Արգենտինահայերը Արցախի կողքին են. բողոքի երթ Բուենոս Այրեսում
Արգենտինայի հայ համայնքը, անմասն չմնալով Լեռնային Ղարաբաղում կատարվող դեպքերին, իր աջակցությունն ու զորակցությունն է հայտնում Արցախի ժողովրդին։ Այս առիթով ապրիլի 5-ին Բուենոս Այրեսում հարյուրավոր արգենտինահայեր բողոքի երթ անցկացրեցին Արգենտինայում Ադրբեջանի դեսպանատան առջև՝ մեկ անգամ ևս փաստելով իրենց միասնականությունը հայ ժողովրդին։ Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում է Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանը:
Արգենտինայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանի և հոգևոր դասի առաջնորդությամբ՝ նախ աղոթք բարձրացվեց նահատակված հայորդիների հոգիների համար, ապա համայնքի անունից ընթերցվեց բողոք-նամակ, որը հանձնվեց Ադրբեջանի դեսպանատանը։
Բազմաթիվ արգենտինահայեր ցանկություն են հայտնել անհրաժեշտության դեպքում կանգնել իրենց եղբայրների կողքին՝ միասնաբար պաշտպանելով Արցախ աշխարհը։

Армяне Аргентины вместе с Арцахом: шествие протеста в Буэнос Айресе
Армянская община Аргентины, не оставаясь в стороне от событий, происходящих в Нагорном Карабахе, выражает содействие и поддержку народу Арцаха. В связи с этим сотни армян Аргентины 5 апреля провели в Буэнос Айресе шествие протеста у посольства Азербайджана в Аргентине, еще раз подтвердив свое единство с армянским народом. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщил духовный пастырь армянской церкви Св. Григор Лусаворич Буэнос Айреса Магакия Амирян.
Предстоятель армянской епархии Аргентины архиепископ Гисак Мурадян во главе духовенства вознесли молитву за упокой душ погибших армян, затем было зачитано письмо-протест от имени общины, которое было вручено посольству Азербайджана.
Многие армяне Аргентины изъявляют желание при необходимости встать рядом с братьями, совместно защищая Арцахский мир.