Դեսպան Սահակյանի դասախոսությունը Լ.Գումիլյովի անվան Եվրասիական ազգային համալսարանում
Հոկտեմբերի 4-ին Ղազախստանի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպան Արա Սահակյանը Լեւ Գումիլյովի անվան Եվրասիական ազգային համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի հրավերով դասախոսությամբ հանդես եկավ ուսանողների եւ դասախոսների առջեւ` «Հայաստան. պատմություն եւ ներկա» թեմայով:
Դեսպան Սահակյանն ընդհանուր գծերով ներկայացրեց հայ ժողովրդի պատմական զարգացման փուլերը, հայկական ինքնության կայացման ընթացքը, ինչպես նաեւ հանգամանալիորեն անդրադարձավ ԼՂ հակամարտության, հայ-թուրքական հարաբերությունների, Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության եւ համագործակցության հարցերին:
Դասախոսության ավարտին ՀՀ դեսպանը պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք առնչվում էին ԼՂ հակամարտության պատմությանը եւ կարգավորման ընթացքին, հայ-ղազախական հարաբերությունների խորացման հեռանկարներին:
Ֆակուլտետի ղեկավարության հետ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն` մշտական շփումներ պահպանելու վերաբերյալ,- հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

On October 4, RA Ambassador to the Republic of Kazakhstan Ara Sahakyan delivered a lecture on “Armenia: Past and Present” to the students and professors of Lev Gumilyov Eurasian National University at the invitation of the University’s Faculty of International Relations.
Ambassador Sahakyan provided background information on the history of the Armenian people and the process of establishment of the Armenian national identity. Sahakyan also touched upon the Nagorno-Karabakh conflict, Armenian-Turkish relations, as well as security and cooperation in the Southern Caucasus.
After the lecture, the RA Ambassador answered questions related to the history of the Nagorno-Karabakh conflict and the peace process, as well as prospects for the development of Armenian-Kazakh relations.
An agreement on maintaining ties with the Faculty’s administration was reached, reports the RA MFA press office.