Արցախյան պատերազմն ու հայկական լրատվադաշտը համակարգելու Սփյուռքի նախարարության առաքելությունը
Ապրիլ 21-ին տեղի ունեցավ Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմինի նիստը, որին մասնակցում էր ՀՀ սփյուռքի  նախարար  Հրանուշ  Հակոբյանը:
Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կայացած այդ նիստին հեռակա կապով մասնակցում էին նաև սփյուռքահայ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, որոնք հայկական  տեղեկատվական ոլորտի ընդհանուր պարունակում քննարկեցին հատկապես արցախյան քառօրյա պատերազմի տեղեկատվական հարցերը:
Բոլորս գիտենք, որ ապրիլյան այդ օրերին Արցախի ու Հայաստանի համար ռազմաքաղաքական իրավիճակը վերածվեց չհայտարարված պատերազմի: Իսկ պատերազմը, իրականում, հատկանշվում է երեք հիմնական բաղադրիչներով.
– առաջին` ռազմական պատերազմ
– երկրորդ` դիվանագիտական պատերազմ
– երրորդ` տեղեկատվական պատերազմ
Ահա այս երրորդ բաղադրիչի մեջ է հայ մամուլի դերակատարությունը,  երբ հայկական լրատվամիջոցները  համատեղելով իրենց ներուժը՝ պետք է սանձազերծեին թուրք-ադրբեջանական տեղեկատվական հերյուրանքներն ու սադրանքները:
Այստեղ վերհիշման կարգով հաստատում ենք, որ անժխտելի է, հատկապես տեղեկատվական և լրատվական բնագավառում, հայ մամուլի ներուժը համադրելու Սփյուռքի նախարարության կատարած վիթխարի աշխատանքը՝ թուրք-ադրբեջանական հակահայ քարոզչության դեմ պայքարի աշխատանքները համակարգելու ուղղությամբ:
Սփյուռքի նախարարության կազմակերպած և նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մասնակցությամբ իրավագետների և լրագրողների համահայկական համաժողովները լավագույն ապացույցն են նախարարության կատարած եռանդուն, հայրենանվեր առաքելության, որը միտված է ամրագրել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը:

The Artsakh war and the mission of the Ministry of Diaspora to coordinate the Armenian media
On April 21, the Coordinating Council for Pan-Armenian Forums of Journalists held a session in which RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan also participated.
Among other participants of the session held at the initiative of the Ministry of Diaspora were representatives of Diaspora Armenian media outlets, who discussed issues related to the field of information, particularly issues related to information during the four-day war that took place in Artsakh.
We all know that on those days of April, the military-political situation turned into an undeclared war for Artsakh and Armenia, and war actually consists of the following three main components:
-military war
-diplomatic war
-information war
It is in the information war that the Armenian media plays a role. Armenian media outlets had to combine their efforts and suppress the provocations and misinformation of the Turks and Azerbaijanis.
As a reminder, we affirm that the tremendous job that the Ministry of Diaspora did to coordinate the efforts of Armenian media outlets in the fight against the anti-Armenian propaganda of Turkey and Azerbaijan is irrefutable.
The Pan-Armenian Forums of Lawyers and Journalists, which are organized by the Ministry of Diaspora and held with the participation of Minister Hranush Hakobyan, serve as the best evidence of the vigorous efforts and patriotic mission of the Ministry that is aimed at strengthening the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate.