Արցախը հայի իրավատեր լինելու համոզմունքն է.Սևակ Պողոսյան
«Երբեմն Արցախում փնտրում եմ Սիրիան, մարդկանց մեջ փորձում եմ գտնել հարազատ դեմքեր՝ հուսալով, որ գոնե այդպես կառնեմ կարոտս: Բայց փնտրում եմ նաև Ամբողջական Հայաստանը, որին հոր սիրով եմ սիրում: Եվ գիտեմ, որ փնտրածս երազանքը կարող է իրականություն դառնալ միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանն ու Արցախը լինեն հզոր: Երբ ամեն հայ իր ներդրումն ունենա հզոր հայրենիքի կերտման գործում»,-aparaj.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասում է Սիրիայից Արցախ տեղափոխված Սեւակ Պողոսյանը:
Սևակ Պողոսյանը ծնվել է Սիրիայում: Հայկական դպրոցն ավարտելուց հետո ընտրել է իրավա-տնտեսագիտական մասնագիտությունը: Պատանեկան տարիքից եղել է ՀՅԴ պատանեկան միության անդամ, հետագայում՝ անդամագրվել կուսակցության շարքերին: Եղել է Սիրիայի Հայկական ազգային դպրոցի տնօրեն, հայկական հիվանդանոց-ծերանոցի տնօրեն, համայնքապետի ներկայացուցիչ: Մեծ դերակատարություն է ունեցել շրջանի ազգային-մշակութային, ինչպես նաև հայապահպանմանն ուղղված աշխատանքներին:
Սևակի պապերն արմատներով Սասուն գավառի Ընկույզավան գյուղից են: Գյուղի 1500 բնակչից փրկվել էին միայն 3 հոգի՝ Սևակի նախապապը, նրա քույրն ու եղբայրը, ովքեր փրկվել և ապաստան են գտել Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: «Շատ հայերի համար Սիրիան դարձել է և՛ ծննդավայր, և՛ հայրենիք` այն իմաստով, որ Ցեղասպանությունից փրկված հայերին սիրիացիներն ընդունեցին և ապաստան տվեցին: Հայն այնտեղ հնարավորություն ունեցավ արժանավայել ապրելու, վայելելու իր աշխատանքի վաստակը»,- նշում է Սևակը: Պապերի երկիրը տեսնելու և ընտանիքի հետքերով գնալու նպատակով Սևակը հորեղբոր հետ այցելել էր Արևտյան Հայաստան:
«Գիտես, որ այդ հողերը քո սեփականությունն են և դրանից իրավազրկված ես: Այդ զգացումն է, որ մարդու մեջ արթնացնում է վրեժխնդրություն և պահանաջատիրություն, ինչն ավելի շատ է կապում քեզ քո հայրենիքին: Հայրենիքը ուժ և համբերություն է տալիս մեզ,- ասում է Սևակը,- մինչև Սիրիայում իրավիճակի սրումը մտածել եմ հայրենիք տեղափոխվելու մասին: Իմ մեջ միշտ արթուն էր դեպի Հայաստան կանչը»: Մանկության հիշողություններում տպավորված է տան պատից կախված Արարատ լեռան նկարը: Այդ նկարը միշտ նրանց աչքերի առջև էր: Ծնողների դաստիարակությունը և ավարտ չունեցող խոսակցություննները հայրենիքի, պապերի մասին՝ անդադար էին:
«Ազգայինի նկատմամբ սերը միշտ վառ էր մեր օջախում, որը հորդորում և ստիպում է՝ միշտ կառչած մնալ քո իրավունքին, պահանջատիրությանը և հայրենիքին: Չասված, չարտահայտված զգացմունքներս, տարիներով պահած սիրո նշույլը բերեց ինձ Արցախ…»: 2001 թվականին ՀՅ Դաշնակցությունը Հալեպում կազմակերպել էր «Դեպի երկիրը` կարգախոսի եւ իրագործման միջեւ» խորագրով երիտասարդական խորհրդաժողով, որտեղ Սևակը ծանոթացել է Արցախի ՀՅԴ Երիտասարդականից մասնակից Հասմիկ Շինդյանի հետ: Հանդիպումը եղավ ճակատագրական և հետագայում հանդիսացավ Սևակի՝ հայրենիքում հաստատվելու հիմնական դրդապատճառներից մեկը: «Ինձ համար տարբերություն չուներ Հայաստանում կամ Արցախում հաստատվելը: Բայց Արցախը յուրահատուկ է: Արցախն ու Արցախի ժողովուրդն ինձ համար հարգանքի մեծ բաժին ունեն… Արցախը հայի իրավազրկության հակառակ պոռթկումն է, իրավատեր լինելու համոզմունքը: Հաղթական լինելու ներշնչողն է: Բարիության, ուժի, արդարության և իրավատերի զգացումը, հոգեկան բարոյականության գագաթնակետն է Արցախը…»,-ասում է Սևակը:
