Հանրապետական խորհրդակցություն՝ Մայրենիի օրվան ընդառաջ
Փետրվարի 19-ին, ժամը 15:00-ին ՀՀ ԳԱԱ Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտում (Հասցե` Գր.Լուսավորիչ 15, 2-րդ հարկ) ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի հետ համատեղ Մայրենիի օրվան ընդառաջ տեղի կունենա «Հայոց լեզվի ուսումնասիրության արդի հիմնահարցեր» խորագրով հանրապետական խորհրդակցություն:
Ելույթներվ հանդես կգան ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանը, ՀՀ ԳԱԱ ՀՀԳԲ ակադեմիկոս – քարտուղար Յու.Սուվարյանը, ՀՀ ԳԱԱ ԼԻ տնօրեն Վ.Կատվալյանը և այլք:
Միջոցառմանը կմասնակցեն անվանի լեզվաբաններ, ԲՈՒՀ-երի ներկայացուցիչներ:
Կքննարկվեն հայոց լեզվի ուսումնասիրության հարցեր, կներկայացվեն հանրապետության գիտակրթական հաստատություններում մայրենիի հետազոտության տարբեր ուղղություններն ու եղանակները, կհստակեցվեն առկա խնդիրները և համագործակցության հնարավորությունները:

Республиканское совещание в канун Дня родного языка
В �?нституте языка им. Г.Ачаряна НАН РА (адрес: Гр.Лусаворича, 15, 2 этаж) в канун Дня родного языка 19 февраля в 15:00 совместно с Министерством Диаспоры РА и �?нститутом языка им.Ачаряна состоится Республиканское совещание на тему «Современные вопросы изучения армянского языка».
С речами выступят министр Диаспоры РА Г. Акопян, академик-секретарь НАН РА Ю.Суварян, директор �?нститута языка НАН РА В.Катвалян и другие.
В мероприятии примут участие известные языковеды, представители вузов. Будут обсуждены вопросы изучения армянского языка, представлены различные направления и методы изучения родного языка в научно-образовательных учреждениях республики. Будут уточнены имеющиеся проблемы и возможности  сотрудничества.