Գյումրին Հռոմի Պապին շնորհակալություն է հայտնում՝ գյումրեցի նկարչի վրձնած գեղանկարով
Վերջին օրերին համացանցում ամենաարագ տարածվող ու դիտվող նկարներից է ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Սամվել Լաճիկյանի վրձնին պատկանող «Հռոմի Ֆրանցիսկոս Առաջին պապի այցը առաջին քրիստոնյա երկիր» ջրաներկ աշխատանքը, որը գրավում է թե իր իմաստալից կոմպոզիցիայով, թե կատարման տպավորիչ վարպետությամբ:
Գիտեինք, որ մեր օրերի հայ ճանաչված նկարիչներից մեկը տարիներ առաջ բնակություն էր հաստատել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Նրա եղբորից՝ հայտնի գեղագետ, արվեստաբան-գծանկարիչ Լևոն Լաճիկյանից «Հայերն այսօրի» թղթակիցը փորձեց ճշտել նրա գտնվելու վայրը:
Պարզվեց՝ նկարի հեղինակին հեռուներում փնտրելու հարկ չկար. նա ընդմիշտ վերադարձել է Հայրենիք և ապրում է իր հարազատ ծննդավայրում՝ Գյումրիում: Իսկ «Հռոմի Ֆրանցիսկոս Առաջին պապի այցը առաջին քրիստոնյա երկիր» նկարը, թերևս, կարելի է նաև անվանել՝ «Վերադարձ՝ նկարով»:
-Պարո՛ն Լաճիկյան Ձեզ է վստահվել «Հռոմի Ֆրանցիսկոս I պապի այցը առաջին քրիստոնյա երկիր» գեղանկարի պատկերումը: Ինչպե՞ս դա ստացվեց:
-Գյումրիում արդեն լուրեր էր տարածվել, որ Ապրիլյան պատերազմից հետո վերջնականապես հաստատվել եմ այնտեղ:
Որոշ ժամանակ անց՝ Հռոմի Պապի Հայաստան կատարելիք այցելությանը նվիրված, Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի Առաջնորդարանը, որը Գյումրիում է գտնվում, պատվիրեց խորհրդանշական աշխատանք պատրաստել, որը կլիներ Հայաստանի՝ իբրև առաջին քրիստոնյա պետության խորհրդապաշտական դրսևորումը:
-Ո՞րն է գեղանկարի խորհուրդը:
-Նկարը թաթախված է բարությամբ, ջերմությամբ և խաղաղությամբ, որը մեր հողի համար վերջին ժամանակաշրջանում շատ կարևոր է:
Այն պատկերված է խաչի կոմպոզիցիայով: Եթե ուշադիր նայենք նկարին, ապա կնկատենք հայկական ծաղկած խաչը: Եռաթև խաչի գագաթում Հիսուս Քրիստոսն է՝ շրջապատված հրեշտակներով: Հիսուսը երկնքից դիտում է Սրբազան Քահանայապետին՝ օրհնելով նրա այցելությունը Հայաստան:
Գարնանային տրամադրությունը, Արարատյան դաշտավայրի ծաղկունքը և բնության զարթոնքն են նկարում տիրում: Զարթոնք, քանի որ Հռոմի պապի այցելությունը Հայաստան՝ զարթոնքի խուրհուրդն ունի: Նկարն ամբողջությամբ հին հայկական մագաղաթյա խորապատկերի տեսքով է:
Խաչի ձախակողմյան հատվածում պատկերված է Քրիստոսի աշակերտներից Սուրբ Պետրոսը ՝ իմաստության բանալին ձեռքում, իսկ աջակողմյան հատվածում՝ Սուրբ Պողոսը՝ սուրը ձեռքին:
Խաչափայտի ամբողջ ներքևի հատվածում պատկերված է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը, որը ողջունում է քրիստոնյա առաջին պետության բոլոր մարդկանց: Նկարում նաև մեր Սրբազան Լեռն է, որի ֆոնին Հռոմի պապն է, նաև մեզ համար կարևոր նշանակություն ունեցող Խոր Վիրապի վանքը, ինչպես նաև՝ Գյումրիում անցյալ տարի բացված Սրբոց Նահատակաց Կաթոլիկ Եկեղեցին է պատկերված, ուր այցելելու է Հռոմի Պապը՝ Գյումրիում գտնվելու ժամանակ:
Նկարը հայկական մանրանկարչության մոտիվներով է արվել և օգտագործվել՝ ներկապնակի ամբողջ գույները: Ընդհանուր առմամբ՝ հայաշունչ նկար է: Նկարի վրա գրված է նաև Աստվածաշնչից վերցված պատգամը. «Արածեցրու իմ գառներին»:
Նկարն այժմ գտնվում է Կաթոլիկ եկեղեցու Առաջնորդարանում: Այն տարվելու է եկեղեցի, որպեզի ցուցադրվի Հռոմի պապին:
Նկարը պատկերվել է մեկուկես ամսում: Ենթադրելի է, որ այն սրբապատկերի է վերածվելու: Այսինքն, նկարը պատրաստվել է շնորհակալություն հայտնելու Հռոմի պապին՝ այցելության և աղոթքներով միշտ հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու համար:
-Ի՞նչ արձագանք գտավ նկարը հասարակության մեջ:
-Բոլորից միայն դրական կարծիք եմ լսել: Նկարն այնքան հնչեղություն ստացավ, որ պատրաստվել է նաև նկարի պատկերով կրծքանշաններ և փոքրիկ թռուցիկներ՝ աղոթքով: Դրանք Գյումրիում բաժանվելու են բոլոր 25 հազար ուխտավորներին: Իսկ Գյումրու կենտրոնական հրապարակի շենքերի վրա՝ նկարի տեսքով մեծադիր պաստառներ են փակցվելու:
-Պարոն Լաճիկյան, Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի այցելությամբ հայ ժողովրդի կյանքում ի՞նչ նոր էջ կբացվի:
-Կարծում եմ՝ Հռոմի պապի այցելությամբ, բոլորիս համար նոր էջ է բացվելու՝ լուսավոր և կենարար:
Ինչպես ես եմ վերադարձել իմ ակունքներին, այնպես էլ՝ վստահ եմ, որ հազարավոր հայեր կվերաիմաստավորեն իրենց կեցությունը և Հռոմի պապի այցելությունցի հետո՝ կցանկանան վերադառնալ Հայաստան:
Ես այն կարծիքին եմ, որ Հայրենիքն ավելի խորը, գիտակցված և ճշմարիտ սիրով սիրելու համար՝ պետք է օտարության մեջ ապրել: Սա իմ անձնական փորձառությունից եմ ասում: Այս այցելությունը մեզ համար հույսի շող պետք է դառնա, հուսադրող և հեղաբեկող խորհուրդ ունենա:
Այն խորը համոզմունքն ունեմ, որ Ֆրանցիսկոս պապն իր տեղն է գտնելու սրբերի շարքում: Նա սովորական քահանայապետ չէ:
–Պարո՛ն Լաճիկյան, վերջին տարիներին դուք ապրում էիք ԱՄՆ-ում: Զրույցի վերջում կխնդրեի՝ համառոտ պատմել Ձեր կյանքի ոդիսականի, այդ վերջին փոփոխությունների մասին:
– Գոյություն ունի բնակվել և ապրել հասկացություն: Կարելի է ապրել Հայրենիքում, բայց չապրել Հայրենիքով, և կարելի է ապրել դրսում՝ հոգում կրելով Հայրենիքը:
Իհարկե, ամենաճիշտը և երանելին՝ Հայրենիքում Հայրենիքով ապրելն է:
Մութուլույս, ցուրտ տարիների և Գյումրի տնակային պայմանների պատճառով՝ կորցրել էի երբևէ տուն ունենալու, ստեղծագործելու հույսը. նվազագույն պայմաններ չկային ապրելու համար: Դա դարձավ պատճառը, որ ես ընտանիքիս հետ բնակություն հաստատեմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում:
Սակայն տարիներն ինձ համոզեցին, որ ճշմարիտ արվեստագետը չի կարող օտարության մեջ ապրել. դրսում հրաշալի կապրես, բայց չես ստեղծագործի:
Ես այդ ընթացքում, իհարկե, հայկական համայնքում ցուցադրություններ եմ կազմակերպել, իսկ վերջերս էլ՝ ՀՀ վաստակավոր նկարչի կոչում ստացա:
Այս բոլոր հանգամանքները կարծես հող էին նախապատրաստում՝ Հայաստան վերադառնալու համար: Արցախում տեղի ունեցած Ապրիլյան քառօրյա պատերազմն իմ հոգին նույնպես ալեկոծեց, ուզում էի նկարներովս վերադառնալ:
Ապրիլի 5-ին արդեն Հայաստանում էի: Վերադարձա ընդմիշտ, վերադարձա ժողովրդիս հետ լինելու հաստատակամությամբ և ստեղծագործելու մեծ մղումով:
– Ի՞նչ ուղղությամբ եք ստեղծագործում:
– Ստեղծագործական ճանապարհս բավականին երկար է եղել: Եթե հետևեք իմ ստեղծագործական կենսագրությանը, ապա կտեսնեք, որ իմ ստեղծագործությունները քրիստոնեական, համազգային արժեքներով են հագեցած:
Իսկ Ամերիկայում իմ գոյությունն իմաստավորեցի՝ ստեղծելով Աստվածաշնչյան թեմաներով գործեր:
