«Երբ առաջին անգամ Հայաստան եկա, լացի՛». Եսայի Ալթունյան
Ֆրանսաբնակ երգիչ Եսայի Ալթունյանի և «Հայերն այսօրի» թղթակցի զրույցի հիմնական «առանցքը» Հայաստանն ու Արցախն է: Երգիչը Հայրենիք էր եկել՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր բարձրանալու և Արցախ աշխարհ այցելելու նպատակով:
-Եսայի՛, առաջին անգա՞մ էիր Հայաստանում մասնակցում ավանդաբար անցկացվող ջահերով երթին:
-Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր սփյուռքահայ պետք է ապրիլի 24-ի առիթով Հայաստան գա և Ծիծեռնակաբերդի բարձունք բարձրանա:
Այո՛ ապրիլի 23-ին առաջին անգամ մասնակցեցի ջահերով երթին, որից աննկարագրելի ուժ ստացա և մեկ անգամ ևս հասկացա, թե որքան միախմբված ազգ ենք մենք: Ապրիլի 24-ին նույնպես եղա Ծիծեռնակաբերդում. հայրենակիցներիս հետ խոսելով՝ հատեցինք ճանապարհն ու ծաղիկներ խոնարհեցինք անմար կրակի շուրջ:
Ամեն անգամ Ծիծեռնակաբերդում հայտնվելիս` աչքերիս առջև հառնում են մեկուկես միլիոն հայերի կոտորածի ահասարսուռ տեսարանները և ականջներումս հնչում պատմությունները:
Իհարկե, տխրում եմ, բայց այդ տխրությունն ինձ ապագայի հանդեպ հույսով է լցնում: Զգում եմ, որ հաղթելու ենք և վաղ թե ուշ՝ Թուրքիան ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
Թո՛ղ աշխարհն իմանա, որ անկոտրում ոգի ունեցող ազգ ենք, որ պայքարել գիտենք մեր իրավունքների և Հայրենիքի համար: Ոչ ոք չի՛ կարող մեզանից ջնջել մեր պատմությունը և խլել Հայրենիքը:
-Երբ ե՞ք իմացել Հայոց ցեղասպանության մասին:
-Ես 5 տարեկան էի, երբ ծնողներս առաջին անգամ պատմեցին Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ասելով, որ պապիկս Ցեղասպանության ականատեսներից է եղել: Նրանք ներկայացնելով ողջ ճշմարտությունը՝ խորհուրդ էին տալիս, որ չընկճվեմ: Այլ, ընդհակառակը, ուժ ստանամ և ձգտեմ ապագայում Հայաստանի համար պիտանի մարդ դառնալ:
Կարծում եմ՝ հուսախաբ չեմ արել ծնողներիս: Միշտ հավատում էի, որ իմ ժամանակը նույնպես գալու է խոսելու և հատկապես երգելու Հայոց պատմության այս եղերական էջերի մասին:
– Լինելով Հայոց ցեղասպանության ականատեսի ժառանգ՝ Ձեր հոգում ավելի դրոշմված են վշտի, ցասումի, պահանջատիրության ու աննկուն պայքարի հետքերը: Կխնդրեի պատմել Ձեր պապիկի՝ թուրքական յաթաղանից մազապուրծ լինելու պատմությունը:
-Նշան պապիկս 6 տարեկան է եղել, երբ սկսվել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նա ծնողների և քույրերի հետ Խարբերդից հազիվհազ փախնելով՝ հասել է Դեր Զորի անապատ, որտեղ իր աչքի առաջ սպանել են մորն ու քույրերին։
Հետո միայն նրան անապատում արաբ բեդվինները գտել են և որոշել խնամել՝ կերակուր և հագուստ տալով: Պապիկս նույնիսկ աշխատել է նրանց մոտ: Այնուհետև, 18 տարեկանում նա տեղափոխվել է Սիրիա և Հալեպի խանութներից մեկում պատահաբար հանդիպել իր ազգականներից մեկին, որը նրան տարել է Ֆրանսիա: Այնտեղ պապիկս ապրել է Ցեղասպանությունից փրկված ազգականների հետ: Ապա Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում նա հանդիպել է ապագա կնոջը, որի հետ ընտանիք է կազմել և սկսել իր նոր կյանքը:
Նշան պապիկիս նաև «Անապատի երեխան» վերնագրով գիրք է հրատարակել, որպեսզի սերունդները չմոռանան 1915 թվականին իր և հայ ժողովրդի հետ կատարվածը։
– Ըստ Ձեզ, Հայոց ցեղասպանության կնճռոտ հարցերի լուծման բանալին որտե՞ղ է թաքնված, ի վերջո այս թնջուկ ինչպե՞ս կհանգուցալուծվի:
– Հայ դատի հարցում վերջնական ցանկալի արդյունքին հասնելու համար անհրաժեշտ է միասնականություն, ազգային կամք դրսևորել և չհուսահատվել: Ինչպես որ չհուսահատվեցինք ադրբեջանական զորքերի կողմից Արցախում հրահրած ապրիլյան պատերազմական գործողությունների ժամանակ:
Մեր նոր սերունդը թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, իրենցից մի մեծ, հզոր ուժ են ներկայացնում, որոնք պահանջատիրական և հայրենասիրական հոգով են տոգորված: Նրանք են վաղվա մեր օրվա հույսն ու ապավենը, ապագայի տեսլականը: Հենց նրանց միջոցով էլ պետք է հարցի լուծման ուղիներ որոնել:
Թո՛ղ Թուրքիան ու Ադրբեջանը ականջալուր լինեն, որ հայ ազգը պատերազմի կամ այլ ահաբեկչությունների չի ձգտում: Թուրքիան պետք է միայն հայ ժողովրդի նկատմամբ գործած սոսկալի մեղքը գիտակցի և վերադարձնի մեր պապենական հողերը: Գալու՛ է այդ օրը:
– Աշխարհասփյուռ մեր հայրենակիցների նման Դուք նույնպես զորակցություն հայտնեցիք Արցախին և Հայոց բանակին: Այդ նպատակով նաև Արցախ գնացիք: Կպատմե՞ք արցախյան այցելության մասին:
–Անշուշտ այդպես է: Սփյուռքահայերը պետք է Հայաստան գան այս դժվարին օրերին, նեցուկ լինեն ժողովրդին ՝ ասելով, որ միայնակ չեն թողնում նրանց, և որ Սփյուռքը Հայաստանի կողքին է: Ազերիները թո՛ղ իմանան, որ ոչ թե 3, այլ՝ 13 միլիոն ենք, և պատրաստ ենք մեկ բռունցք դարձած՝ առճակատման դուրս գալ նրանց դեմ: Հիմա առավել քան երբևէ չենք թողնի, որ երկրորդ անգամ նույն քաոսը կրկնվի: Արցախը կորցնելը պարզապես անթույլատրելի է:
Արցախում էի գտնվում այն ժամանակ, երբ ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում թշնամին կրկին խախտել էր հրադադարը և արկակոծել Մարտակերտը: Շատ ծանր ապրումներ ունեցա:
Այնտեղ տիրող իրավիճակը լուսանկարների և տեսանյութերի միջոցով տարածեցի իմ ֆեյսբուքյան էջում, որպեսզի ադրբեջանական սանձարձակ գործողությունները տեսնեին նաև այլազգիներ: Մենք հիմա գերխնդիր ունենք միջազգային հանրության ուշադրությունը Արցախի հարցի շուրջ սևեռել՝ նրանց իրազեկելով Ադրբեջանի անօրեն քաղաքական դիրքորոշման մասին:
Արցախյան այս դեպքերն ինձ հիշեցրեցին Թուրքիայի կողմից 1915 թվականին կատարված Հայոց ցեղասպանության պատկերը:
-Եսայի՛ Ձեր կյանքը ի՞նչ հունով ընթացավ «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելուց հետո: Երբևէ մտածե՞լ եք այս հարցի շուրջ:
-Երևի թե ավելի հանրային դեմք դարձա ու ճանաչում ձեռք բերեցի՝ Հայաստանում և Սփյուռքում: Հիմա արդեն անչափ հաճելի է, երբ հայաստանյան փողոցներով քայլելիս՝ մարդիկ ինձ ժպտում են և ծանոթության նշաններ ցույց տալիս:
-Հայաստանից հեռու գտնվելով՝ կարոտի ի՞նչ զգացումներով եք համակվում:
-Ամենից շատ հայերի անկեղծ ժպիտները, վերաբերմունքը և նրանցից բխող ջերմությունն եմ կարոտում: Հայ ժողովրդին եմ կարոտում:
-Ի՞նչ հիշողություններ են պահպանվել Հայաստան կատարած առաջին այցելությունից:
-16 տարեկանում ոտք դրեցի Հայրենի հողի վրա: Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ Հայաստան եկա, լացի. հուզմունքի ու հպարտության զգացումը կոկորդս սեղմում էր:
Ֆրանսիական «Հող և մշակույթ» կազմակերպության ծրագրով մեկ ամսով եկանք Գոգարան գյուղ, որտեղ ապրում էին Սպիտակի 1988 թվականի երկրաշարժից փրկված մարդիկ: Այնտեղ համատեղ ուժերով սկսեցինք եկեղեցի կառուցել, որի առկայությունը կարևոր էր վհատված, սգավոր բնակիչներին սփոփելու համար: Այդպես, օգնեցինք մարդկանց ոտքի կանգնել և շարունակել ապրել իրենց բնականոն կյանքով:
Շատ մեծ էներգիա և ուժ ստացա այցելությունիցս: Հասկացա, որ Հայաստանից, մեր հող ու ջրից ուրիշ լավ բան չկա աշխարհում: Այստեղ են իմ արմատները, և ես դա չպետք է մոռանամ: Խոստացա, որ ամեն տարի Հայաստան եմ գալու: Եվ ինչու ոչ, գուցե գա այն օրը, երբ մեկընդմիշտ Հայրենի եզերքում հաստատվեմ:
-Եսայի, գովելի է, որ ապրելով Սփյուռքում, այդքան լավ կարողանում եք հայերեն խոսել:
-Ծնողներս շատ հայրենասեր են: Նրանք մեզ միշտ հորդորել են, որ օտարության մեջ գտնվելով հանդերձ՝ միշտ և ամենուր հայերեն խոսենք՝ հավատարիմ մնալով սեփական լեզվին և հայի ինքնությանը: Մեր շուրջը միշտ հայկական միջավայր են ստեղծել:
Նույն հայկական միջավայրով հիմա ընտանիքիս եմ պարուրում: Չնայած կինս ֆրանսուհի է, բայց մեր աղջիկներին՝ ութ տարեկան Ապրիլին և երկու տարեկան Մարիին, հայեցի դաստիարակություն ենք տալիս և հայկական վարքուբարքին ծանոթացնում: Նրանք քիչ թե շատ՝ հայերեն են խոսում, և երբ նրանց հարցնում են՝ հայ եք, թե ֆրանսիացի, վստահ պատասխանում են՝ մենք հա՛յ ենք: Ի դեպ, մեծ աղջկաս անունը Ապրիլ կնքեցինք՝ նկատի ունենալով ապրիլի 24-ի խորհուրդը և, իհարկե, հայ ժողովրդի՝ չնայած բոլոր դժվարություններին՝ ապրելու, արարելու ձգտումը:
Աղջիկներս դեռ Հայաստան չեն եկել, բայց նրանց խոսք եմ տվել, որ անպայման իրենց պապերի երկիրը տեսնելու եմ տանելու:
-Զրույցի վերջում խոսենք ստեղծագործական ընթացքի մասին: Ի՞նչ նորություններով առաջիկայում կներկայանաք հանրությանը:
-Այժմ ջանքերս «Արմենիա» երաժշտական նախագծի շուրջ եմ կենտրոնացրել, որը նվիրել եմ Նշան պապիկիս հիշատակին:
Նախագիծը սիրո և մարդասիրության մի թարմ շունչ է բերելու: Այն շատ ավելին է լինելու, քան հերթական մշակութային ու երաժշտական շոուն: «Արմենիան» համահայկական և համաշխարհային նախագիծ է, որի մեջ խոր փիլիսոփայություն կա. սա այն մարդկանց մասին է, որոնք չեն ընկճվել պատմության հարվածներից և կանգուն են մնացել: Այն կյանքի կոչելով՝ ուզում եմ աշխարհին ներկայացնել Հայոց պատմությունը՝ սկսած Նոյի օրերից մինչև մեր ժամանակները:
Մյուզիքլով նաև կամուրջ եմ հաստատելու Արևելքի և Արևմուտքի միջև: Աշխարհի մակարդակով եմ իրականացնելու շոուն, որպեսզի աշխարհի քաղաքացիները, տեսնելով հայկական դարավոր հարուստ մշակույթն ու պատմությունը, հասկանան, որ մենք հզոր, համախմբված ազգ ենք, և որ մեզ կոտրել չի լինի: Ազգային երգերը եվրոպական և ամերիկյան լսարանին ներկայացնելու եմ ժամանակակից գործիքավորմամբ: Կլինեն նաև հայկական պարեր, երաժշտություն, ինչպես նաև հատուկ բեմականացումներ: Նպատակ ունենք ծրագրում ներգրավել նաև Հայաստանից անվանի երգիչ-երգչուհիների. այժմ այս ուղղությամբ քննարկումների մեջ ենք:
Մեկնարկը կտանք Ֆրանսիայից, ապա կշրջագայենք ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի մի շարք երկրներում, կլինենք նաև Լիբանանում: Իսկ վերջում անպայման Հայաստան կգանք:
Հուսանք՝ 2017 թվականի վերջին արդեն «Արմենիան» կսկսի իր ճախրանքը և կյանքի աղբյուր կդառնա՝ սեր ու խաղաղություն հաստատելով աշխարհում:

Armenia and Artsakh were the main “pivot” of the conversation that Hayern Aysor’s correspondent had with France-based Armenian singer Essaï Altounian. The singer had come to the Homeland to climb to the peak of Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex and to visit Artsakh.
Hayern Aysor: Essaï, was this the first time you were participating in the traditional torch-lit march in Armenia?
Essaï Altounian: I believe every Diaspora Armenian should visit Armenia and climb to the peak of Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex on the occasion of April 24th.
