«Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի մասնակիցները Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում
Սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի մասնակիցները ուղևորվեցին Էջմիածին: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կազմակերպվեց այցելություն Գանձատուն:  Սեպտեմբերի 29-ին Հայ Եկեղեցին նշում էր Ս.Խաչին նվիրված չորս տոներից մեկը` Վարագա Ս. Խաչի տոնը: Այս առիթով բոլոր հայ եկեղեցիներում մատուցվում էր Սուրբ պատարագ: Փառատոնի մասնակիցները ներկա գտնվեցին Սուրբ Էջմիածնի Մայր տաճարի Պատարագին:
Պատարագից հետո Գևորգյան ճեմարանում փառատոնի մասնակիցները հանդիպեցին Մայր Աթոռի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Տ. Վարդան վարդապետ Նավասարդյանի հետ:
Հոգևոր կատարումներով ելույթ ունեցան Ռուսաստանի Դաշնության Հյուսիսային Օսեթիայի Հայ Առաքելական Եկեղեցու «Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ» կամերային երգչախումբը (գեղ. ղեկավար` Ադելինա Գրիգորյան), Մոսկվայից ժամանած «Նորահրաշ» երգեցիկ խումբը և «Օվսաննա» երգչախումբը (գեղ. ղեկավար` Ելենա Բեգլարյան), Իրանի Թեհրան քաղաքի Արարատ կազմակերպության «Արարատ» երգչախումբը (գեղ. ղեկավար` Արաքս Խաչատրյան), Սիրիայի «Կռունկ» երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար` Շահե Քեշիշյան):

Участники фестиваля «Вардапет Комитас» в Первопрестольном Святом Эчмиадзине
Участники фестиваля Министерства Диаспоры РА «Вардапет Комитас» 29 сентября направились в Первопрестольный Святой Эчмиадзин, где было организовано посещение Сокровищницы. 29 сентября Армянская Церковь отмечала один из четырех праздников, посвященных Сурб Хачу (Святому Кресту) – праздник Варага Сурб Хачи. Участники фестиваля присутствовали на Литургии в кафедральном соборе Святого Эчмиадзина.
После Литургии участники фестиваля в семинарии Геворгян встретились с директором центра Христианского воспитания Первопрестола вардапетом Варданом Навасардяном.
С исполнением духовных песнопений выступили камерный хор «Сурб Григор Лусаворич» Армянской Апостольской церкви Северной Осетии Российской Федерации (художественный руководитель Аделина Григорян), хоры «Нораграш» и «Овсанна» из Москвы (художественный руководитель Елена Бегларян), хор «Арарат» организации «Арарат» из иранского города Тегеран (художественный руководитель Аракс Хачатрян), хор «Крунк» из Сирии (художественный руководитель Шаге Кешишян).