Աղետալի երկրաշարժից հետո ես չէի կարողանում նկարել, ձեռքս վրձին անգամ՝ չէի կարողանում վերցնել: Ուժ չէի գտնում փլատակներն ու մյուս դաժան տեսարանները նկարել: Տունս քանդվել էր, ի՞նչ սրտով պետք է կարողանայի Գյումրին նկարել: Սա ինձ համար անընդունելի երևույթ էր: Ինքս ինձ վերագտնելու համար ժամանակ էր պետք:
Այդ ժամանակ Գյումրու Սերգեյ Մերկուրովի անվան նկարչական դպրոցի տնօրենն էի, և գտնում էի, որ ավելի նպատակահարմար էր ավերված դպրոցը վերանորոգել, քան նկարելով զբաղվել:
Այնուհետև ջրաներկ, թափանցիկ աշխատանքներից հետո՝ Սուրբ Տիրամոր կտավը պատկերեցի, որը յուղաներկով արված մեծաչափ գործ է: Նկարը պատկերվում է մեր ավանդական գորգի միջոցով՝ գրկում Քրիստոս Մանուկը, իսկ երկրաշարժի մետաղյա շշերը սրբապսակ են կազմում:
Այս կտավն այնքան մեծ ընդունելություն գտավ, որ մեր օրերի մեծագույն նկարիչներից Գրիգոր Խանջյանն ասաց. «Սա նոր խոսք է հայ կերպարվեստի պատմության մեջ:
Ամերիկայում շարունակեցի ստեղծագործել Աստվածաշնչյան թեմաներով, օրինակ՝ «Քրիստոսի ծնունդը», որն ամբողջությամբ մանրանկարչություն է, «Քրիստոսի Խաչից իջեցնելը», «Խորհրդավոր ընթրիքը» և այլն:

Гюмри выражает благодарность Папе Римскому творением гюмрийского художника
Одной из картин, очень быстро распространяющихся и много просматриваемых в последние дни в �?нтернете является акварельная работа Заслуженного художника РА Самвела Лачикяна «Визит Папы Римского Франциска в первую христианскую страну», которая привлекает и своей продуманной композицией, и мастерством исполнения.
Мы знали, что один из известных современных армянских художников годы назад обосновался в Соединенных Штатах Америки. У его брата, известного деятеля искусства, графика Левона Лачикяна корреспондент «Армяне сегодня» попытался уточнить его местонахождение.
Выяснилось, что автора картины далеко искать не приходится – он навсегда вернулся на Родину и живет в родном Гюмри. А картину «Визит Папы Римского Франциска в первую христианскую страну» можно назвать также «Возвращение с картиной»
– Господин Лачикян, Вам доверено создать картину «Визит Папы Римского Франциска  в первую христианскую страну». Как это получилось?
– В Гюмри уже распространились слухи, что после апрельской войны я окончательно обосновался там. Спустя какое-то время в связи с визитом Папы Римского в Армению предстоятельство Армянской Католической церкви в Армении, Грузии, России и Восточной Европе, находящееся в Гюмри, заказало подготовить символическую работу, которая стала бы  символистическим проявлением Армении как первого христианского государства.
– В чем символизм картины?
– Картина пронизана добротой, теплотой и миром, которые в последнее время для нашей земли очень важны. Она исполнена в композиции креста. Если внимательно ее рассмотреть, то заметите цветущий армянский крест. На вершине трехкрылого креста �?исус Христос в окружении ангелов. �?исус смотрит с неба на Святейшего понтифика, благословляя его визит в Армению.
Весеннее настроение, цветение Араратской долины и пробуждение природы царят в картине. Пробуждение, поскольку визит Папы Римского в Армению содержит в себе символ пробуждения. Картина в целом выполнена в виде старинного армянского пергаментного фона.
