Դամասկոսում հրթիռակոծության հետևանքով զոհվել է հայազգի Հովիկ Կարդացողյանը
Հոկտեմբերի 6-ին հրթիռակոծվեցինԴամասկոսի խաղաղ Ապպասիին, Քասսա և Պապ Թումա շրջանները: Ըստ պաշտոնական տվյալների, հրթիռակոծության հետևանքով 8 մարդ է զոհվել, շուրջ երկու տասնյակը վիրավորել է: Մեծ նյութական վնաս է հասցվել: Այդ թաղամասերում բնակվում են նաև սիրիահայեր: Քասա շրջանում է գտնվում նաև հույն ուղղափառ Ս. Խաչ եկեղեցին, որը նույնպես նյութական վնաս է կրել:
Զոհվածների թվում է նաև 1958 թ. ծնված հայազգի Հովիկ Կարդացողյանը (Օքումուշեան), հայտնում է aztagdaily-ին:Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 150 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:
Սիրիահայերը հիմնականում բնակվում են Հալեպ և Դամասկոս քաղաքներում: Մինչ պատերազմը հայ համայնքը հասնում էր շուրջ 80 հազարի:

В Дамаске от обстрела погиб армянин Овик Кардацогян
6 октября мирные пригородыДамаска Апасин, Каса и Пап-Тума были вновь обстреляны ракетами. Согласно официальным данным, в результате обстрела погибло 8 человек, более двух десятков было ранено. Также нанесен большой материальный ущерб. В кварталах проживали, кроме сирийцев и армяне Дамаска. В Касе также находится греческая церковь Св. Креста, которая также получила повреждения.
Среди погибших есть один армянин – Овик Кардацогян (Окумушян), 1958 года рождения, сообщает aztagdaily.
Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года. За это время, по данным ООН, погибло 150 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще 4 миллиона – внутренне перемещенными лицами.
Армяне в Сирии проживают в основном в Алеппо и Дамаске. До начала войны армянская община страны составляла около 80 тысяч человек.