Yes, on April 23, I participated in the torch-lit march for the first time. I received an indescribable energy and realized once again how united we Armenians are as a nation. I also visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex on April 24th. My compatriots and I made it to the peak and laid flowers around the eternal flame.
Every time I visit Tsitsernakaberd, I see the horrible scenes of the massacres of 1.5 million Armenians and can hear the stories in my ears.
Of course, I feel sad, but that sadness instills hope for the future. I feel we are going to win and that Turkey is going to recognize the Armenian Genocide sooner or later.
Let the world know that we Armenians are a nation with an unbreakable spirit and know how to fight for our rights and our Homeland. Nobody can erase our history and steal our Homeland from us.
Hayern Aysor: When did you learn about the Armenian Genocide?
E. A.: I was 5 when my parents first told me about the Armenian Genocide and said that my grandfather was a witness. They told me the whole truth and advised me not to feel depressed, but to be strong and aspire to become a person who could help Armenia.
I don’t think I have deceived my parents. I always believed that my time would come and that I would talk, and especially sing about these ethereal pages in the history of the Armenian people.
Hayern Aysor: Being the descendant of a witness of the Armenian Genocide, in your soul there is more sorrow, wrath and the desire to state claims and lead an unwavering struggle. I would like to ask you to share your grandfather’s story of how he escaped the Turks’ yataghan.
E. A.: My grandfather Nshan was 6 when the Armenian Genocide began. He and his parents and sisters barely escaped Kharberd and reached the desert of Deir Zor where his mother and sisters were killed in front of his eyes.
After that, Arab Bedouins find him in the desert and decided to take care of him by giving him food and cothes. My grandfather even worked for them. Later, at the age of 18, he moved to Syria. At a store in Aleppo, he casually met one of his relatives, who took him to France. In France, my grandfather lived with his relatives who had survived the Armenian Genocide. Later, in Lyon, he met his future wife whom he would marry and start a new life with.
My grandfather Nshan also published a book entitled “The Child of the Desert” so that the generations wouldn’t forget what happened to him and the Armenian people in 1915.
Hayern Aysor: Where do you think the key to solving the age-old issues of the Armenian Genocide is hidden? How will this issue eventually be solved?
E. A.: To achieve the ultimate desired solution to the Armenian Cause, Armenians need to be united, have the will and never lose hope, just like they didn’t lose hope during the military operations that Azerbaijani troops provoked in Artsakh in early April.
The new generation of Armenians in Armenia and abroad represents a large and powerful force that has the spirit of stating claims and the spirit of patriotism. They are the hope for tomorrow and the vision for our future. It is through them that we need to seek the paths to solving the issue.
