Գերմանացի պատգամավորը կոչ է անում Հայոց ցեղասպանության թեման դասավանդել թուրքական դպրոցներում
Եվրախորհրդարանի Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբակցության փոխնախագահ Հանս-Օլաֆ Հենքելը կարծում է, որ Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու, մեղքի պատասխանատվությունը իր վրա վերցնելու համար ամենահարմար խորհրդարանը հենց Թուրքիայինն է, գրում է Artsakhpress-ը:
Նրա խոսքով՝ գերմանական դպրոցների կրթական ծրագրերում Հայոց ցեղասպանության թեմայի ներառումը շատ լավ միտք է, քանի որ այն կազմում է պատմության մի մասը:
«Կարծում եմ՝ այն, իսկապես, պետք է ուսուցանվի դպրոցներում. ես կցանկանայի, որ սա նախեւառաջ դասավանդեին Թուրքիայի դպրոցներում: Ամբողջ աշխարհում հայտնի է բան է, որ առանձին երկրներ  փորձում են ուսուցանել այն պատմությունը, որն իրենց երկիրը կներկայացնի միայն լավ կողմից: Այս հարցում, թերեւս, Գերմանիան բացառություն է, որն իր ժողովրդին ներկայացնում է Առաջին եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ընթացքում իրականացրած վայրագությունները»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով Թուրքիայի արձագանքին, որն ընդհուպ ստիպեց Գերմանիայի թուրք պատգամավորներից մեկին հանդես գալ Էրդողանի մուտքը երկրի տարածք արգելելու կոչով՝ Հանս-Օլաֆ Հենքելը նշեց, որ դա պարզապես սարսափելի երեւույթ է:
«Էրդողանը տանում է ամբողջ երկիրը սխալ ուղղությամբ, 10 տարի առաջ այն միգուցե այլ երկիր էր, օրինակ՝ գոնե հարաբերականորեն ազատ մամուլ ուներ, սակայն Էրդողանի օրոք, այն գնում է դեպի ներքեւ»,- ասաց Հանս-Օլաֆ Հենքելը:
Հունիսի 2–ին Գերմանիայի Բունդեսթագն ընդունեց «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը կրող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, ինչից հետո Թուրքիան առաջին քայլով հետ կանչեց Գերմանիայում Թուրքիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին, ապա մեղադրանքներ հնչեցրեց Բունդեսթագի թուրքական արմատներ ունեցող պատգամավորների նկատմամբ, ինչը բողոքի լայն ալիք բարձրացրեց Բունդեսթագի ներսում ընդդեմ Թուրքիայի, ընդհուպ մինչեւ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթի՝ Էրդողանին ուղղված հայտարարությունը. «Առանձին պատգամավորների վրա սպառնալիքների միջոցով ճնշում գործադրել նշանակում է հարձակվել ողջ խորհրդարանի վրա»։
Հունիսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ Գերմանիայում քննարկվում է դպրոցների կրթական ծրագրում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառելու հարցը:

Немецкий депутат призывает преподавать тему Геноцида армян в турецких школах
Депутат Европарламента, зампредседателя фракции Евроконсерваторов и реформистов Ганс-Олаф Хенкель думает, что самым подходящим парламентом для принятия Геноцида армян является именно турецкий, где они могут взять на себя ответственность за это, пишет Artsakhpress.
По его словам, преподавать тему Геноцида армян в немецких школах – хорошая мысль, поскольку это есть часть истории.
«Думаю, в школах надо преподавать тему Геноцида армян, и я пожелал бы, чтобы прежде всего это сделали в Турции. Во всем мире в школах изучают ту историю, которая представляет конкретные страны в лучшем свете. В этом вопросе, возможно, Германия является исключением, представляя своему народу Первую и Вторую мировые войны и зверства, совершенные тогда»,- сказал он.
По поводу отклика Турции, который даже заставил одного из немецких депутатов требовать запрета на въезд в Германию президента Турции Эрдогана, Ганс-Олаф Хенкель думает, что это ужасно.
«Эрдоган ведет страну в неверном направлении, возможно, 10 лет назад это была другая страна, там была относительно свободная пресса, однако при Эрдогане страна идет вниз»,- сказал Ганс-Олаф Хенкель.
2-го июня Бундестаг Германии принял резолюцию о Геноциде армян под названием «О памяти и осуждении геноцида армян и других народов в Османской империи в 1915 и 1916 годах», после чего первым шагом Турции стал отзыв Чрезвычайного и Полномочного посла Турции в Германии, затем озвучила обвинения в отношении депутатов Бундестага турецкого происхождения, что вызвало широкую волну протеста на заседании Бундестага против Турции. Вплоть до того, что председатель Бундестага Норберт Ламмерт заявил, что угрожать отдельным депутатам означает напасть на весь парламент».
16-го июня стало известно, Германия обсуждает вопрос включения  преподавания темы Геноцида армян в школьную образовательную программу.