El Pais. Ապրիլի 15-ին Ուրուգվայի խորհրդարանը ոգեկոչելու է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
Ուրուգվայի խորհրդարանը ապրիլի 15-ին արտահերթ նիստ է գումարելու՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։ Ազգային կուսակցության նախաձեռնությունն արժանացել է մյուս խորհրդարանական ուժերի աջակցությանը,գրում է News.am–ը` հղում անելով Ուրուգվայի El Pais պարբերականին:
Կուսակցությունից պատգամավոր Խորխե Գեկջյանը ելույթ կունենա՝ պատմելով հայ ժողովրդի ողբերգության եւ աջակցության մասին, որ փախստականները ստացել են Ուրուգվայում, երկիր, որն առաջինը 1965թ. ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Ուրուգվայի Ազգային համերգասրահում ելույթ կունենա սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Ալվարո Հագոփյանի դիրիժորությամբ։
Ապրիլի 23-ին Մոնտեվիդեոյի կենտրոնական՝ Հուլիսի 18-ի պողոտայով երթ կանեն մոտ 14 հազար ուրուգվայահայեր։
«Հայ համայնքը չի մոռացել իր բազմաչարչար նախնիների ավանդույթներն ու հավատքը։ Ավելին, հայ համայնքի կամքը տարների հետ ամրանում է և նա շարունակում է պնդել հանցագործության ճանաչում թուրքական ներկայիս իշխանությունից՝ Աբդուլ Համիդի կայսրության և Աթաթուրքի քեմալական կառավարության ժառանգորդից»,- գրում է պարբերականը։

El País: Uruguay Parliament to convene on Armenian Genocide centennial
On April 15 Uruguay House of Representatives will convene a special session commemorating the Armenian Genocide centennial. The session was initiated by the National Party and enjoyed the support of all political parties represented in the Parliament, News.am reports citing El País.
MP Jorge Guekdjian will deliver a speech on the tragedy of the Armenian nation and the support the refugees received in Uruguay – the first country in the world to recognize the Armenian Genocide in 1965.
A number of events are planned to be held in Montevideo on April 24. The symphonic orchestra under the baton of Maestro Alvaro Hagopian will perform in the Adela Reta National Auditorium of Uruguay. On April 23 around 14.000 Uruguayans of Armenian origin will march along 18 de Julio Avenue – the main avenue of Montevideo.
“The Armenia community hasn’t forgotten the traditions and faith of its long-suffering ancestors. Moreover, the will of the Armenian community seems to get stronger with years, requiring the Turkish government to recognize the crime,” the newspaper writes.