ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի այցը ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմ
Ապրիլի 1-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն այցելել է ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմի Առաջնորդարան, որտեղ նրան ընդունել է Թեմի առաջնորդ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը: Հանդիպմանը ներկան են եղել Առաջնորդարանի վարիչ Արմեն Բայրբությանը, Հայ օգնության ֆոնդի Նյու Յորքի գրասենյակի տնօրեն Գառնիկ Նանագուլյանը և Առաջնորդական փոխանորդ Հայր Սիմեոն Օդաբաշյանը:
Հանդիպման մասին «Հայերն այսօրի» թղթակցին մանրամասներ է հաղորդել Արևելյան Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը:
Հանդիպման սկզբում Սրբազան Հայրը Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում ԱՄՆ Արևելյան Հայոց թեմի կատարած աշխատանքները և մանրամասնել այն բոլոր ձեռնարկները, որոնք իրականացվել են սիրիահայերին օժանդակելու ուղղությամբ:
Ողջունելով ներկաներին՝ Հրանուշ Հակոբյանը խոսել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող ճանաչողական, գիտակրթական, մշակութային ուղղվածության ծրագրերի մասին և կոչ արել, որ համայնքը նույնպես ակտիվորեն մասնակցի դրանց: Այնուհետև նախարարը հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանում հաստատված սիրիահայերին ցուցաբերած բոլոր օժանդակությունները, որոնք իրականացնում է ՀՀ կառավարությունը:
«Գործնական առումով շատ արդյունավետ հանդիպում էր. տարբեր հարցերի շուրջ քննարկումներ ծավալեցինք, հետագա համագործակցության մտքեր փոխանակեցինք, որոնց իրականացմանը երկուստեք պատրաստակամություն հայտնեցինք հետամուտ լինել,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Սրբազան Հայրը և հավելեց,- Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ասաց, որ Առաջնորդարանում այնքան ջերմ մթնոլորտ է տիրում, որ կարծես իր տան մեջ լինի: Եվ դա իսկապես այդպես է, քանի որ Առաջնորդարանը համայն հայության տունն է»:

Визит министра Диаспоры РА Грануш Акопян в Армянскую Восточную епархию США
Находящаяся с рабочим визитом в Нью-Йорке министр Диаспоры РА Грануш Акопян 1 апреля посетила предстоятельство Армянской Восточной епархии США, где ее принял предстоятель епархии архиепископ Хажак Парсамян. На встрече присутствовали заведующий предстоятельством  Армен Байрбутян, директор Нью-Йоркского офиса Фонда армянской помощи Гарник Нанагулян, а также викарий Симеон Одабашян.
Подробности о встрече корреспонденту «Армяне сегодня» передал архиепископ Хажак Парсамян. В начале встречи Светлейший отец представил Грануш Акопян работу, проделанную Армянской Восточной епархией США в рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян, а также подробности инициатив, реализованных в плане помощи сирийским армянам.
Приветствовав присутствующих, Грануш Акопян рассказала о программах познавательной, научно-образовательной, культурной направленности, реализованных Министерством Диаспоры РА, и призвала общину активно участвовать в них. Затем министр подробно представила содействие обосновавшимся в Армении сирийским армянам, осуществляемое правительством РА.
«В деловом плане это была очень результативная встреча: были обсуждены различные вопросы, состоялся обмен мнениями относительно дальнейшего сотрудничества, в отношении которых обоюдно была выражена готовность быть последовательными. Министр Грануш Акопян сказала, что теплая атмосфера, царящая в предстоятельстве, напоминает домашний уют. �? это действительно так, поскольку  предстоятельство – дом всего армянства», – сказал Светлейший отец.