Հայրենիքում նրանք սիրված են
Դեռևս 2012 թվականին Երևանի Նար-Դոսի անվան թիվ 14 հիմնական դպրոցում բացվել էր սիրիական կրթական ծրագրով (արաբերենով) «Կիլիկիա» դպրոցը: Դպրոցի ստեղծումը Հայաստանում հաստատված սիրիահայ ընտանիքների համար նախաձեռնել էր «Կիլիկիա» բարեսիրական կազմակերպությունը, որպեսզի երեխաների կրթական գործընթացը չընդհատվի, Սիրիայում քաղաքական իրավիճակը կայունանալուց հետո, երբ նրանց ընտանիքները որոշեն վերադառնալ, դժվարություններ չառաջանան: Պատերազմը երկարեց, ու այսօր արդեն սիրիահայ երեխաները սովորում են մյուս աշակերտների հետ միասին ՝ Հայաստանի կրթական ծրագրով:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ այսօր Նար-Դոսի անվան դպրոցում կրթություն է ստանում 32 սիրիահայ երեխա, հիմնականում՝ միջին տարիքի դասարաններում (6-9-րդ դասարաններ):
Դպրոցում հատուկ սիրիահայ երեխաների համար կազմակերպվում են անվճար արտաժամյա դասընթացներ՝ գրեթե բոլոր առարկաներից (մաթեմատիկա, ռուսերեն, հայերեն, կերպարվեստ): Դպրոցը սիրիահայ երեխաներին ապահովում է նաև համապատասխան գրքերով: Այսօր նրանք համարյա ոչնչով չեն զիջում հայաստանյան հասակակիցներին:
Ուսուցիչների խոսքով՝ սկզբնական շրջանում երեխաներն ունեին հաղորդակցության խնդիր, չէին կարողանում շփվել մյուս երեխաների հետ: Երեխաները դժվարանում էին նաև արևելահայերեն ուղղագրությամբ գրել, բայց լրացուցիչ դասերի շնորհիվ՝ հիմա նրանք հավասար ուժերով սովորում են մյուսների հետ: Այսօր սիրիահայ աշակերտները շփման հետ խնդիրներ չունեն և մասնակցում են դպրոցում կազմակերպվող տարբեր միջոցառումների:
Մարուշկա Սաաբը, Ռիտա Արազանյանը, Մարիա Գեորգը, Մարինե Մանուկյանը և Վանի Ջելլատյանը սովորում են 6-րդ դասարանում:
Վանին 12 տարեկան է, ծնվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: Աղջկա ընտանիքը Հայաստան է եկել 2013 թվականին: Վանին շատ լավ է հարմարվել նոր միջավայրին: Նա պատմում է՝ դասարանում իրեն այնքան լավ են ընդունել, որ իրեն թվում է՝ միշտ այստեղ է սովորել: Այս կարճ ժամանակահատվածում կարողացել է հարմարվել և ընկերանալ մյուսների հետ: Վանին ուզում է մնալ Հայաստանում, իսկ Սիրիա կցանկանար գնալ միայն կարճ ժամանակով:
Փոքրիկ Մարուշկան 11 տարեկան է, եկել է Դամասկոս քաղաքից: Ընկերները նրան «երկարամազիկ» են անվանում՝ գեղեցիկ, երկար վարսերի համար: Մարուշկան շատ է սիրում իր դասարանը և ուսուցիչներին՝ իրեն այսքան ջերմ ու սիրով ընդունելու համար: Փորձում է քիչ-քիչ հարմարվել արևելահայերենին ու միջավայրին:
Մարիա Գեորգը Հայաստան է եկել 2014 թվականին: Նա դեռ մի փոքր դժվարանում է շփվել, բայց լրացուցիչ դասընթացներն օգնում են նրան հետ չմնալ դասերից: Մարիան Հալեպում մարմնամարզությամբ է զբաղվել: Ընկերները նրան շատ են սիրում, հատկապես իր քաղցր լեզվի համար:
7-րդ «բ» դասարանի դասղեկ տիկին Բաղդասարյանը շատ սիրով ու ոգևորությամբ է պատմում իր դասարանում սովորող սիրիահայ երեխաների մասին՝ նրանց համարելով իր երեխաները, առանց տարբերություն դնելու: Դասղեկը պատմեց, որ երեխաները սկզբնական շրջանում ունեցել են սրևելահայերենի հետ կապված դժվարություններ, բայց այսօր ուսուցիչների և լրացուցիչ դասերի շնորհիվ՝ հաղթահարել են լեզվի երկու ճյուղերի տարբերությունները:
7-րդ «բ» դասարանում սովորող սիրացի աշակերտներից են՝ Քեշիշյան Անին, Մարգարյան Արփին, Նազլյան Մեղրիկը և Պազարջյան Մեղրին:
Քեշիշյան Անին պատմեց, որ երբ նոր էր Հայաստան եկել, շատ էր դժվարանում խոսել արևելահայերեն, բայց հիմա լրացուցիչ դասերին հաճախելով՝ կարողացել է սովորել և հետ չմնալ մյուսներից: Անին հիմա մի փոքր դժվարանում է ուղղագրության հարցում, բայց շատ է աշխատում, որ կարողանա հաղթահարել լեզվի տարբերությունները:
Նազլյան Մեղրիկը հայերեն չի խոսել, երբ եկել է Հայաստան, բայց հիմա մի փոքր դժվարությամբ, բայց կարողանում է խոսել և շփվել հասակակիցների հետ: Չնայած Մեղրիկը հայերենի չիմացության խնդիր է ունեցել, բայց նրան նույնպես սիրով են ընդունել դպրոցում: Ուսուցիչների ջերմության և համբերատար վերաբերմունքի շնորհիվ՝ հիմա նա մասնակցում է առօրյա դասերին:
Ժոել Իբրահիմը և Մարինա Հովհաննիսյանը սովորում են 9-րդ դասարանում: Դասղեկը և մյուս ուսուցիչները հպարտությամբ ներկայացրին աղջիկներին, նրանք գոհ էին աղջիկների առաջադիմությունից և վարքից: Ժոելն ու Մարինան լավ են սովորում դասարանում, հավասար պատրաստվում են բոլոր դասերին:
Աղջիկները նույնպես շատ գոհ են դասերից և ուսուցիչներից: Նրանք շատ արագ են ընտելացել միջավայրին, քանի որ արևելահայերեն սովորել չեն դժվարացել: Մարինան թեև հեռվից է դպրոց գալիս՝ չի ցանկանում փոխել դպրոցը, որովհետև ինչպես ինքն է ասում՝ այստեղ ինձ սիրում են:

Они любимы на Родине
Еще в 2012 году в Ереванской основной школе №14 имени Нар-Доса открылась школа «Киликия» по сирийской (на арабском) образовательной программе. Открытие школы для обосновавшихся в Армении семей сирийских армян инициировала благотворительная организация «Киликия», чтобы не прерывался образовательный процесс детей, не возникли трудности по возвращении в страну, когда политическая ситуация в Сирии стабилизируется. Война продлилась, и сегодня уже дети сирийских армян учатся вместе с другими детьми – по образовательной программе Армении.
Как передает «Армяне сегодня», сегодня в школе им. Нар-Доса образование получают 32 ребенка из семей сирийских армян, в основном в классах среднего возраста (6-9 классы).
В школе специально для детей сирийских армян организуются бесплатные внеурочные курсы почти по всем предметам (математика, русский, армянский языки, изобразительное искусство). Детей сирийских армян в школе обеспечивают также соответствующими книгами. Сегодня они почти ни в чем не уступают сверстникам из Армении.
По словам учителей, в начальный период у детей были проблемы с общением, не мгли общаться с другими детьми. Дети затруднялись также писать по восточноармянскому правописанию, но благодаря дополнительным занятиям сейчас они владеют наравне с остальными. Сегодня у школьников из числа сирийских армян нет проблем в плане общения, они участивуют в различных мероприятиях, организуемых в школе.
Марушка Сааб, Рита Аразанян, Мариа Георг, Марине Манукян и Вани Джеллатян учатся в 6-м классе.
Вани 12 лет, родилась в городе Алеппо Сирии. Семья девочки приехала в Армению в 2013 году. Вани прекрасно приспособилась к новой среде. Она рассказывает, что в классе ее приняли так хорошо, что ей кажется – всегда училась здесь. За этот короткий срок сумела адаптироваться, подружиться с другими. Она хочет остаться в Армении, а в Сирию хотела бы ездить только на короткое время.
Маленькой Марушке 11 лет, приехала из города Дамаск. Друзья называют ее «длинноволоска» за длинные красивые волосы. Марушка очень любит свой класс и учителей за то, что так тепло, с любовью приняли ее. Она пытается понемногу приспособиться к восточноармянскому языку и обстановке.
Мария Георг приехала в Армению в 2014 году. Она еще немного затрудняется в общении, но дополнительные курсы помогают ей не отставать в занятиях. В Алеппо Мария занималась гимнастикой. Друзья очень любят ее, особенно за «сладкий» язык.
Классрук 7 «б» класса госпожа Багдасарян с любовью и воодушевлением рассказывает о детях сирийских армян, обучающихся в ее классе, считая их своими детьми. Классрук рассказала, что в начальный период у детей были проблемы, связанные с восточноармянским языком, но сегодня благодаря педагогам и дополнительным занятиям они преодолены.
В этом классе обучаются также дети сирийских армян Ани Кешишян, Арпи Маргарян, Мегрик Назлян и Мегрин Пазарчян.
Ани Кешишян рассказала, что когда только приехала в Армению, очень затруднялась говорить на восточноармянском языке, но теперь, посещая дополнительные занятия, сумела выучить язык и не отставать от других. Ани немного затрудняется в вопросах правописания, но много работает над тем, чтобы преодолеть различия в языке.
Мегрик Назлян, когда приехала в Армению, по-армянски вообще не говорила, но теперь, хотя и с небольшим трудом, умеет говорить и общаться со сверстниками. Хотя у нее и была проблема с незнанием языка, но ее также приняли в школе с любовью. Благодаря теплоте и терпеливому отношению педагогов, сейчас она участвует во всех уроках.
Жоел �?брагим и Марина Ованнисян учатся в 9 классе. Классрук и другие педагоги с гордостью представили девочек – они довольны успеваемостью и поведением девочек. Жоел и Марина хорошо учатся, одинаково ровно готовятся ко всем урокам.
Девочки тоже очень довольны занятиями и педагогами. Они очень быстро освоились, поскольку легко выучили восточноармянский язык. Хотя Марина добирается в школу издали, но менять ее не хочет, поскольку, как признается сама, здесь ее любят.