Գերմանացի պատգամավորը կոչ է անում Հայոց ցեղասպանության թեման դասավանդել թուրքական դպրոցներում
Եվրախորհրդարանի Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբակցության փոխնախագահ Հանս-Օլաֆ Հենքելը կարծում է, որ Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու, մեղքի պատասխանատվությունը իր վրա վերցնելու համար ամենահարմար խորհրդարանը հենց Թուրքիայինն է, գրում է Artsakhpress-ը:
Նրա խոսքով՝ գերմանական դպրոցների կրթական ծրագրերում Հայոց ցեղասպանության թեմայի ներառումը շատ լավ միտք է, քանի որ այն կազմում է պատմության մի մասը:
«Կարծում եմ՝ այն, իսկապես, պետք է ուսուցանվի դպրոցներում. ես կցանկանայի, որ սա նախեւառաջ դասավանդեին Թուրքիայի դպրոցներում: Ամբողջ աշխարհում հայտնի է բան է, որ առանձին երկրներ  փորձում են ուսուցանել այն պատմությունը, որն իրենց երկիրը կներկայացնի միայն լավ կողմից: Այս հարցում, թերեւս, Գերմանիան բացառություն է, որն իր ժողովրդին ներկայացնում է Առաջին եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ընթացքում իրականացրած վայրագությունները»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով Թուրքիայի արձագանքին, որն ընդհուպ ստիպեց Գերմանիայի թուրք պատգամավորներից մեկին հանդես գալ Էրդողանի մուտքը երկրի տարածք արգելելու կոչով՝ Հանս-Օլաֆ Հենքելը նշեց, որ դա պարզապես սարսափելի երեւույթ է:
«Էրդողանը տանում է ամբողջ երկիրը սխալ ուղղությամբ, 10 տարի առաջ այն միգուցե այլ երկիր էր, օրինակ՝ գոնե հարաբերականորեն ազատ մամուլ ուներ, սակայն Էրդողանի օրոք, այն գնում է դեպի ներքեւ»,- ասաց Հանս-Օլաֆ Հենքելը:
Հունիսի 2–ին Գերմանիայի Բունդեսթագն ընդունեց «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը կրող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, ինչից հետո Թուրքիան առաջին քայլով հետ կանչեց Գերմանիայում Թուրքիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին, ապա մեղադրանքներ հնչեցրեց Բունդեսթագի թուրքական արմատներ ունեցող պատգամավորների նկատմամբ, ինչը բողոքի լայն ալիք բարձրացրեց Բունդեսթագի ներսում ընդդեմ Թուրքիայի, ընդհուպ մինչեւ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթի՝ Էրդողանին ուղղված հայտարարությունը. «Առանձին պատգամավորների վրա սպառնալիքների միջոցով ճնշում գործադրել նշանակում է հարձակվել ողջ խորհրդարանի վրա»։
Հունիսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ Գերմանիայում քննարկվում է դպրոցների կրթական ծրագրում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառելու հարցը:

German MP urges to include Armenian Genocide in Turkey’s school education
MEP Hans-Olaf Henkel, Vice-Chair of the European Conservatives and Reformists Group of the European Parliament, says the most suitable Parliament for recognizing the Armenian Genocide and taking the responsibility of guilt is the Turkish Parliament itself. “That is the responsibility of that country, not others”, Henkel said in an interview to ARMENPRESS.
According to him, the inclusion of the Armenian Genocide in the educational system of German schools is a very good idea, because it is a part of history. “I think it really must be taught in schools. I would like it to be firstly taught in Turkish schools. It is a well known fact in the world, that separate countries try to teach the history, which will present their country by the good side only. In this case, Germany is an exception, which presents its people the atrocities committed during the First and Second World Wars”, he said.
Speaking on Turkey’s response, which forced one of the Turkish MPs of Germany to urge banning Erdogan from entering the country, Henkel said it’s just a terrible occurrence. “Erdogan is taking the entire country in a wrong direction, 10 years ago it may have been another country, for example it had a relatively free press, however under Erdogan, it goes down”, Henkel said. The Bundestag adopted the Armenian Genocide resolution on June 2. Immediately after Germany’s recognition of the Armenian Genocide, Turkey recalled its Ambassador from Germany, followed by a barrage of accusations addressed to Bundestag MPs with Turkish origin, which sparked a wave of protest inside the Bundestag against Turkey, up to Bundestag President Norbert Lammert’s announcement to Erdogan :
“Pressuring individual MPs with threats means attacking on the entire Parliament”. On June 16 it was announced that the inclusion of the Armenian Genocide in Germany’s education system is being discussed.