ՀՀ սփյուռքի նախարար. «Արի տուն»-ը դարձել է համահայկական հզոր ցանց
Երևանի քաղաքապետարանում հրավիրված աշխատանքային խորհրդակցության շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն աշխատակազմի հետ քննարկել են «Արի տուն» ծրագրի 2016թ.-ի անելիքները: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության
և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Առանձնակի կարևորելով Երևան քաղաքում ծրագրի պատշաճ կազմակերպումը` Տարոն Մարգարյանը տեղում պատասխանատուներին հանձնարարել է նախապատրաստական աշխատանքներ տանել ծրագրի՝ քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների մասով լիարժեք կազմակերպման և իրականացման ուղղությամբ:
«Արդեն ավանդական դարձած այս ծրագրի շնորհիվ Սփյուռքի նախարարության հետ մենք բազմաթիվ երեխաների ենք հյուրընկալել Երևանի վարչական շրջանների հյուրընկալ ընտանիքներում: Համոզված եմ, որ այս տարի էլ թե՛ 12 վարչական շրջանների ղեկավարները, թե՛ վարչության պետերն ու ողջ անձնակազմը պատրաստ են «Արի տուն» ծրագրի մեկնարկին և երեխաների պատշաճ ընդունելությանը», – ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի կողմից մշտապես ցուցաբերվող աջակցության և պատրաստակամության համար՝ Հրանուշ Հակոբյանը նկատել է, որ «Արի տուն» ծրագիրը դարձել է համահայկական հզոր ցանց, որին մեծ աջակցություն է ցուցաբերում մայրաքաղաք Երևանը:
«Նախարարության բոլոր մասնակիցների անունից ուզում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Երևանի քաղաքապետարանին՝ անձամբ Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, ինչպես նաև վարչական շրջաններին, այն մեծ աշխատանքի համար, որ արվում է: 2015թ. շուրջ 1100 երեխաներ հնարավորություն ստացան իրենց ամառային հանգիստն անցկացնել Երևանում: Պետք է նշեմ, որ այն ընտանիքները, որոնք իրենց դռները բացում և հյուրընկալում են մեր երեխաներին, դառնում են հայրենիք-սփյուռք գործակցությունը զարգացնելու ամենամեծ կապող օղակը»,- նշել է նախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը նաև հավելել է, որ ծրագրի իրականացմանը գործուն աջակցություն ցուցաբերած անձանց և գերատեսչություններին խրախուսելու նպատակով սահմանվել են մի շարք մրցանակներ: Այդ համատեքստում «Արի տուն» ծրագիրը համակարգող հանձնաժողովի որոշմամբ «Վստահելի գործընկեր» է ճանաչվել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: «Լավագույն վարչական շրջան» անվանակարգի վկայականը շնորհվել է Էրեբունի, «Ակտիվ վարչական շրջան» վկայականը՝ Նոր Նորք, իսկ «Աջակից վարչական շրջան» վկայականը`Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններին: Բացի այդ, այս տարի նախարարության կողմից սահմանվել է նաև խրախուսական մեկ այլ մրցանակ, համաձայն որի 10 երեխա կմեկնի Բաթում` հանգստանալու: «Արի տուն» ծրագիրը համակարգող հանձնաժողովի որոշմամբ խրախուսական ուղեգրերից 5-ը տրամադրվել է Երևան քաղաքին:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ համայն հայության մայրաքաղաք Երևանի հյուրընկալ դռները միշտ բաց են բոլոր հայրենակիցների ու հյուրերի առջև:

Министр Диаспоры РА: «Ари тун» стала мощной общеармянской сетью
В рамках рабочего совещания, созванного в Ереванской мэрии, мэр столицы Тарон Маргарян и министр Диаспоры РА Грануш Акопян обсудили с аппаратом задачи программы «Ари тун» на 2016 год. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из Управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана.
Придавая особую важность должную организацию программы в Ереване, Тарон Маргарян на месте поручил ответственным лицам вести подготовительную работу для полноценной организации и реализации программы в части, касающейся мэрии и административных районов.
«Благодаря этой ставшей уже традицией программе мы с Министерством Диаспоры приняли в гостеприимных семьях административных районов Еревана множество детей. Убежден, что и в этом году как руководители всех 12 административных районов, так и начальники управлений и  весь аппарат готовы к старту программы «Ари тун» и должному приему детей», – подчеркнул Таром Маргарян.
Выразив благодарность за постоянную помощь и готовность Ереванской мэрии в рамках программы, Грануш Акопян заметила, что программа «Ари тун» стала мощной общеармянской сетью, большую поддержку которой оказывает столица Ереван.
«От имени Министерства и всех участников программы хочу выразить глубокую благодарность Ереванской мэрии, лично вам, господин мэр, а также административным районам  за ту большую работу, которая проводится. В 2015 году около 1100 детей имели возможность провести свой летний отдых в Ереване. Должна отметить, что семьи, которые раскрывают двери своих квартир и принимают наших детей становятся самым большим связующим звеном в развитии взаимодействия Родина-Диаспора», – отметила министр.
Министр также добавила, что с целью поощрения ведомств и лиц, оказывающих деятельное содействие реализации программы, учрежден ряд призов. В этом контексте решением координационной комиссии программы «Ари тун» «Доверенным партнером» признан мэр Еревана Тарон Маргарян. Свидетельство номинации «Лучший административный район»  присуждено административному району Эребуни, свидетельство «Активный административный район» – Нор Норк, а свидетельство «Содействующий административный район» – административному району Малатия-Себастия. Кроме того, в нынешнем году Министерством учреждена также и еще одна поощрительная премия, согласно которой 10 детей отправятся на отдых в Батуми. Решением координационной комиссии программы «Ари тун» 5 поощрительных путевок предоставлены городу Ереван.
Выразив благодарность за высокую оценку, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что гостеприимные двери столицы всех армян Еревана всегда открыты для всех соотечественников и гостей.