ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց «Արևիկ-Հայաստան» կենտրոնի հանդիսավոր բացման արարողությանը
Փետրվարի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց մտավոր և ֆիզիկական հաշմանդամություն ունեցող սիրիահայերի խնդիրներով զբաղվող «Արևիկ-Հայաստան» կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որը կազմակերպվել էր «ՀԱԼԵՊ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ-ի կողմից:
Արարողությանը մասնակցում էին նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը, «ՀԱԼԵՊ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ-ի նախագահ Անի Բալխյանը և այլք:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Անի Բալխյանը: Ներկաներին ողջունեց դեսպան Ռիչարդ Միլսը: Բարձր գնահատելով Հայաստանում սիրիահայերին հավուր պատշաճի ընդունելու գործում Սփյուռքի նախարարության դերը՝ դեսպանը նշեց, որ եվրոպական երկրների շարքում սիրիացի փախստականներ ընդունելու ցուցանիշով Հայաստանը երրորդն է:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ընդգծելով նման կենտրոնի ստեղծման կարևորությունը՝ նախարարը նշեց. «Ուրախ եմ ձեզ ողջունել «Արևիկ-Հայաստան» կենտրոնում, որտեղ պետք է շատ լույս ու ջերմություն լինի: Սիրելի´ ներկաներ, սիրիական հակամարտության պատճառով մեր հզոր, ուժեղ, հայաշունչ համայնքը նվազեց: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր որոշեցին հաստատվել Հայաստանում և իրենց ներկայությամբ գեղեցկացնել Հայրենիքը: Սիրիահայերը իրենց հետ Հայաստան բերեցին աշխատանքի նոր որակ, նոր մշակույթ, նոր կենցաղ և իրենց վարքով, բարքով և կազմակերպվածությամբ իսկական օրինակ են հայաստանցիների համար: Հաջողություն եմ մաղթում բոլոր սիրիահայերին: Միասին տոնե´նք մեր Հայրենիքի պայծառ հոբելյանը՝ 25-րդ տարեդարձը, և միասին կերտենք ավելի հզոր, ավելի ուժեղ Հայաստան»:
Իր խոսքի վերջում նախարարը նաև հատուկ շնորհակալություն հայտնեց միջազգային և հասարակական կազմակերպություններին, ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակին, եվրոպական պետություններին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, որոնք օգնում են ինչպես փախստականներին ընդունելու, այնպես էլ բազմաթիվ այլ խնդիրների լուծմանը հարցերում, ինչպես նաև բոլոր բարերարներին, կազմակերպիչներին, մանկավարժներին, ովքեր փորձում են անել ամեն բան, որ երեխաներն ինտեգրվեն հասարակությանը, որ իրենց լիարժեք զգան և, որ հաշմանդամ երեխան իր հասակակիցների մեջ իրեն օտարված չզգա:
Միջոցառման ավարտին կարճ թատերական ներկայացումով հանդես եկան կենտրոնի սաները:
«Արևիկ-Հայաստան» կենտրոնի ստեղծման նպատակը մտավոր և ֆիզիկական հաշմանդամության խնդիրներ ունեցող երեխաների համար համապատասխան պայմաններ ապահովելն ու հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելն է: Կենտրոնի ստեղծումը հնարավոր է դարձել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ, մասնավորապես՝ Ջուլիա Թաֆթ ֆոնդի՝ «Ավելի լավ պայմաններ հաշմանդամության խնդիրներով սիրիահայ անձանց համար» իրականացվող ծրագրի շնորհիվ:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла участие в торжественной церемонии открытия центра «Аревик-Айастан»
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 февраля приняла участие в торжественной церемонии открытия центра «Аревик-Айастан», занимающегося проблемами сирийских армян, имеющих умственную и физическую инвалидность, организованной благотворительной земляческой ОО «Алеппо».
В церемонии участвовали также Чрезвычайный и Полномочный посол США в РА Ричард Мильс, председатель благотворительной земляческой ОО «Алеппо» Ани Балхян и другие.
Со вступительной речью выступила Ани Балхян. Присутствующих приветствовал посол Ричард Мильс.
Высоко оценив роль Министерства Диаспоры в деле приема на должном уровне сирийских армян в Армении, посол отметил, что по показателю приема сирийских беженцев Армения – третья среди европейских стран.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Подчеркнув важность создания подобного центра, министр отметила: «Рада приветствовать вас в центре «Аревик-Айастан», где должно быть много света и тепла. Дорогие присутствующие. Вследствие сирийского конфликта сократилась наша некогда сильная, мощная армянская община. Выражаю благодарность всем, кто решил обосноваться в Армении и своим присутствием украсить Родину. Сирийские армяне привнесли с собой в Армению новое качество работы, новую культуру, новый быт, своим поведением, нравами и организованностью служат подлинным примером для жителей Армении. Желаю успехов всем сирийским армянам. Вместе отпразднуем светлый юбилей нашей Родины – 25-ю годовщину, и вместе будем строить более сильную, могучую Армению».
В заключение своего выступления министр выразила особую благодарность международным и общественным организациям, представительству Верховного комиссариата ООН по делам беженцев, европейским государствам, Соединенным Штатам Америки, которые помогают как в приеме беженцев, так и решении многих других вопросов, всем благотворителям, организаторам, педагогам, которые стараются сделать все, чтобы дети интегрировались в общество, чувствовали себя полноценными людьми и чтобы дети-инвалиды не чувствовали отчуждения среди сверстников.
По завершении мероприятия с короткой театрализованной постановкой выступили воспитанники центра.
Цель создания центра «Аревик-Айастан» – обеспечить соответствующие условия для детей, имеющих умственную и физическую инвалидность, оказывать психологическую поддержку. Создание центра стало возможным при содействии посольства США в Армении, в частности, благодаря программе «Лучшие условия для сирийских армян, имеющих проблемы инвалидности», реализуемой фондом Джулиа Тафт.