Մեկնարկում է «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքը
Հուլիսի 11-ին, ժամը 11.30-ին, ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի կունենա «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի բացման հանդիսավոր արարողությունը (Հասցե՝ Վ. Սարգսյան 3, Կառավարական տուն 3, 9-րդ հարկ):
Հավաքի մասնակիցներին կողջունեն ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ, ՀԲԸՄ Հայաստան-ի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը, «Լույս» հիմնադրամի կրթական ծրագրերի գործադիր տնօրեն Ժաքլին Կարաասլանյանը, «Այբ» դպրոցի տնօրեն, «ABBYY» ընկերության փոխնախագահ Արամ Փախչանյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ՝ հուլիսի 11-14-ը Երևանում և Դիլիջանում անցկացվող «Հայաստան. ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի նպատակն է համախմբել Հայաստանի և Սփյուռքի երիտասարդ գիտնականներին, աշխարհի առաջնակարգ համալսարաններում սովորող հայ ուսանողներին՝ Հայաստանի իրենց գործընկերների հետ քննարկելու և մշակելու գործակցության նոր մոտեցումներ, առաջարկելու համագործակցության ծրագրեր՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման:
Աշխատանքները կանցկացվեն «Բժշկություն և առողջապահություն»,«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ», «Հայկական շահերի պաշտպանություն և մամուլ» աշխատանքային խմբերում:
Կկազմակերպվեն թեմատիկ քննարկումներ, հանդիպումներ ոլորտների ներկայացուցիչների հետ, մշակութային միջոցառումներ, այցելություններ համապատասխան մասնագիտական հաստատություններ:
Հավաքին կմասնակցի 70 երիտասարդ Գերմանիայից, Իսպանիայից, Հունաստանից, Լեհաստանից, Չեխիայից, Լատվիայից, Շվեդիայից, ՌԴ-ից, Մոլդովայից, Սինգապուրից, ԱՄՆ-ից, Լիբանանից:

Стартует первый молодежный слет «Армения: создадим вместе»
В Министерстве Диаспоры РА 11 июля в 11:30 состоится торжественная церемония открытия первого молодежного слета «Армения: создадим вместе» (адрес: В.Саркисяна, 3, Дом правительства, 3, 9 этаж).
Участников слета приветствуют министр Диаспоры РА Грануш Акопян, министр образования и науки РА Левон Мкртчян, председатель ВАБС Армении, член центрального правления ВАБС Вазген Якубян, исполнительный директор образовательных программ фонда  «Луйс» Жаклин Караасланян, директор школы «Айб», вице-президент компании «ABBYY» Арам Пахчанян.
Цель первого молодежного слета «Армения: создадим вместе», проводимого по инициативе Министерства Диаспоры РА 11-14 июля в Ереване и Дилижане в сотрудничестве с ВАБС, фондами «Луйс» и «Айб» – собрать молодых ученых Армении и Диаспоры, студентов-армян ведущих мировых университетов для совместного с коллегами из Армении    обсуждения и разработки новых подходов в сотрудничестве, новых программ на благо развития Армении.
Работы будут проходить в рабочих группах «Медицина и здравоохранение», «�?нформационные технологии», «Защита армянских интересов и пресса».
Будут организованы тематические обсуждения, встречи с представителями сфер, культурные мероприятия, посещения соответствующих профильных учреждений.
В сборе примут участие 70 молодых людей из Германии, �?спании, Греции, Польши, Чехии, Латвии, Швеции, РФ, Молдовы, Сингапура, США и Ливана.