На левом фрагменте креста изображен ученик �?исуса Святой Петр с ключом мудрости в руке, а в правой стороне – Святой Павел с мечом в руке.
Во всей нижней части креста изображен  Папа Римский Франциск, приветствующий народ первого христианского государства. На картине изображена также наша священная гора, на фоне которой – Папа Римский, а также имеющий для нас важное значение монастырь Хор Вирап. �?зображена также открывшаяся в прошлом году в Гюмри Католическая церковь Србоц Наатакац (Святых Мучеников), которую посетит Папа Римский.
Картина в целом выполнена по мотивам армянской миниатюристики, использована вся палитра цветов. Она полностью пропитана армянским духом. Написан также Библейский завет «Паси моих ягнят».
Ныне она находится в Предстоятельстве Католической церкви, она будет доставлена в церковь и показана Папе Римскому.
Работа была выполнена за полтора месяца и предполагается, что она превратится в икону. Эта картина изготовлена, чтобы выразить благодарность Папе Римскому за визит и постоянное пребывание в своих молитвах рядом с армянским народом.
– Какой отклик нашла картина в обществе?
– От всех я слышал только положительное мнение. Она приобрела такую известность, что изготовлены значки с изображением картины и листовки с молитвой. Они в Гюмри будут  розданы всем 25 тысячам паломников. А на зданиях центральной площади Гюмри будут укреплены большие плакаты с изображением картины.
– Господин Лачикян, с визитом Папы Римского Франциска какая новая страница откроется в жизни армянского народа?
– Думаю, для всех нас откроется новая светлая, жизнетворная страница
Как я возвратился к своим истокам, уверен, тысячи армян переосмыслят свое существование и после визита Папы Римского захотят вернуться в Армению.
Я придерживаюсь мнения: чтобы любить Родину более осознанной, искренней любовью, нужно какое-то время пожить на чужбине. Это я говорю из своего личного опыта.  Этот визит должен стать для нас лучом надежды, содержать в себе обнадеживающую символику.
Глубоко убежден, что Папа Франциск найдет свое место среди святых. Он не обычный понтифик.
– Господин Лачикян, последние годы Вы жили в США. В завершение беседы попрошу кратко рассказать одиссею Вашей жизни и последние перемены в ней.
– Существуют понятия «проживать» и «жить». Можно жить на Родине, но не жить ею, можно жить вдали, храня в душе Родину.
Конечно, самое правильное – жить на Родине Родиной.
В темные и холодные годы, не имея жилья, я потерял надежду иметь когда либо свой дом и возможность творить: не было минимальных условий для жизни. Это стало причиной того, что я с семьей поселился в Америке.  Однако годы убедили меня, что истинный творец не может жить на чужбине: там можно прекрасно жить, но не творить. Конечно, в этот период я организовал в армянской общине выставки, а недавно получил звание Заслуженного художника РА. Все эти обстоятельства будто подготавливали почву для возвращения в Армению. Четырехдневная война в Арцахе взволновала и мою душу – хотел вернуться с картинами. Уже 5 апреля я был в Армении. Вернулся навсегда, вернулся, чтобы быть со своим народом и творить.
– В каком направлении Вы творите?
– Мой творческий путь был довольно длинным. Если проследите мою биографию, заметите, что мои произведения насыщены христианскими, общенациональными  ценностями. А в Америке своему существованию придал смысл созданием работ на Библейские темы.
После разрушительного землетрясения я не мог рисовать, не мог взять в руки кисть. Не находил в себе силы рисовать руины, другие ужасные картины. Дом мой разрушился – с каким сердцем я мог бы рисовать Гюмри? Это было для меня неприемлемо. Чтобы вновь обрести себя, нужно было время.
В то время я был директором Гюмрийской художественной школы им.Сергея Меркурова. �? считал, что целесообразнее восстановить обрушившуюся школу, чем заниматься картинами.
Затем после акварельных, прозрачных работ изобразил полотно Святой Богоматери – крупноформатное произведение масляной краской. Картина изображена посредством нашего традиционного ковра – на руках младенец Христос, а металлические прутья образуют венец.
Это полотно было воспринято с таким воодушевлением, что   величайший художник наших дней Григор Ханджян сказал: «Это новое слово в истории армянского изобразительного искусства».
В Америке продолжал творить на Библейские темы – например, «Рождение Христа», полностью выполненная в манере миниатюристики, «Схождение Христа с креста», «Тайная вечеря» и другие.