«Երբ առաջին անգամ Հայաստան եկա, լացի՛». Եսայի Ալթունյան
Ֆրանսաբնակ երգիչ Եսայի Ալթունյանի և «Հայերն այսօրի» թղթակցի զրույցի հիմնական «առանցքը» Հայաստանն ու Արցախն է: Երգիչը Հայրենիք էր եկել՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր բարձրանալու և Արցախ աշխարհ այցելելու նպատակով:
-Եսայի՛, առաջին անգա՞մ էիր Հայաստանում մասնակցում ավանդաբար անցկացվող ջահերով երթին:
-Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր սփյուռքահայ պետք է ապրիլի 24-ի առիթով Հայաստան գա և Ծիծեռնակաբերդի բարձունք բարձրանա:
Այո՛ ապրիլի 23-ին առաջին անգամ մասնակցեցի ջահերով երթին, որից աննկարագրելի ուժ ստացա և մեկ անգամ ևս հասկացա, թե որքան միախմբված ազգ ենք մենք: Ապրիլի 24-ին նույնպես եղա Ծիծեռնակաբերդում. հայրենակիցներիս հետ խոսելով՝ հատեցինք ճանապարհն ու ծաղիկներ խոնարհեցինք անմար կրակի շուրջ:
Ամեն անգամ Ծիծեռնակաբերդում հայտնվելիս` աչքերիս առջև հառնում են մեկուկես միլիոն հայերի կոտորածի ահասարսուռ տեսարանները և ականջներումս հնչում պատմությունները:
Իհարկե, տխրում եմ, բայց այդ տխրությունն ինձ ապագայի հանդեպ հույսով է լցնում: Զգում եմ, որ հաղթելու ենք և վաղ թե ուշ՝ Թուրքիան ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
Թո՛ղ աշխարհն իմանա, որ անկոտրում ոգի ունեցող ազգ ենք, որ պայքարել գիտենք մեր իրավունքների և Հայրենիքի համար: Ոչ ոք չի՛ կարող մեզանից ջնջել մեր պատմությունը և խլել Հայրենիքը:
-Երբ ե՞ք իմացել Հայոց ցեղասպանության մասին:
-Ես 5 տարեկան էի, երբ ծնողներս առաջին անգամ պատմեցին Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ասելով, որ պապիկս Ցեղասպանության ականատեսներից է եղել: Նրանք ներկայացնելով ողջ ճշմարտությունը՝ խորհուրդ էին տալիս, որ չընկճվեմ: Այլ, ընդհակառակը, ուժ ստանամ և ձգտեմ ապագայում Հայաստանի համար պիտանի մարդ դառնալ:
Կարծում եմ՝ հուսախաբ չեմ արել ծնողներիս: Միշտ հավատում էի, որ իմ ժամանակը նույնպես գալու է խոսելու և հատկապես երգելու Հայոց պատմության այս եղերական էջերի մասին:
– Լինելով Հայոց ցեղասպանության ականատեսի ժառանգ՝ Ձեր հոգում ավելի դրոշմված են վշտի, ցասումի, պահանջատիրության ու աննկուն պայքարի հետքերը: Կխնդրեի պատմել Ձեր պապիկի՝ թուրքական յաթաղանից մազապուրծ լինելու պատմությունը:
-Նշան պապիկս 6 տարեկան է եղել, երբ սկսվել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նա ծնողների և քույրերի հետ Խարբերդից հազիվհազ փախնելով՝ հասել է Դեր Զորի անապատ, որտեղ իր աչքի առաջ սպանել են մորն ու քույրերին։
Հետո միայն նրան անապատում արաբ բեդվինները գտել են և որոշել խնամել՝ կերակուր և հագուստ տալով: Պապիկս նույնիսկ աշխատել է նրանց մոտ: Այնուհետև, 18 տարեկանում նա տեղափոխվել է Սիրիա և Հալեպի խանութներից մեկում պատահաբար հանդիպել իր ազգականներից մեկին, որը նրան տարել է Ֆրանսիա: Այնտեղ պապիկս ապրել է Ցեղասպանությունից փրկված ազգականների հետ: Ապա Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում նա հանդիպել է ապագա կնոջը, որի հետ ընտանիք է կազմել և սկսել իր նոր կյանքը:
Նշան պապիկիս նաև «Անապատի երեխան» վերնագրով գիրք է հրատարակել, որպեսզի սերունդները չմոռանան 1915 թվականին իր և հայ ժողովրդի հետ կատարվածը։
– Ըստ Ձեզ, Հայոց ցեղասպանության կնճռոտ հարցերի լուծման բանալին որտե՞ղ է թաքնված, ի վերջո այս թնջուկ ինչպե՞ս կհանգուցալուծվի:
