Հայրենիքում նրանք սիրված են
Դեռևս 2012 թվականին Երևանի Նար-Դոսի անվան թիվ 14 հիմնական դպրոցում բացվել էր սիրիական կրթական ծրագրով (արաբերենով) «Կիլիկիա» դպրոցը: Դպրոցի ստեղծումը Հայաստանում հաստատված սիրիահայ ընտանիքների համար նախաձեռնել էր «Կիլիկիա» բարեսիրական կազմակերպությունը, որպեսզի երեխաների կրթական գործընթացը չընդհատվի, Սիրիայում քաղաքական իրավիճակը կայունանալուց հետո, երբ նրանց ընտանիքները որոշեն վերադառնալ, դժվարություններ չառաջանան: Պատերազմը երկարեց, ու այսօր արդեն սիրիահայ երեխաները սովորում են մյուս աշակերտների հետ միասին ՝ Հայաստանի կրթական ծրագրով:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ այսօր Նար-Դոսի անվան դպրոցում կրթություն է ստանում 32 սիրիահայ երեխա, հիմնականում՝ միջին տարիքի դասարաններում (6-9-րդ դասարաններ):
Դպրոցում հատուկ սիրիահայ երեխաների համար կազմակերպվում են անվճար արտաժամյա դասընթացներ՝ գրեթե բոլոր առարկաներից (մաթեմատիկա, ռուսերեն, հայերեն, կերպարվեստ): Դպրոցը սիրիահայ երեխաներին ապահովում է նաև համապատասխան գրքերով: Այսօր նրանք համարյա ոչնչով չեն զիջում հայաստանյան հասակակիցներին:
Ուսուցիչների խոսքով՝ սկզբնական շրջանում երեխաներն ունեին հաղորդակցության խնդիր, չէին կարողանում շփվել մյուս երեխաների հետ: Երեխաները դժվարանում էին նաև արևելահայերեն ուղղագրությամբ գրել, բայց լրացուցիչ դասերի շնորհիվ՝ հիմա նրանք հավասար ուժերով սովորում են մյուսների հետ: Այսօր սիրիահայ աշակերտները շփման հետ խնդիրներ չունեն և մասնակցում են դպրոցում կազմակերպվող տարբեր միջոցառումների:
Մարուշկա Սաաբը, Ռիտա Արազանյանը, Մարիա Գեորգը, Մարինե Մանուկյանը և Վանի Ջելլատյանը սովորում են 6-րդ դասարանում:
Վանին 12 տարեկան է, ծնվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: Աղջկա ընտանիքը Հայաստան է եկել 2013 թվականին: Վանին շատ լավ է հարմարվել նոր միջավայրին: Նա պատմում է՝ դասարանում իրեն այնքան լավ են ընդունել, որ իրեն թվում է՝ միշտ այստեղ է սովորել: Այս կարճ ժամանակահատվածում կարողացել է հարմարվել և ընկերանալ մյուսների հետ: Վանին ուզում է մնալ Հայաստանում, իսկ Սիրիա կցանկանար գնալ միայն կարճ ժամանակով:
Փոքրիկ Մարուշկան 11 տարեկան է, եկել է Դամասկոս քաղաքից: Ընկերները նրան «երկարամազիկ» են անվանում՝ գեղեցիկ, երկար վարսերի համար: Մարուշկան շատ է սիրում իր դասարանը և ուսուցիչներին՝ իրեն այսքան ջերմ ու սիրով ընդունելու համար: Փորձում է քիչ-քիչ հարմարվել արևելահայերենին ու միջավայրին:
Մարիա Գեորգը Հայաստան է եկել 2014 թվականին: Նա դեռ մի փոքր դժվարանում է շփվել, բայց լրացուցիչ դասընթացներն օգնում են նրան հետ չմնալ դասերից: Մարիան Հալեպում մարմնամարզությամբ է զբաղվել: Ընկերները նրան շատ են սիրում, հատկապես իր քաղցր լեզվի համար:
7-րդ «բ» դասարանի դասղեկ տիկին Բաղդասարյանը շատ սիրով ու ոգևորությամբ է պատմում իր դասարանում սովորող սիրիահայ երեխաների մասին՝ նրանց համարելով իր երեխաները, առանց տարբերություն դնելու: Դասղեկը պատմեց, որ երեխաները սկզբնական շրջանում ունեցել են սրևելահայերենի հետ կապված դժվարություններ, բայց այսօր ուսուցիչների և լրացուցիչ դասերի շնորհիվ՝ հաղթահարել են լեզվի երկու ճյուղերի տարբերությունները:
7-րդ «բ» դասարանում սովորող սիրացի աշակերտներից են՝ Քեշիշյան Անին, Մարգարյան Արփին, Նազլյան Մեղրիկը և Պազարջյան Մեղրին:
Քեշիշյան Անին պատմեց, որ երբ նոր էր Հայաստան եկել, շատ էր դժվարանում խոսել արևելահայերեն, բայց հիմա լրացուցիչ դասերին հաճախելով՝ կարողացել է սովորել և հետ չմնալ մյուսներից: Անին հիմա մի փոքր դժվարանում է ուղղագրության հարցում, բայց շատ է աշխատում, որ կարողանա հաղթահարել լեզվի տարբերությունները:
Նազլյան Մեղրիկը հայերեն չի խոսել, երբ եկել է Հայաստան, բայց հիմա մի փոքր դժվարությամբ, բայց կարողանում է խոսել և շփվել հասակակիցների հետ: Չնայած Մեղրիկը հայերենի չիմացության խնդիր է ունեցել, բայց նրան նույնպես սիրով են ընդունել դպրոցում: Ուսուցիչների ջերմության և համբերատար վերաբերմունքի շնորհիվ՝ հիմա նա մասնակցում է առօրյա դասերին:
Ժոել Իբրահիմը և Մարինա Հովհաննիսյանը սովորում են 9-րդ դասարանում: Դասղեկը և մյուս ուսուցիչները հպարտությամբ ներկայացրին աղջիկներին, նրանք գոհ էին աղջիկների առաջադիմությունից և վարքից: Ժոելն ու Մարինան լավ են սովորում դասարանում, հավասար պատրաստվում են բոլոր դասերին:
Աղջիկները նույնպես շատ գոհ են դասերից և ուսուցիչներից: Նրանք շատ արագ են ընտելացել միջավայրին, քանի որ արևելահայերեն սովորել չեն դժվարացել: Մարինան թեև հեռվից է դպրոց գալիս՝ չի ցանկանում փոխել դպրոցը, որովհետև ինչպես ինքն է ասում՝ այստեղ ինձ սիրում են:

They are loved in the homeland
Back in 2012, the “Cilicia” School was set up in Nar-Dos Primary School N 14 of Yerevan, based on the Syrian school curriculum in Arabic. The school was set up by Cilicia Charitable Organization for Syrian-Armenian families having settled in Armenia so that Syrian-Armenian children could continue their education and wouldn’t have difficulties upon their return to Syria after the stabilization of the political situation. The war continued, and today, Syrian-Armenian children are learning with the schoolchildren of Armenia based on Armenia’s school curriculum.
As reports Hayern Aysor, 32 Syrian-Armenian children (mainly in the 6th-9th grades) are enrolled at the school after Nar-Dos.
The school provides free extra courses on almost all subjects (math, Russian language, Armenian language, fine arts) for the Syrian-Armenians after school. The school provides the Syrian-Armenian children with relevant books. Today, they are no different from their classmates in Armenia.
The teachers say the children had problems with communication with the other children and writing in Eastern Armenian in the beginning, but thanks to additional classes, they are learning like the other children. Today, the Syrian-Armenian schoolchildren have no problems with communication and take part in various school events.
Marushka Saab, Rita Arazanian, Maria Georg, Marine Manoukian and Vani Zelladian are in the 6th grade.
Vani, 12, was born in Aleppo, Syria. Her family moved to Armenia in 2013. Vani adapted to the new environment very well. She says her classmates received her so well that it seems as though she has always been attending this school. In a short amount of time, she managed to adapt and become friends with her classmates. Vani wants to stay in Armenia and would like to visit Syria for only a short period.
Marushak, 11, came from Damascus. Her friends refer to her as ��?long-haired’ for her long and beautiful hair. Marushak loves her class and teachers for receiving her so kindly and generously. She is slowly adapting to speaking in Eastern Armenian and to the environment.
Maria Georg moved to Armenia in 2014. She still has trouble communicating, but her additional courses help her keep up with her other classmates. In Aleppo, Maria was also a gymnast. Her friends like her a lot, especially for the sweetness of her language.
Headmaster of the 7th “b” class, Mrs. Baghdasaryan talks about her Syrian-Armenian students with great pleasure and excitement and considers them her children. The headmaster said the children had difficulties with Eastern Armenian in the beginning, but thanks to their teachers and the additional lessons, they have overcome the language barrier.
Among the Syrian children in the 7th “b” class are Ani Keshishian, Arpi Margarian, Meghrig Nazlian and Meghri Bazarjian.
Ani Keshishian said she had a lot of trouble speaking in Eastern Armenian when she first arrived in Armenia, but managed to learn and keep up with her other classmates due to the additional courses. Ani has some difficulty with orthography, but works hard so that she can overcome the language barrier.
Meghrig Nazlian didn’t speak in Armenian when she came to Armenia, but she can talk to her peers, though with a little difficulty. Despite her lack of good knowledge of Armenian, Meghrig was also received well at the school. Thanks to the teachers’ kindness and patience, Meghrig now attends lessons on a daily basis.
Joel Ibrahim and Marina Hovhannisian are in the 9th grade. The headmaster and the other teachers proudly presented the girls and said they were content with the girls’ progress and line of conduct. Joel and Marina study well and prepare for all the lessons as the others.
The girls are also very content with their classes and teachers. They adapted to the environment very quickly since they had no problems with Eastern Armenian. Although Marina takes the long road to reach the school, she doesn’t want to change her school because, as she says, the people love her here.