Հայաստանի արտգործնախարարի և Հունաստանի պաշտպանության նախարարի հանդիպումը
Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Հունաստանի պաշտպանության նախարար Դմիտրիս Ավրամոպուլոսին:
Ողջունելով հյուրին՝ արտգործնախարար Նալբանդյանը նշեց, որ երկու երկրները կապված են բազմաթիվ պատմական և մշակութային առնչություններով, և Հայաստանը մեծապես կարևորում է ավանդական բարեկամ երկրի՝ Հունաստանի հետ հարաբերությունների խորացումն ու ընդլայնումը:
Արտգործնախարարը հավելեց, որ ջերմությամբ է հիշում այս տարվա մարտին իր պաշտոնական այցելությունը Աթենք և հանդիպումը Դմիտրիս Ավրամոպուլոսի հետ որպես Հունաստանի ԱԳ նախարար, ու գոհունակությամբ նշեց, որ այցելության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն արդեն կյանքի են կոչվում:
Հունաստանի պաշտպանության նախարարը ընդգծեց, որ շատ բարձր է գնահատում փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հայ-հունական միջպետական փոխհարաբերությունները։ Նա ասաց, որ պատմությանը հայտնի են բազմաթիվ դեպքեր, երբ հայ և հույն ժողովուրդները միասնաբար պայքարել են օտարերկրյա նվաճողների դեմ։
Զրուցակիցները քննարկեցին նաև երկկողմ քաղաքական և ռազմական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Встреча министра иностранных дел Армении и министра обороны Греции
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 29 октября провел встречу с министром обороны Греции Дмирисом Аврамопулосом.
Приветствовав гостя, Эдвард Налбандян отметил, что две страны связаны многочисленными историческими и культурными связями, и Армения придает важное значение углублению и расширению связей с традиционно дружественной страной – Грецией.
Глава М�?Д добавил, что с теплотой вспоминает свой официальный визит в Афины, состоявшийся в марте текущего года, встречу с Дмитрисом Аврамопулосом в качестве министра �?Д Греции, и с удовлетворением отметил, что достигнутые в ходе визита договоренности уже претворяются в жизнь.
Министр обороны Греции подчеркнул, что высоко оценивает межгосударственные отношения между Арменией и Грецией, основанные на взаимном доверии. Он отметил, что истории известны многочисленные случаи, когда армянский и греческий народы вместе боролись против чужеземных захватчиков.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся двустороннего политического и военного сотрудничества.
Эдвард Налбандян представил усилия Армении и международного сообщества, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.