– Հայ դատի հարցում վերջնական ցանկալի արդյունքին հասնելու համար անհրաժեշտ է միասնականություն, ազգային կամք դրսևորել և չհուսահատվել: Ինչպես որ չհուսահատվեցինք ադրբեջանական զորքերի կողմից Արցախում հրահրած ապրիլյան պատերազմական գործողությունների ժամանակ:
Մեր նոր սերունդը թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, իրենցից մի մեծ, հզոր ուժ են ներկայացնում, որոնք պահանջատիրական և հայրենասիրական հոգով են տոգորված: Նրանք են վաղվա մեր օրվա հույսն ու ապավենը, ապագայի տեսլականը: Հենց նրանց միջոցով էլ պետք է հարցի լուծման ուղիներ որոնել:
Թո՛ղ Թուրքիան ու Ադրբեջանը ականջալուր լինեն, որ հայ ազգը պատերազմի կամ այլ ահաբեկչությունների չի ձգտում: Թուրքիան պետք է միայն հայ ժողովրդի նկատմամբ գործած սոսկալի մեղքը գիտակցի և վերադարձնի մեր պապենական հողերը: Գալու՛ է այդ օրը:
– Աշխարհասփյուռ մեր հայրենակիցների նման Դուք նույնպես զորակցություն հայտնեցիք Արցախին և Հայոց բանակին: Այդ նպատակով նաև Արցախ գնացիք: Կպատմե՞ք արցախյան այցելության մասին:
–Անշուշտ այդպես է: Սփյուռքահայերը պետք է Հայաստան գան այս դժվարին օրերին, նեցուկ լինեն ժողովրդին ՝ ասելով, որ միայնակ չեն թողնում նրանց, և որ Սփյուռքը Հայաստանի կողքին է: Ազերիները թո՛ղ իմանան, որ ոչ թե 3, այլ՝ 13 միլիոն ենք, և պատրաստ ենք մեկ բռունցք դարձած՝ առճակատման դուրս գալ նրանց դեմ: Հիմա առավել քան երբևէ չենք թողնի, որ երկրորդ անգամ նույն քաոսը կրկնվի: Արցախը կորցնելը պարզապես անթույլատրելի է:
Արցախում էի գտնվում այն ժամանակ, երբ ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում թշնամին կրկին խախտել էր հրադադարը և արկակոծել Մարտակերտը: Շատ ծանր ապրումներ ունեցա:
Այնտեղ տիրող իրավիճակը լուսանկարների և տեսանյութերի միջոցով տարածեցի իմ ֆեյսբուքյան էջում, որպեսզի ադրբեջանական սանձարձակ գործողությունները տեսնեին նաև այլազգիներ: Մենք հիմա գերխնդիր ունենք միջազգային հանրության ուշադրությունը Արցախի հարցի շուրջ սևեռել՝ նրանց իրազեկելով Ադրբեջանի անօրեն քաղաքական դիրքորոշման մասին:
Արցախյան այս դեպքերն ինձ հիշեցրեցին Թուրքիայի կողմից 1915 թվականին կատարված Հայոց ցեղասպանության պատկերը:
-Եսայի՛ Ձեր կյանքը ի՞նչ հունով ընթացավ «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելուց հետո: Երբևէ մտածե՞լ եք այս հարցի շուրջ:
-Երևի թե ավելի հանրային դեմք դարձա ու ճանաչում ձեռք բերեցի՝ Հայաստանում և Սփյուռքում: Հիմա արդեն անչափ հաճելի է, երբ հայաստանյան փողոցներով քայլելիս՝ մարդիկ ինձ ժպտում են և ծանոթության նշաններ ցույց տալիս:
-Հայաստանից հեռու գտնվելով՝ կարոտի ի՞նչ զգացումներով եք համակվում:
-Ամենից շատ հայերի անկեղծ ժպիտները, վերաբերմունքը և նրանցից բխող ջերմությունն եմ կարոտում: Հայ ժողովրդին եմ կարոտում:
-Ի՞նչ հիշողություններ են պահպանվել Հայաստան կատարած առաջին այցելությունից:
-16 տարեկանում ոտք դրեցի Հայրենի հողի վրա: Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ Հայաստան եկա, լացի. հուզմունքի ու հպարտության զգացումը կոկորդս սեղմում էր:
Ֆրանսիական «Հող և մշակույթ» կազմակերպության ծրագրով մեկ ամսով եկանք Գոգարան գյուղ, որտեղ ապրում էին Սպիտակի 1988 թվականի երկրաշարժից փրկված մարդիկ: Այնտեղ համատեղ ուժերով սկսեցինք եկեղեցի կառուցել, որի առկայությունը կարևոր էր վհատված, սգավոր բնակիչներին սփոփելու համար: Այդպես, օգնեցինք մարդկանց ոտքի կանգնել և շարունակել ապրել իրենց բնականոն կյանքով:
Շատ մեծ էներգիա և ուժ ստացա այցելությունիցս: Հասկացա, որ Հայաստանից, մեր հող ու ջրից ուրիշ լավ բան չկա աշխարհում: Այստեղ են իմ արմատները, և ես դա չպետք է մոռանամ: Խոստացա, որ ամեն տարի Հայաստան եմ գալու: Եվ ինչու ոչ, գուցե գա այն օրը, երբ մեկընդմիշտ Հայրենի եզերքում հաստատվեմ:
-Եսայի, գովելի է, որ ապրելով Սփյուռքում, այդքան լավ կարողանում եք հայերեն խոսել:
-Ծնողներս շատ հայրենասեր են: Նրանք մեզ միշտ հորդորել են, որ օտարության մեջ գտնվելով հանդերձ՝ միշտ և ամենուր հայերեն խոսենք՝ հավատարիմ մնալով սեփական լեզվին և հայի ինքնությանը: Մեր շուրջը միշտ հայկական միջավայր են ստեղծել:
Նույն հայկական միջավայրով հիմա ընտանիքիս եմ պարուրում: Չնայած կինս ֆրանսուհի է, բայց մեր աղջիկներին՝ ութ տարեկան Ապրիլին և երկու տարեկան Մարիին, հայեցի դաստիարակություն ենք տալիս և հայկական վարքուբարքին ծանոթացնում: Նրանք քիչ թե շատ՝ հայերեն են խոսում, և երբ նրանց հարցնում են՝ հայ եք, թե ֆրանսիացի, վստահ պատասխանում են՝ մենք հա՛յ ենք: Ի դեպ, մեծ աղջկաս անունը Ապրիլ կնքեցինք՝ նկատի ունենալով ապրիլի 24-ի խորհուրդը և, իհարկե, հայ ժողովրդի՝ չնայած բոլոր դժվարություններին՝ ապրելու, արարելու ձգտումը:
Աղջիկներս դեռ Հայաստան չեն եկել, բայց նրանց խոսք եմ տվել, որ անպայման իրենց պապերի երկիրը տեսնելու եմ տանելու:
-Զրույցի վերջում խոսենք ստեղծագործական ընթացքի մասին: Ի՞նչ նորություններով առաջիկայում կներկայանաք հանրությանը:
-Այժմ ջանքերս «Արմենիա» երաժշտական նախագծի շուրջ եմ կենտրոնացրել, որը նվիրել եմ Նշան պապիկիս հիշատակին:
Նախագիծը սիրո և մարդասիրության մի թարմ շունչ է բերելու: Այն շատ ավելին է լինելու, քան հերթական մշակութային ու երաժշտական շոուն: «Արմենիան» համահայկական և համաշխարհային նախագիծ է, որի մեջ խոր փիլիսոփայություն կա. սա այն մարդկանց մասին է, որոնք չեն ընկճվել պատմության հարվածներից և կանգուն են մնացել: Այն կյանքի կոչելով՝ ուզում եմ աշխարհին ներկայացնել Հայոց պատմությունը՝ սկսած Նոյի օրերից մինչև մեր ժամանակները:
Մյուզիքլով նաև կամուրջ եմ հաստատելու Արևելքի և Արևմուտքի միջև: Աշխարհի մակարդակով եմ իրականացնելու շոուն, որպեսզի աշխարհի քաղաքացիները, տեսնելով հայկական դարավոր հարուստ մշակույթն ու պատմությունը, հասկանան, որ մենք հզոր, համախմբված ազգ ենք, և որ մեզ կոտրել չի լինի: Ազգային երգերը եվրոպական և ամերիկյան լսարանին ներկայացնելու եմ ժամանակակից գործիքավորմամբ: Կլինեն նաև հայկական պարեր, երաժշտություն, ինչպես նաև հատուկ բեմականացումներ: Նպատակ ունենք ծրագրում ներգրավել նաև Հայաստանից անվանի երգիչ-երգչուհիների. այժմ այս ուղղությամբ քննարկումների մեջ ենք:
Մեկնարկը կտանք Ֆրանսիայից, ապա կշրջագայենք ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի մի շարք երկրներում, կլինենք նաև Լիբանանում: Իսկ վերջում անպայման Հայաստան կգանք:
Հուսանք՝ 2017 թվականի վերջին արդեն «Արմենիան» կսկսի իր ճախրանքը և կյանքի աղբյուր կդառնա՝ սեր ու խաղաղություն հաստատելով աշխարհում:

«Когда впервые приехал в Армению – заплакал»: Есаи Алтунян
Основным «стержнем» беседы корреспондента «Армяне сегодня» с проживающим во Франции певцом Есаи Алтуняном были Армения и Арцах. Певец приехал на Родину целью подняться к мемориальному комплексу Цицернакаберд и посетить Арцах.
