Գերմանացի երկու զույգեր սեփական կտակի համաձայն՝ իրենց կարողությունը փոխանցել են «Հայաստան» հիմնադրամին
Գերմանիայի հայ համայնքը եվրոպական հարևան երկրների համեմատությամբ՝  այնքան էլ մեծաթիվ չէ: Շուրջ 40.000 հայ է ապրում Գերմանիայում, ովքեր, սակայն, բավական ակտիվ մասնակցություն ունեն համահայկական հարցերին ու անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են կանգնելու Հայրենիքի կողքին:
Դրա ապացույցը  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Գերմանիայի տեղական մարմնի կազմակերպած բազմաթիվ օգնություններն ու ձեռնարկներն են, որոնք վերջին տարիներին ուղղված են գլխավորապես սիրիահայությանը աջակցելուն և Գերմանիայում Հայ դատի խնդիրները ներկայացնելուն: Այս մասին «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասել է Հիմնադրամի Գերմանիայի տեղական մարմնի ատենապետ Ժիլբեր Մոմջյանը:
Հետաքրրական է, որ Հիմնադրամի միջոցով Հայաստանին օգնելու ցանկություն են հայտնում ոչ միայն հայերը, այլ նաև գերմանացիները: «Կարող եմ ասել, որ այսօր մեր օգնությունների 100-ից 35 տոկոսի հեղինակները զուտ գերմանացիներն են: Զարմանալի և ուրախալի մի փաստ էլ կա. այս տարի գերմանացի երկու զույգեր իրենց կտակի մեջ նշել էին, որ իրենց կարողությունը փոխանցում են մեր հիմնադրամին»,-պատմում է Ժիլբեր Մոմջյանը:
Մեր զրուցակիցը գերմանահայերի համար կարևոր ձեռքբերում է համարում նաև հունիսի 2-ին Բունդեսթագում սպասվող՝ Ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկումը: Այս թեման, ըստ նրա, վերջին ամիսներին առիթ է դարձել, որպեսզի բազմաթիվ հեղինակավոր պարբերականներ գրեն Հայաստանի ու հայերի մասին: «Սա առիթ է, որ նրանք, ովքեր անգամ չէին լսել Հայաստանի, Արցախի մասին, իմանան մեր մասին: Առհասարակ, կարող եմ փաստել, որ հայերն այսօր գերմանացիների համար շատ սիրելի ազգ են»,-եզրափակում է Ժիլբեր Մոմջյանը:

Две немецкие пары, согласно собственному завещанию, передали свое имущество фонду «Айастан»
Армянская община Германии, по сравнению с соседними европейскими странами, не слишком многочисленна. В Германии живут около 40 тысяч армян, которые, однако, достаточно активно участвуют в общеармянских проблемах и в случае необходимости готовы встать рядом с Родиной.
Об этом свидетельствуют многочисленные акции помощи и мероприятия, организованные местным органом Общеармянского фонда «Айастан» Германии, которые в последние годы направлены на содействие сирийским армянам и представление в Германии задач Ай-Дат. Об этом в беседе с «Армяне сегодня» сказал председатель местного органа фонда Германии Жильбер Момджян.
Примечательно, что оказывать помощь Армении посредством фонда изъявляют не только армяне, но и немцы. «Могу сказать, что сегодня из 100 акций  нашей помощи авторы 35 процентов – сугубо немцы. Есть еще один удивительный и радостный факт: в этом году две немецкие пары в своих завещаниях отметили, что передают все свое состояние нашему фонду», – рассказывает Жильбер Момджян.
Важным достижением для армян Германии наш собеседник считает и ожидающееся 2 июня обсуждение в Бундестаге резолюции о Геноциде армян. Эта тема, по его утверждению, в последние месяцы стало поводом к тому, что в последние месяцы многие авторитетные издания писали об Армении и армянах. «Это прекрасный повод, чтобы даже те, кто не слушал об Армении, Арцахе знали о нас. Вообще могу констатировать, что армяне сегодня для немцев весьма симпатичная нация», – заключил Жильбер Момджян.