Արցախին օգնելու նպատակով Սփյուռքում այսօր գործում են 24 հիմնադրամներ. Հրանուշ Հակոբյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում այսօր տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմինների անդամների հանդիպումը, որի ընթացքում նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրել է Արցախի քառօրյա պատերազմից առ այսօր Սփյուռքում տեղի ունեցած նախաձեռնություններն ու տրամադրած աջակցությունը:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ մինչ հանդիպման մեկնարկը Հրանուշ Հակոբյանը պատասխանել է լրագրողների հարցերին՝ ներկայացնելով Սփյուռքի նախարարություն-«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ համագործակցության արդյունքներն ու առաջնահերթությունները: «Արդեն ավանդական է դարձել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմինների հետ հանդիպումները: Այսօր մենք կփորձենք ի մի բերել մեր մեկ տարվա աշխատանքն ու պատասխանել հետևալ հարցերին՝ որքանո՞վ է Սփյուռքը նպաստավոր աշխատանք կատարել Հիմնադրամի հետ համատեղ, ինչպե՞ս է կատարել իր առջև դրված խնդիրները, որո՞նք են այսօր Հայաստանի համար առաջնային կարևոր խնդիրները»,-ասել է Սփյուռքի նախարարն՝ առանձնացնելով այն երկու ուղղությունները, որոնց շուրջ համախմբվել է ողջ հայությունը. դրանք են սիրիահայերի հիմնախնդիրները և Արցախին օժանդակելու հարցը:
«Քառօրյա պատերազմի հետևանքով Սփյուռքը շատ արագ ոտքի կանգնեց, մենք 4500 նամակ ենք ուղարկել սփյուռքյան բոլոր կառույցներին՝ խնդրելով բողոքներ, ցույցեր կազմակերպել իրենց համայնքներում, բոլոր հնարավոր միջոցներով ազդեցություն գործադրել, որպեսզի կանգ առներ պատերազմը: Սկսվեցին նաև մի շարք դրամահավաքներ. Սփյուռքում այսօր գործում են 24 հիմնադրամներ, որոնք բացվել են Արցախին օգնելու նպատակով: Թե հետագայում ինչպես կտնօրինվեն այդ գումարները, և հիմնադրամները որ ուղղությամբ կծառայեցնեն հավաքված գումարը, ցույց կտա ժամանակը. իրենք պետք է որոշեն: Բայց մի բան պարզ է, բացի նրանից, որ «Հայաստան» հիմնադրամը գործում է և կա, դրան զուգահեռ այս պոռթկումի պահին կան նաև այլ հիմնադրամներ: Այդ հիմնադրամներից մի քանիսն արդեն իսկ պայմանավորվել են իրենց ծրագրերն իրականացնել «Հայաստան» հիմնադրամի հետ համատեղ,-ասել է Նախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշել է նաև, որ այս հանդիպումների ընթացքում Հիմնադրամի տեղական մարմիններին են ներկայացվում Նախարարության ծրագրերը և հնարավորության դեպքում համագործակցության ծրագրեր մշակվում: «Նրանք իրենց գործունեությամբ, կամա թե ակամա, առնչվում են Սփյուռքի հետ, հետևաբար կարող են դառնալ մեր ծրագրերի քարոզիչները Սփյուռքում»,-խոսելով տարբեր երկրներում Հիմնադրամի տեղական մարմինների գործունեության մասին՝ նշել է Հրանուշ Հակոբյանը:

Hranush Hakobyan: “There are 24 funds that have been established to help Artsakh”
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and members of the local chapters of Hayastan All-Armenian Fund today held a meeting at the RA Ministry of Diaspora. During the meeting, Minister Hranush Hakobyan talked about the events and initiatives that have been held in the Diaspora and the assistance that has been provided since the four-day war in Artsakh.
As reported Hayern Aysor, before the meeting, Hranush Hakobyan answered journalists’ questions and presented the results and priorities of the cooperation between the Ministry of Diaspora and the Hayastan All-Armenian Fund. “The meetings with the local chapters of Hayastan All-Armenian Fund have already become traditional meetings. Today we will try to recap the activities that we have carried out over the past year and answer questions on how favorable have the activities of the Armenian Diaspora and the Fund been, how the Armenian Diaspora has met its objectives and what the major issues of Armenia are today,” the Minister of Diaspora said, setting aside the two areas that have gathered all Armenians together, that is, the issues facing Syrian-Armenians and the issue on providing assistance to Artsakh.
“After the four-day war, Armenians of the Diaspora quickly rose to their feet. We sent 4,500 letters to all Diaspora Armenian organizations, asking them to organize protests and demonstrations within their respective communities and do everything possible to stop the war. Diaspora Armenians also started organizing several fundraisers. Today, there are 24 funds that have been established to help Artsakh. Time will tell how the funds will use the donations. It is up to them to decide. However, one thing is clear. Besides the fact that the Hayastan All-Armenian Fund exists, there are also other funds at this moment of outburst. Some of these funds have already agreed to carry out their programs and projects with Hayastan All-Armenian Fund,” the Minister said.
The Minister of Diaspora also stated that members of the Fund’s local chapters are introduced to the programs of the RA Ministry of Diaspora and, if possible, develop plans for cooperation during these meetings. “Through their activities, they work with the Diaspora. Therefore, they can become the advocates of our programs in the Diaspora,” Hranush Hakobyan stated as she talked about the activities of the Fund’s local chapters in different countries around the world.