– Есаи, ты впервые участвуешь в традиционно проводимом в Армении факельном шествии?
– Думаю, каждый армянин Диаспоры должен приехать в Армению по случаю 24 апреля и подняться на холм Цицернакаберд.
Да, 23 апреля я впервые участвовал в факельном шествии, который придал неописуемую силу, я еще раз осознал, насколько мы сплоченная нация. 24 апреля также побывал в Цицернакаберде: беседуя с соотечественниками прошли путь и возложили цветы к Вечному огню.
Каждый раз, бывая на Цицернакаберде, перед глазами встают ужасные картины истребления 1,5 миллионов армян, в ушах звучат истории.
Конечно, печалюсь, но эта печаль наполняет меня верой в будущее. Чувствую, что мы победим, и Турция рано или поздно признает Геноцид армян.
Пусть мир знает, что мы – нация, обладающая непоколебимым духом, что умеем бороться за свои права и Родину. Никто не может лишить нас нашей истории и Родины.
– Когда ты узнал о Геноциде армян?
– Мне было пять лет, когда родители впервые рассказали о Геноциде армян, сказав, что дед мой был очевидцем Геноцида. Представляя всю реальность, они советовали не унывать, а наоборот, быть сильным и впоследствии стать полезным Армении человеком.
Думаю, не обманул ожидания родителей. Я всегда верил, что настанет и мое время говорить и особенно петь об этих трагических страницах армянской истории.
– В вашей душе потомка очевидца Геноцида армян четче впечатались следы трагедии , гнева, требования и борьбы. Расскажи пожалуйста историю спасения твоего дедушки от турецкого ятагана.
– Дедушке Ншану было всего 6 лет, когда начался Геноцид армян. С родителями, братьями и сестрами они едва добрались из Харберда в пустыни Дейр Зора, где на его глаза убили мать и сестер.
Потом его одного нашли в пустыне арабы-бедуины и решили дать одежду и еду. Дедушка даже работал у них. Затем, в 18-летнем возрасте он перебрался в Сирию и в одном из магазинов Алеппо случайно встретился с одним из родственников, который увез его во Францию. Там дедушка жил с родственниками, также спасшимися от Геноцида. Затем во французском городе Лион встретился с будущей супругой, начал новую жизнь.
Дедушка Ншан также издал книгу под названием «Дитя пустыни», чтобы поколения не забывали происшедшего в 1915 году с ним и с армянским народом.
– По-твоему, где находятся ключи от решения непростых вопросов Геноцида армян и как этот узел должен быть распутан?
– Для достижения окончательного желаемого результата Ай-Дат необходимо единство, нужно проявить национальную волю и не отчаиваться. Как не отчаялись во время апрельских боевых действий, спровоцированных Азербайджаном.
Наше новое поколение и в Диаспоре, и в Армении представляет собой большую могучую силу, преисполненную духом патриотизма и требования. Оно наша завтрашняя надежда и опора, именно посредством ее нужно искать пути решения вопроса.
Пусть Турция и Азербайджан знают, чт о армянский народ не стремится к войне и террору. Турция должна осознать ужасный грех, совершенный в отношении армянского народа и возвратить наши исконные земли. �? этот день настанет.
– Подобно нашим соотечественникам во всем мире ты также выразил поддержку Арцаху и Армянской армии. С этой целью и поехал в Арцах. Расскажешь об этой поездке?
– Конечно, это так. Армяне Диаспоры должны приехать в Армению в эти трудные дни, поддержать народ, говоря, что его не оставят в одиночестве, что Диаспора рядом с Арменией. Азеры должны знать, что нас не три, а тринадцать миллионов и мы готовы, сжавшись в кулак, выступить против них. Ныне более, чем когда либо, не допустим повторения того же хаоса. Утерять Арцах просто недопустимо.
Я находился в Арцахе в то время, когда в ночь с 27 на 28 апреля на карабахо-азербайджанской границе враг вновь нарушил режим прекращения огня и обстрелял Мардакерт. Я тяжело пережил это.
Сложившуюся там ситуацию посредством фотографий и видеоматериалов распространил на своей страничке в Фейсбуке, дабы варварские деяния азербайджанцев увидели и иностранцы. У нас сейчас стоит сверхзадача сосредоточить внимание мировой общественности на вопросе Арцаха, проинформировав его о политической позиции Азербайджана.
Эти арцахские события напомнили Геноцид, осуществленный Турцией в 1915 году.
– Есаи, в каком русле потекла твоя жизнь после участия в «Евровидении»? Когда либо задумывался об этом?
– Наверное, более узнаваемым стал в Армении и Диаспоре. Теперь уже чрезвычайно приятно, когда, проходя по улицам Армении, люди улыбаются мне и показывают, что узнали.
– Скучаете по Армении, находясь вдали от нее?
– Больше всего тоскую по искренним улыбкам армян, их отношению к людям, теплоте. Тоскую по армянскому народу.
– Какие сохранились воспоминания о первом посещении Армении?
– В 16-летнем возрасте ступил на родную землю. Помню, когда впервые приехал в Армению – заплакал: чусство волнения и гордости сдавило горло.
По программе французской организации «Земля и культура» на месяц приехали в село Гогаран, где жили люди, спасшиеся от Спитакского землетрясения 1988 года. Совместными усилиями начали там строить церковь, наличие которой было очень важно для утешения скорбящих людей. Так помогли людям подняться на ноги и продолжать жизнь.
Эта поездка придала мне много сил и энергии. Понял, что лучше Армении, ее земли и воды ничего в мире нет. Здесь мои корни, и этого никогда нельзя забывать. Обещал, что каждый год буду приезжать в Армению. �? почему бы нет, возможно настанет день, когда навсегда обоснуюсь на Родине.
– Есаи, похвально, что, живя в Диаспоре, так хорошо владеешь армянским языком.
– Родители мои очень патриотичны, они всегда призывали нас, находясь на чужбине, всюду говорить на армянском, хранить верность своему языку и идентичности. Вокруг себя мы всегда создавали армянскую среду.
Той же армянской средой теперь окружил и свою семью. Хотя жена моя француженка, но дочкам нашим, 8-летней Априль и 2-летней Мари воспитываем как армянок, прививаем армянские нравы и обычаи. Худо-бедно они говорят на армянском, и когда их спрашивают – армянки или француженки, уверенно отвечают – армянки. Кстати, старшую дочку назвали Априль, имея ввиду 24 апреля, и конечно, стремление армянского народа, несмотря на трудности, жить и созидать.
Дочки еще не бывали в Армении, но обещал им, что непременно увидят страну своих предков.
– В завершение беседы поговорим о твоей творческой деятельности. Какими новостями в ближайшее время порадуешь общественность?
– Ныне сосредоточил все усилия на музыкальном проекте «Армения», который посвятил памяти деда Ншана. Проект привнесен свежее дыхание любви и гуманизма. Это будет намного больше, чем очередное культурное, музыкальное шоу. «Армения» – общеармянский и всемирный проект, в котором содержится глубокая философия: о людях, не сникших под ударами судьбы. Претворяя его в жизнь, хочу представить миру армянскую историю начиная с дней Ноя до наших времен.
Посредством мюзикла намерен навести мост между Востоком и Западом. Шоу будет представлено на мировом уровне, дабы граждане мира, увидя многовековую армянскую историю и культуру, поняли, что мы могучая, сплоченная нация и что сломить нас невозможно. Национальные песни представлю европейской и американской аудитории в современной аранжировке. Будут также армянские танцы, музыка, а также специальные постановки. Поставили цель вовлечь в проект также известных певцов и певиц из Армении – ныне идут переговоры по этому поводу.
Старт проекта будет дан во Франции, затем проедем с гастролями по ряду стран Европы и США, побываем и в Ливане. А в заключение непременно приедем в Армению.
Надеемся, что в конце 2017 года «Армения» начнет свой полет и станет источником жизни, утверждая в мире любовь и мир.