Հրազդան Թոքմաջյան. «Հալեպում հայերը չեն դադարում ստեղծագործ կյանքով ապրել»
ՀԲԸՄ Հալեպի Մարտիրոս Սարյանի անվան ակադեմիայում անցկացրած տարիները Հրազդան  Թոքմաջյանի կյանքում անջնջելի հետք են թողել: Այժմ էլ Հալեպում տիրող հրո ճարակի  մեջ նա  շարունակում է  նույն  եռանդով կազմակերպել հալեպահայ երեխաների կյանքն այն հավատով, որ նորից վերադառնալու են անհոգ, խաղաղ օրերը:
Նկարիչ, ՀԲԸՄ Հալեպի Մարտիրոս Սարյանի անվան ակադեմիայի  ղեկավար Հրազդան Թոքմաջյանը դեռևս փոքր տարիքից է ցանկացել նկարիչ դառնալ: Երբ եկել է մասնագիտական ընտրություն կատարելու պահը, առանց վարանելու նկարչի մասնագիտությունն է ընտրել. ընդունվել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան ուսումնարան, ապա ուսումը շարունակել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նկարչագծագրական բաժնում, բնանկարիչ է: Այս որոշման մեջ մեծ դերակատարում է ունեցել պարոն Թոքմաջյանի հորեղբոր՝ Տիգրան Թոքմաջյանի գործոնը, ով տղայի համար ոգեշնչման աղբյուր է հանդիսացել:
«Հորեղբայրս Երևանից  Գյումրի  էր  հասնում, որ  ինձ  համար նկարեր, խորհուրդներ տար, նա վայրկյանների ընթացքում մատիտով թղթի վրա պատկերներ էր ստանում, որից շատ էի հիանում»,-պատմում  է  Հրազդան  Թոքմաջյանը:
Հրազդան Թոքմաջյանը սիրով և դրվատանքով է խոսում «Սարյան» ակադեմիայի մասին, աննկարագրելի հուշեր ունի պահպանած, որոնցով կիսվեց մեզ հետ. «Հայաստանից տեղափոխվելով Սիրիա՝ կյանքիս քսաներկու տարիներն եմ անցկացրել այնտեղ,  որի բաղկացուցիչ մասն, անշուշտ, Սարյան ակադեմիայում ծավալած գործունեությունս եմ համարում. ի՜նչ լավ օրեր ենք միասին անցկացրել ակադեմիայում, տարբեր միջոցառումներ կազմակերպել, այս դաժան պայմաններում միշտ երանությամբ հիշում ենք Քեսապում  կազմակերպված  ճամբարները, երբ սաները բնության գրկում անմոռաց նկարում էին, հույս ունենանք, որ նորից հնարավորություն կունենանք վերապրելու այդ գեղեցիկ օրերը»,-ասաց պարոն Թոքմաջյանը: Հալեպում տիրող պատերազմական հորձանուտում «Սարյան» ակադեմիայի կյանքը, բնավ, կանգ չի առել.երեխաները շարունակում են համախմբված հաճախել դասերին, միայն հաճախելիության նախկին ակտիվությունը չի պահպանվել, քանի որ ընտանիքների զգալի մասը լքել է Սիրիան, իսկ մյուսներն  էլ այնպիսի թաղամասերում են ապրում, որտեղ ճանապարհը  պայթունավտանգ է, ուստի   կյանքին վտանգ չպատճառելու համար  ստիպված են լինում  չայցելել ակադեմիա:
Այսօր Սարյան ակադեմիայում սովորում են մինչև 12 տարեկան 30, իսկ 12-ից բարձր՝ 20 աշակերտ: Երեխաներին ծնողներն են ոգևորում, հորդորում հաճախել ակադեմիա: Տեսնելով նրանց նվիրումը աշխատանքին՝ ղեկավարը հոգու խորքում ուրախանում է, որ երբեմնի մշակութային կյանքով լեցուն Հալեպում հայերը չեն դադարում ստեղծագործ կյանքով ապրել, ինչպես նաև  վստահեցնում է, որ սաների համար բոլոր նպաստավոր պայմանները ստեղծել են, որպեսզի հաճախեն և մի քանի ժամով կտրվեն այնտեղ տիրող մռայլ  առօրյայից:
Պարոն Թոքմաջյանն  անչափ կարևոր իրադարձություն է համարում ակադեմիայի սաների աշխատանքների «Հալեպ. տագնապալի օրեր» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպումը Հայաստանում, որի առաջին ցուցադրությունը անցյալ տարի Հալեպում է եղել. «Նկարներում երեխաները արտացոլել են իրենց ապրումները, կյանքում տեղի ունեցող փոփոխությունները,  հույզերն ու վախը, լուսավոր ապագա ունենալու երազանքը: Մենք նախաձեռնեցինք կյանքի կոչելու  ցուցահանդեսը, որպեսզի երեխաներն այս միջոցով թոթափեն  լարվածությունը, դուրս գան սթրեսից, իսկ Հայաստանում  տեղի ունեցած ցուցադրությունից հետո Հալեպում կշարունակեն  առավել ոգևորությամբ և եռանդով աշխատել»,-եզրափակեց Հրազդան Թոքմաջյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից Սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու և ճանաչելի դարձնելու, ինչպես նաև իր ստեղծագործական գործունեությամբ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացմանը մեծ ներդրում ունենալու համար Հրազդան Թոքմաջյանը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով, որի առիթով Հրազդան Թոքմաջյանը հետևյալն ասաց. «Վերադառնալու եմ Հալեպ և  շարունակելու աշխատանքս՝ որպես արդեն  Ձեր Հրազդան Թոքմաջյան… »:

