Գերմանացի երկու զույգեր սեփական կտակի համաձայն՝ իրենց կարողությունը փոխանցել են «Հայաստան» հիմնադրամին
Գերմանիայի հայ համայնքը եվրոպական հարևան երկրների համեմատությամբ՝  այնքան էլ մեծաթիվ չէ: Շուրջ 40.000 հայ է ապրում Գերմանիայում, ովքեր, սակայն, բավական ակտիվ մասնակցություն ունեն համահայկական հարցերին ու անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են կանգնելու Հայրենիքի կողքին:
Դրա ապացույցը  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Գերմանիայի տեղական մարմնի կազմակերպած բազմաթիվ օգնություններն ու ձեռնարկներն են, որոնք վերջին տարիներին ուղղված են գլխավորապես սիրիահայությանը աջակցելուն և Գերմանիայում Հայ դատի խնդիրները ներկայացնելուն: Այս մասին «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասել է Հիմնադրամի Գերմանիայի տեղական մարմնի ատենապետ Ժիլբեր Մոմջյանը:
Հետաքրրական է, որ Հիմնադրամի միջոցով Հայաստանին օգնելու ցանկություն են հայտնում ոչ միայն հայերը, այլ նաև գերմանացիները: «Կարող եմ ասել, որ այսօր մեր օգնությունների 100-ից 35 տոկոսի հեղինակները զուտ գերմանացիներն են: Զարմանալի և ուրախալի մի փաստ էլ կա. այս տարի գերմանացի երկու զույգեր իրենց կտակի մեջ նշել էին, որ իրենց կարողությունը փոխանցում են մեր հիմնադրամին»,-պատմում է Ժիլբեր Մոմջյանը:
Մեր զրուցակիցը գերմանահայերի համար կարևոր ձեռքբերում է համարում նաև հունիսի 2-ին Բունդեսթագում սպասվող՝ Ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումը: Այս թեման, ըստ նրա, վերջին ամիսներին առիթ է դարձել, որպեսզի բազմաթիվ հեղինակավոր պարբերականներ գրեն Հայաստանի ու հայերի մասին: «Սա առիթ է, որ նրանք, ովքեր անգամ չէին լսել Հայաստանի, Արցախի մասին, իմանան մեր մասին: Առհասարակ, կարող եմ փաստել, որ հայերն այսօր գերմանացիների համար շատ սիրելի ազգ են»,-եզրափակում է Ժիլբեր Մոմջյանը:

Two German couples have transferred their wealth to Hayastan All-Armenian Fund according to their wills
The Armenian community of Germany is not too large, compared to the Armenian communities in Germany’s neighboring countries. There are nearly 40,000 Armenians living in Germany, but they are quite active in the solutions to issues of national concern and are ready to stand with the Homeland, if necessary.
Evidence of that are the several charity events that the Hayastan All-Armenian Fund Germany Chapter has organized, and over the past years, those events have been mainly aimed at supporting Syrian-Armenians and presenting the Armenian Cause in Germany. This is what Chair of Hayastan All-Armenian Fund’s German affiliate Gilbert Momdjian told Hayern Aysor.
What’s interesting is that not only the Armenians, but also the Germans want to help Armenia via the Fund. “It is safe to say that today, 35 percent of our contributors are Germans. There is another thing that is pleasant and amazing. This year, two German couples stated in their wills that they were going to transfer their wealth to the Fund,” Gilbert Momdjian said.
Momdjian also considers the discussion on the Armenian Genocide Resolution in the German Bundestag on 2 June a major achievement for the Armenians of Germany. According to him, over the past few months, this topic has served as an opportunity for several reputable newspapers to write about Armenia and the Armenians. “This is an opportunity for those who have never even heard about Armenia and Artsakh to know about us. Generally speaking, it is safe to say that the Armenians today are a very beloved nation for the Germans,” Gilbert Momdjian concluded.