Արցախին օգնելու նպատակով Սփյուռքում այսօր գործում են 24 հիմնադրամներ. Հրանուշ Հակոբյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում այսօր տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմինների անդամների հանդիպումը, որի ընթացքում նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրել է Արցախի քառօրյա պատերազմից առ այսօր Սփյուռքում տեղի ունեցած նախաձեռնություններն ու տրամադրած աջակցությունը:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ մինչ հանդիպման մեկնարկը Հրանուշ Հակոբյանը պատասխանել է լրագրողների հարցերին՝ ներկայացնելով Սփյուռքի նախարարություն-«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ համագործակցության արդյունքներն ու առաջնահերթությունները: «Արդեն ավանդական է դարձել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմինների հետ հանդիպումները: Այսօր մենք կփորձենք ի մի բերել մեր մեկ տարվա աշխատանքն ու պատասխանել հետևալ հարցերին՝ որքանո՞վ է Սփյուռքը նպաստավոր աշխատանք կատարել Հիմնադրամի հետ համատեղ, ինչպե՞ս է կատարել իր առջև դրված խնդիրները, որո՞նք են այսօր Հայաստանի համար առաջնային կարևոր խնդիրները»,-ասել է Սփյուռքի նախարարն՝ առանձնացնելով այն երկու ուղղությունները, որոնց շուրջ համախմբվել է ողջ հայությունը. դրանք են սիրիահայերի հիմնախնդիրները և Արցախին օժանդակելու հարցը:
«Քառօրյա պատերազմի հետևանքով Սփյուռքը շատ արագ ոտքի կանգնեց, մենք 4500 նամակ ենք ուղարկել սփյուռքյան բոլոր կառույցներին՝ խնդրելով բողոքներ, ցույցեր կազմակերպել իրենց համայնքներում, բոլոր հնարավոր միջոցներով ազդեցություն գործադրել, որպեսզի կանգ առներ պատերազմը: Սկսվեցին նաև մի շարք դրամահավաքներ. Սփյուռքում այսօր գործում են 24 հիմնադրամներ, որոնք բացվել են Արցախին օգնելու նպատակով: Թե հետագայում ինչպես կտնօրինվեն այդ գումարները, և հիմնադրամները որ ուղղությամբ կծառայեցնեն հավաքված գումարը, ցույց կտա ժամանակը. իրենք պետք է որոշեն: Բայց մի բան պարզ է, բացի նրանից, որ «Հայաստան» հիմնադրամը գործում է և կա, դրան զուգահեռ այս պոռթկումի պահին կան նաև այլ հիմնադրամներ: Այդ հիմնադրամներից մի քանիսն արդեն իսկ պայմանավորվել են իրենց ծրագրերն իրականացնել «Հայաստան» հիմնադրամի հետ համատեղ,-ասել է Նախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշել է նաև, որ այս հանդիպումների ընթացքում Հիմնադրամի տեղական մարմիններին են ներկայացվում Նախարարության ծրագրերը և հնարավորության դեպքում համագործակցության ծրագրեր մշակվում: «Նրանք իրենց գործունեությամբ, կամա թե ակամա, առնչվում են Սփյուռքի հետ, հետևաբար կարող են դառնալ մեր ծրագրերի քարոզիչները Սփյուռքում»,-խոսելով տարբեր երկրներում Հիմնադրամի տեղական մարմինների գործունեության մասին՝ նշել է Հրանուշ Հակոբյանը:

С целью помощи Арцаху в Диаспоре сегодня функционируют 24 фонда: Грануш Акопян
В Министерстве Диаспоры РА сегодня состоялась встреча министра Диаспоры РА с членами местных органов Общеармянского фонда «Айастан», в ходе которой министр Грануш Акопян представила инициативы, родившиеся в Диаспоре с начала четырехдневной Арцахской войны по сегодняшний день и предоставленное содействие.
Как передает «Армяне сегодня», до начала встречи Грануш Акопян ответила на вопросы журналистов, представив результаты и приоритеты сотрудничества Министерство Диаспоры-Общеармянский фонд «Айастан». «Стали уже традицией встречи с членами местных органов Общеармянского фонда «Айастан». Сегодня мы попытаемся подытожить нашу работу в течение года и ответить на следующие вопросы: в какой мере Диаспора результативно работала с фондом, как выполняла поставленные перед ней задачи, что является сегодня важными актуальными задачами», – сказала министр Диаспоры, выделив два направления, вокруг которых сплотилось все армянство: проблемы сирийских армян и вопрос поддержки Арцаха.
«Вследствие четырехдневной войны Диаспора очень быстро поднялась на ноги, мы разослали 4500 писем во все структуры Диаспоры с просьбой организовать в общинах акции протеста, демонстрации, всеми возможными средствами повлиять на то, чтобы война была прекращена. Начался также сбор денежных средств: сегодня в Диаспоре функционируют 24 фонда, открытые с целью содействия Арцаху. Как впоследствии распорядятся этими суммами и в каком направлении будут использовать фонды эти суммы, покажет время: они должны решать сами. Но ясно одно: помимо того, что фонд «Айастан» функционирует и существует, параллельно в этот важный момент есть и другие фонды, некоторые из которых уже договорились осуществлять свои проекты совместно с фондом «Айастан», – сказала министр.
Министр Диаспоры РА отметила также, что в ходе этих встреч местным органам фонда представляются программы Министерства Диаспоры РА и по мере возможности разрабатываются программы сотрудничества. «Своей деятельностью они, вольно или невольно, соприкасаются с Диаспорой, соответственно, могут стать пропагандистами наших программ в Диаспоре», – говоря о деятельности филиалов Фонда в разных странах, отметила Грануш Акопян.