Раздан ТОКМАДЖЯН: «В Алеппо армяне не перестают жить творческой жизнью»
Годы, проведенные в академии им. Мартироса Саряна ВАБС Алеппо оставили неизгладимый след в жизни Раздана Товмаджяна. �? сейчас, в условиях военного времени, он продолжает с прежним энтузиазмом организовывать жизнь армянских детей Алеппо, свято веря, что снова вернутся беззаботные мирные дни.
Художник, руководитель академии им. Мартироса Сарьяна ВАБС Алеппо Раздан Токмаджян еще с малых лет мечтал стать художником. Когда настал миг выбора профессии, не колеблясь избрал специальность художника, поступил в училище им. Паноса Терлемезяна, затем продолжил учебу на художественно-чертежном отделении Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна, пейзажист. Большую роль в этом решении сыграл фактор дяди господина Токмаджяна, Тиграна Токмаджяна, который был для юноши источником вдохновения.
«Дядя добирался из Еревана в Гюмри, чтобы рисовать для меня, давать советы, в считанные секунды он изображал карандашные рисунки, которыми я восхищался», – рассказывает Раздан Токмаджян. С любовью рассказывает он об академии «Сарьян», сохранил неописуемые впечатления, которыми поделился с нами: «Переехав из Армении в Сирию, 22 года своей жизни провел там, неотъемлемым компонентом которой, несомненно, считаю деятельность в академии Сарьяна – какие прекрасные дни вместе провели там, организовывали различные мероприятия,  в нынешних жестоких условиях вспоминаем лагеря, организованные в Кесабе, когда воспитанники на лоне природы самозабвенно рисовали. Надеемся, что вновь будем иметь возможность пережить те прекрасные дни», – сказал господин Токмаджян. В водовороте бушующей в Алеппо войны жизнь академии «Сарьян» отнюдь не остановилась – дети продолжают посещать, но прежней активности уже нет, потому что значительная часть семей покинула Сирию, другие же живут в таких кварталах, где дороги взрывоопасны, посему, чтобы не подвергать риску жизнь, предпочитают не посещать академию.
Сегодня в академии «Сарьян» обучаются 30 детей до 12 лет, еще 20 – старше 12 лет. Детей воодушевляют родители, убеждают посещать академию. Видя их преданность труду, руководитель в глубине души радуется, что в Алеппо, где некогда культурная жизнь била ключом, армяне не перестают жить творческой жизнью, а также заверяет, что для воспитанников созданы все благоприятные условия, чтобы посещали и хоть на несколько часов отрывались от мрачных будней.
Чрезвычайно важным событием считает господин Токмаджян организацию в Армении выставки работ воспитанников академии под девизом «Алеппо: тревожные дни», первая демонстрация которой в прошлом году состоялась в Алеппо: «В картинах дети отражают свои переживания, перемены, происходящие в жизни, эмоции и страх, мечту о светлом будущем. Мы инициировали претворение выставки в жизнь, чтобы дети посредством этого стряхнули с себя напряжение, вышли из стресса, а после демонстрации в Армении продолжат трудиться с еще большим энтузиазмом и воодушевлением», – заключил Раздан Токмаджян.
За распространение и пропаганду армянского искусства в Диаспоре, а также большой вклад своим творчеством в дело развития взаимодействия Армения-Диаспора Раздан Токмаджян награжден медалью «Аршил Горки» Министерства Диаспоры РА. Сам художник сказал по этому поводу следующее: «Вернусь в Алеппо и продолжу работу уже как ваш Раздан Токмаджян…»