Մինչ Սիրիայի դեպքերն էր Սեւակը որոշել տեղափոխվել հայրենիք: 2011 թվականին ամուսնացել և հաստատվել է Արցախում: Սևակն ու Հասմիկն այսօր ապրում են Շուշիում: «Շուշիում տուն ունենալը մեզ համար մեծ ուրախություն էր, որ վերջապես մեր օջախն ունեցանք,- պատմում է Սևակը,- Շուշին երբեմն տխուր է, երբեմն էլ շատ ուժեղ… Ուզում եմ տեսնել Շուշին ծաղկուն, եւ այդ գործում յուրաքանչյուրս պետք է մեր ներդրումն ունենանք: Դեռ 2005-ին, երբ առաջին անգամ այցելեցի Շուշի, զգացի հպարտության և հաղթական լինելու զգացումը: Չկարողացա իմ զգացմունքներն ու հույզերը պահել: Շուշին միշտ կմնա իր հզորության և գեղեցկության մեջ: Իսկ ժողովուրդը, հուսամ, կկարողանա ապրել արժանավայել»: Սևակն ու Հասմիկը մեկ զավակ ունեն՝ Անդրանիկը: Սևաչյա փոքրիկ Անդրանիկը հաճախում է մանկապարտեզ: Իր և ընտանիքի ապագան Սևակը տեսնում է հայրենիքում: «Որդուս համար առանցքը հայրենիքն է. ուր որ էլ փորձի գնալ, բախտավորվել և հաջողության հասնել՝ ուժ տվողը, մեկ է, հայրենիքն է: Ի վերջո, ամեն մի հայի ապագան հայրենիքում է: Պետք է արժեքներդ կարողանաս ծառայեցնել հայրենիքիդ և հզորացնել այն»,- մեծ համոզմունքով ասում է Սևակը:
Սեւակը կարոտով է հիշում Հալեպը, քանզի այնտեղ ծնված ու մեծացած հայի համար դա երկրորդ հայրենիք է, մի վայր, որտեղ հայը ստացել է սեր եւ ջերմություն: «Սիրիայի այսօրվա պատկերը դաժան է և, ցավոք, հույս տվող նշույլներ չկան: Մարդիկ միայն քաղաքականություն են վարում, և այդքան իրարամերժ քաղաքականության մեջ որքանով կկարողանաս ապաստան գտնել և պաշտպանվել այնտեղ մնալով՝ հարց է- ասում է Սևակը,- ոչ ոք այլևս չպետք է տուժի: Հայը պետք է տեղափոխվի, վերադառնա հայրենիք: Փառք Աստծո, այսօր ունենք Ազատ, Անկախ Հայաստան և Արցախ: Այդ գաղափարը մեզ համար երազանք էր, ինչն իրականություն դարձավ: Ինչո՞ւ այսօր այդ իրականությունը չվայելենք, ինչո՞ւ զրկենք մեր զավակներին հայրենիքում մեծանալու հնարավորությունից»: Սևակի հայրը՝ Անդրանիկ Պողոսյանը, մինչ օրս Սիրիայում է, և Հալեպի Կրթասիրաց մշակութային միության «Ս.Չեմբերջյան» երկրորդական վարժարանի տնօրենն է: Անդրանիկ Պողոսյանը երկու անգամ այցելել է Արցախ: «Սիրիա վերադարձավ` ինձ ու որդուս ասելով, որ Արցախում մեկ թոռնիկ ու զավակ ունեմ, իսկ Հալեպում 500. չեմ կարող թողնել իրենց… Այս խոսքերը հորս` Հալեպ վերադառնալու հիմնական պատճառը եղան,-պատմում է Սևակը,- ես չէի կարող արգելք դառնալ, միայն մաղթեցի հաջողություն…»:
Այսօր Հալեպում, այդ դժվար ու վտանգավոր պայմաններով հանդերձ, ազգային դպրոցները շարունակում են գործել՝ հույսի նշույլներ տալով Սիրիայում ապրող հայերին: «Սիրիայում մնացողների տարած աշխատանքը հերոսական և շատ դժվար որոշում է: Աստված թող իր աջը նրանց վրա պահի: Այսօր դժվար է հայկական գաղութը թողնել և գնալ այնտեղից: Այդ գաղութը քրտինք պահանջելով է ստեղծվել, բայց կա իրականություն, որ պետք չէ մոռանանք: Ինչքան էլ որպես հայ ապրում ես Սփյուռքում, ինչքան էլ հայրենիքից հեռու ես, այնքան մատնված ես ձուլման վտանգին և քո առջև ծառացած տարբեր դժվարություններին… Ժամանակին մենք ունեինք այնտեղ կալվածքներ, հողատարածքներ, որոնք այսօր արդեն ոչ իշխանական ուժերի ձեռքերում են, բայց մենք, ստեղծելով դրանք, միշտ ունեինք մեր հայրենիքը անկախ տեսնելու երազանքը: Ապրել ենք այն հույսով, որ մի օր պետք է տեղափոխվենք Հայրենիք և կերտենք մեր ապագան Հայաստանում…»,-ասում է նա: Սևակն ունի երկու եղբայր: Մինչև Սիրիայի պատերազմը սկսելը` երեք եղբայրներն էլ աշխատանքի բերումով հաստատվեցին տարբեր երկրներում, սակայն ամեն ամառ նրանք հավաքվում են հայրենիքում: Սևակն արդեն հայրենիքում է և հավատում է իր եղբայրների ու իր նման շատ-շատերի վերադարձին, որովհետև ամեն մի վերադարձ ճանապարհ է հարթում դեպի այն Հայրենիք, որը դեռ պիտի գա…

Арцах – убеждение требования армян: Севак Погосян
«Порой ищу в Арцахе Сирию, среди людей пытаюсь найти родные лица, надеясь хоть   таким образом утолить свою тоску. Но ищу и Целостную Армению, которую люблю отеческой любовью. Я знаю, что искомая мною мечта может стать реальностью только в том случае, когда Армения и Арцах будут могучими. Когда каждый армянин внесет свой вклад в дело роста могущества Родины», – сказал в беседе с корреспондентом aparaj.am Севак Погосян, переехавший из Сирии в Арцах.
Севак Погосян родился в Сирии. По окончании армянской школы избрал специальность юриста-экономиста. С юношеских лет был членом молодежного крыла АРФД, вступил в ряды партии. Был директором Армянской национальной школы в Сирии, директором армянской больницы-приюта престарелых, представителем главы общины. Большую роль сыграл в культурно-национальной работе в регионе, деятельности по сохранению армянства.
Деды Севака происходили из села Энкуй  заван Сасунского уезда. �?з 1500 жителей села спаслись только 3 человека – прадед Севака, его брат и сестра, которые нашли пристанище в сирийском городе Алеппо. «Для многих армян Сирия стала и местом рождения, и Родиной – в том смысле, что спасшихся от Геноцида армян сирийцы приняли, предоставили убежище. Армянин имел там возможность жить достойно, пользоваться плодами своего труда», – отмечает Севак. С целью увидеть страну предков и найти следы своей семьи Севак вместе с дядей отправился  в Западную Армению.
«Знаешь, что эти земля – твоя собственность, но ты лишен ее. Это чувство пробуждает в человеке мстительность и требование, что еще больше привязывает тебя к Родине. Родина дает нам силу и терпение. О переезде на родину думал еще до обострения  ситуации в Сирии. Во мне неусыпно звучал зов Армении», – говорит  Севак. В детских воспоминаниях его запечатлелась рисунок горы Арарат,  висевший на стене их дома и всегда бывший перед глазами. Родительское воспитание и нескончаемые разговоры о Родине, о предках были неумолчны.
«В нашем очаге всегда пылала любовь к национальному, призывавшая и заставлявшая нас всегда придерживаться своих прав, требования и Родины. Невысказанные, невыраженные эмоции, годами копившаяся любовь привели меня в Арцах…» В 2001 году АРФ «Дашнакцутюн» организовала в Алеппо молодежный форум под девизом «К Родине – между лозунгом и реализацией», на котором Севак познакомился с участницей из Арцаха Асмик Шиндян. Встреча оказалась судьбоносной и стала одной из основных причин появления Севака на Родине.  «Для меня не было разницы – поселиться в Армении или в Арцахе. Но Арцах особенный. Я питаю особое уважение к Арцаху и его народу… Арцах – противоположный бесправию армянина порыв, убеждение быть хозяином своих прав. Вдохновение быть победителем. Чувство доброты, силы, справедливости и хозяина  своих прав, апогей духовной нравственности – вот чем является Арцах для меня», – говорит Севак.
Еще до Сирийских событий Севак решил переехать на Родину. В 2011 году женился и обосновался в Арцахе. Асмик и Севак сегодня живут в Шуши. «�?меть дом в Шуши стало для нас огромной радостью, наконец, обрели свой очаг, – рассказывает Севак. – Шуши порой грустный, порой очень сильный… Хочу видеть Шуши цветущим, и в этом деле каждый должен внести свой вклад. Когда впервые посетил Шуши в 2005 году, ощутил чувство гордости, ощущение победителя. Шуши всегда останется в своей мощи и красоте».  У Севака и Асмик один сын – Андраник. Черноглазый малыш Андраник посещает  детский сад. Будущее свое и свое семьи Севак видит на Родине. «Главное для моего сына – Родина, куда стремился я, где обрел свое счастье, удачу. Родина придает силы. В конечном счете, будущее каждого армянина – на Родине. Ты должен суметь служить Родине и сделать ее могущественнее», – с большим волнением произносит Севак.
Севак с тоской вспоминает Алеппо – для родившегося и выросшего там армянина он навсегда останется второй родиной, местом, где армянин ощутил любовь и теплоту. «Сегодняшняя картина Сирии жестока, и, увы, нет даже намеков на надежду. Люди занимаются только политикой, и насколько сумеешь найти приют, обрести защиту в этой взаимоисключающей политике – уже большой вопрос, – говорит Севак. – Никто больше не должен страдать. Армянин должен вернуться на Родину. Слава Богу – у нас есть сегодня свободная независимая Армения и Арцах. Эта идея была для нас мечтой, пока не стала реальностью. Давайте пользоваться сегодня этой реальностью, не лишать наших детей возможности расти на Родине».
Отец Севака, Андраник Погосян, по сей день остается в Сирии, является директором вторичной гимназии «С.Чемберчян» образовательно-культурного союза Алеппо. Он дважды посещал Арцах. «Он вернулся в Сирию, сказав нам с сыном, что в Арцахе у него один сын и внук, а в Алеппо – 500. �? бросить их нет возможности. Это и стало главной причиной возвращения отца в Алеппо. Я не мог ничего возразить – только пожелал удачи», – рассказал Севак.
Сегодня в Алеппо, при всех его трудностях и опасностях, национальные школы продолжают функционировать, подавая признаки надежды живущим в Сирии армянам. «Работа, которую ведут оставшиеся в Сирии – подвиг и трудное решение. Пусть длань Бога будет им хранителем. Сегодня трудно оставить армянскую колонию и уехать. Эта колония создана кропотливой работой, но есть реалии, которые не следует забывать. Чем дольше живешь в  Диаспоре, чем дальше от Родины – тем больше становится угроза ассимиляции… В свое время у нас там были имения, земли, которые сегодня уже находятся в руках неправительственных сил. Но мы, приобретая и создавая их, всегда  мечтали видеть независимой Родину. Жили с надеждой, что однажды переедем на Родину и свое будущее будем строить в Армении…», – говорит он.
У Севака два брата. До начала Сирийской войны все трое, в силу работы, обосновались в разных странах, но каждое лето собирались на родине. Севак уже на Родине и верит в возвращение братьев и многих таких, как они. Потому что каждое возвращение прокладывает дорогу к той Родине, о которой мечтали…