Տեղի ունեցավ «Արվեստ էքսպո-2016» միջազգային 2-րդ ցուցահանդեսի բացումը
Մայիսի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ) տեղի ունեցավ ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված «Արվեստ էքսպո-2016» միջազգային 2-րդ ցուցահանդեսի բացումը, որը կազմակերպել է հայրենադարձ նկարիչ Վագո Արմենո Խախամյանը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են 40 արվեստագետներ՝ աշխարհի 18 երկրից: Ներկա էին 8 նկարիչ՝ Պարսկաստանից, Ղազախստանից, Անգլիայից, Ռուսաստանից, Լիտվիայից և 20-ից ավելի նկարիչներ Հայաստանից:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ, որ հերթական անգամ Վագո Արմենո Խախամյանը համախմբել է Սփյուռքի մեր նկարիչներին: Սա վկայում է այն մասին, որ մենք կարողացել ենք ստեղծել նաև նկարիչների համահայկական ցանց: Այս ցուցահանդեսը պատմական է, որովհետև նվիրված է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին: Այսօր մենք բոլորս ամեն վայրկյան հիշում և գլուխ ենք խոնարհում սահմանին կռվող մեր զինվորների առաջ, ովքեր անձնվիրաբար պաշտպանում են մեր խաղաղությունը, մեր 25-ամյա նվաճումները»:
Հայաստան-Սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ունեցած ավանդի համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Վարդգես Խախամյանին (հայրենադարձված Լիբանանից) պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով, իսկ Թենի Ադամյանին (Իրան), Արփա Հակոբյանին (Իրան), Րաֆֆի Յուրեջյանին (Անգլիա), Վլադիմիր Գրիգորյանին (Ղազախստան) և Ռիկ Ղազարյանին (ԱՄՆ) պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության շնորհակալագրերով՝ Սփյուռքում հայ մշակույթի զարգացման և տարածման գործում ունեցած ներդրման համար:
Ելույթ ունեցավ նաև ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Վագո Արմենո Խախամյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը՝ մշտական աջակցության համար և նշեց, որ հայաստանցի արվեստասեր հասարակության ջերմ արձագանքները նոր ուժ և ստեղծագործելու նոր լիցքեր են հաղորդում իրենց:
Ներկայացվեց ավելի քան 100 աշխատանք՝ գունանկարներ, գծանկարներ, կոլաժներ, քանդակներ, կերամիկա, լուսանկարներ, խառը տեխնիկա, կարճ ֆիլմեր և այլն:

Opening of 2nd Art Expo-2016 international exhibition was held
On May 17, the Armenian Center for Contemporary Experimental Art (NPAK) hosted the opening of the 2nd Art Expo-2016 international exhibition, which is dedicated to the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia. The exhibition was organized by repatriate painter Vako Armeno Khakhamian with the support of the RA Ministry of Diaspora.
The exhibition showcased the works of 40 artists from 18 countries around the world. Among the attending painters were eight painters from Iran, Kazakhstan, the UK, Russia and Lithuania and over twenty painters from Armenia.
In her welcoming remarks, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan particularly stated the following: “I am pleased with the fact that Vako Armeno Khakhamian has gathered our Armenian painters of the Diaspora once again. This goes to show that we have also managed to create a pan-Armenian network of painters. This exhibition is historic because it is dedicated to the 25th anniversary of Armenian Independence. Today, every second, we remember and respect our soldiers defending the border and maintaining peace. We also remember the achievements that we have made over the past 25 years.”
Hranush Hakobyan awarded the Certificate of Honor of the RA Ministry of Diaspora to Vartkes Khakhamian (repatriate from Lebanon) for his contributions to the strengthening of cultural ties between Armenia and the Diaspora. Hranush Hakobyan also granted Certificates of Appreciation of the RA Ministry of Diaspora to Teni Adamian (Iran), Arpa Hakobian (Iran), Raffi Yourejian (UK), Vladimir Grigoryan (Kazakhstan0 and Rick Ghazarian (USA) for their contributions to the development and dissemination of Armenian culture in the Diaspora.
In his speech, the exhibition’s organizer Vako Armeno Khakhamian expressed gratitude to the Ministry of Diaspora for its ongoing support and mentioned that the cordial responses of Armenia’s art lovers convey more strength and energy to him and all the painters.