Let Turkey and Azerbaijan know that the Armenian nation doesn’t want a war or terrorism. Turkey should only realize the horrible sin that it has committed against the Armenian people and return our ancestral lands. The day will come.
Hayern Aysor: Like our compatriots abroad, you also expressed solidarity with Artsakh and the Armenian Army. You also went to Artsakh. Could you tell us about your visit to Artsakh?
E. A.: Of course, that is the case. Diaspora Armenians need to visit Armenia during these difficult times and support the people by telling them that they are not alone and that the Armenian Diaspora stands with Armenia. Let the Azerbaijanis know that we Armenians are not 3 million, but 13 million in number and are ready to confront them as a nation united as one. Now, more than ever, we will not let the chaos begin again. Losing Artsakh is simply inadmissible.
I was in Artsakh when the enemy violated the ceasefire again on the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan border and bombarded Martakert on the night of 27 April. I experienced great pain.
I posted photos and videos on my Facebook page so that foreigners could see the actions unleashed by Azerbaijan. Our key objective now is to draw the international community’s attention to the Artsakh issue by letting them know Azerbaijan’s illegitimate political position.
These events in Artsakh reminded me of the Armenian Genocide that Turkey perpetrated in 1915.
abaa
Hayern Aysor: Essaï, what was your life like after participating in the Eurovision Song Contest? Have you ever thought about that?
E. A.: Perhaps I became a more famous person and became popular in Armenia and abroad. Now it is already very nice to see people smile and show signs that they know me when I see them on the streets in Armenia.
Hayern Aysor: What so you miss about Armenia?
E. A.: What I miss the most are the sincere smiles and attitude of the Armenians and their warmth. I miss the Armenian people.
Hayern Aysor: What are your memories of your first visit to Armenia?
E. A.: I set foot on Armenian soil when I was 16. I remember the first time I visited Armenia. I cried the first time, and the pride and emotions were choking me.
Through the Land and Culture Organization of France, we visited the Gogaran village for a month and stayed with people who have been saved from the 1988 Spitak Earthquake. We started building a church there. It was important to console the people who were mourning and in despair. We helped them get back on their feet and continue to live their lives.
I received a lot of energy and strength. I realize that there is nothing better in this world than Armenia, our land and water. My roots trace back here, and I will never forget that. I promised myself to visit Armenia every year, and why not, there might even come a day when I will settle in the homeland.
Hayern Aysor: Essaï, I commend the fact that you speak in Armenian so well, even though you live abroad.
E. A.: My parents are great patriots. They have always urged us to speak in Armenian always and everywhere and stay true to our language and identity. We have always been in an Armenian environment.
I create that same environment for my family. Although my wife is French, we provided our daughters, 8-year-old April and 2-year-old Marie with an Armenian upbringing and introduce them to the morals and customs of the Armenians. They speak in Armenian more or less, and when they are asked if they are Armenian or French, they certainly say they are Armenian. We named our daughter April, taking into consideration the symbol of April 24th, and of course, the aspiration of the Armenian people to live and create, in spite of all the hardships.
My daughters haven’t visited Armenia yet, but I have promised that I will definitely take them to see the land of their ancestors.
111111
Hayern Aysor: At the end, let’s talk about your career. What are your new plans?
E. A.: I am currently focused on the Armenia Music Project, which I am dedicating to the memory of my grandfather Nshan.
The project will convey love and humanism in a new way. It will be more than just a musical and cultural show. Armenia Project is a pan-Armenian and global project with a deep philosophy-it is about people who haven’t been discouraged from the blows caused by history and have remained standing. By carrying out this project, I want to present the history of the Armenian people to the world, starting from Noah’s days and ending with our times.
With this musical, I will also establish a bridge between the East and the West. This will be my worldwide show to help citizens of the world see the centuries-old rich Armenian culture and history and understand that we Armenians are a strong and united nation and that nobody can break us down. I will be presenting Armenian national songs to Europeans and Americans with modern musical arrangements. There will also be Armenian music and dances, as well as some choreography. I also plan on engaging renowned singers of Armenia and am currently holding discussions.
We will start in France and then tour the U.S. and several countries across Europe. We will also visit Lebanon. At the end, we will definitely visit Armenia.
We hope Armenia Project is ready in late 2017 and becomes a source of life, establishing love and peace around the world.