Մատենադարանում տեղի ունեցավ «Այնթապի ասեղնագործությունը» գրքի շնորհանդեսը
Ապրիլի 1-ին Երևանի Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանում «Այնթապի օրեր» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ ՀԲԸՄ Հալեպի Մ. Սարյանի անվան ակադեմիայի ուսուցիչ Հրազդան Թոքմաջյանի «Այնթապի ասեղնագործությունը» գրքի շնորհանդեսը, որին մասնակցում էին ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի նախագահ Լևոն Սարգսյանը, հոգաբարձուների պատվավոր նախագահ Գաբրիել Ջամբարջյանը, այլ հյուրեր:
Միջոցառումն անցկացվում էր առաջին տիկնոջ բարձր հովանու ներքո՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Հալեպի Հայ Կրթասիրաց մշակութային միության, «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի, Երևանի Մ.Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ: Ծրագիրն իրականացվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում:
Միջոցառման սկզբում հնչեցին Հայաստանի Հանրապետության պետական հիմնը և Այնթապի քայլերգը: Տերունական աղոթքից հետո ներկաներին ողջունեց ԵՊՀ աստվածաբանության ֆակուլտետի դեկան, գերաշնորհ տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը: Նա նշեց, որ գիրքը հայ մշակույթի պատմության յուրահատուկ ձեռքբերում է: Այն հայ ժողովրդի ՝ իր պատմական հայրենիքում եկվորներից էլ առաջ ապրած և ստեղծագործած լինելու նոր ապացույց է:
Շնորհավորելով ներկաներին՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց, որ Այնթապի պատմությունն ու մշակույթը ներկայացնող արժեքավոր գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունենում Այնթապի հերոսամարտի 95 ամյակի օրը, երբ մեր հերոսական 500 հոգանոց ջոկատն ընդամենը 150 միավոր զենքով կարողացավ շուրջ մեկ տարի դիմակայել բազմահազարանոց թշնամուն, մինչև օգնության հասան ֆրանսիական զորքերն, ու հրոսակները նահանջեցին: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ցավոք, տարիներ անց Ֆրանսիան ստիպված էր Թուրքիային զիջել հայկական Կիլիկիան, և այն հայաթափվեց: 100 հազարից ավելի հայեր լքեցին Զեյթունը, Այնթապը, և հաստատվեցին Սիրիայում: Բայց այնտեղ կարողացան ոչ միայն եկեղեցիներ ու դպրոցներ կառուցել, այլև մշակույթը զարգացնել: Եվ դրա վառ վկայությունն այսօր այս գիրքն է, որն աշխարհին ապացուցում է, որ մենք փյունիկի նման հառնեցինք մոխիրներից: Մեր դատն արդար է, և պետք է շարունակենք պայքարը, որպեսզի այլևս ոչ մի տեղ երբեք չկրկնվեն ցեղասպանությունները»:
«Այնթապի ասեղնագործությունը» գիրքը ներկայացրեց հեղինակը՝ Հրազդան Թոքմաջյանը: Ելույթ ունեցան «Փյունիկ» հիմնադրամի Հալեպի Հայ Կրթասիրաց մշակութային միության նախագահ Ալեքսան Կարադանայանը, գրքի խմբագիր Սվետլանա Պողոսյանը, խմբագրական կազմի անդամ Կարինե Բազեյանը և այլք: Գրքի առաջաբանը գրել է Ռիտա Սարգսյանը:
Սփյուռքի նախարարը, կատարելով Այնթապի հերոսամարտի մասնակից Ավետիս Գալեմքեարյանի ժառանգների խնդրանքը, Հայոց ազգագրության եւ ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանի տնօրեն Կարեն Արիստակեսյանին հանձնեց նրանից մնացած մասունքները՝ մտրակը, ակնոցը և դրամապանակը:
Հյուրերը դիտեցին նաև Այնթապի ասեղնագործության եզակի նմուշների և Այնթապի հերոսամարտի դրվագները ներկայացնող լուսանկարների ցուցադրություն:

В Матенадаране состоялась презентация книги «Вышивка Айнтапа»
В рамках программы «Дни Айнтапа» в Ереванском Матенадаране им. М.Маштоца 1 апреля состоялась презентация книги «Вышивка Айнтапа» преподавателя академии имени Саряна ВАБС Алеппо Раздана Токмаджяна, на которой присутствовали Первая леди РА Рита Саргсян, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, президент общеармянского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник» Левон Саркисян,
почетный председатель попечителей Габриел Джамбарджян.
Государственный ансамбль танца Армении 17 октября выступит в Марселе. Концерт состоится по инициативе министерств Диаспоры и культуры РА, а также Общенационального армянского образовательно-культурного союза Марселя.
Сообщим, что он посвящен 100-летию Геноцида армян, а также 35-летию основания Общенациональной гимназии Марселя.
Ведутся работы по организации выступления Государственного ансамбля танца Армении также в армянских общинах Германии.
Редакцию газеты «Армяне сегодня» обо всем этом проинформировали в Управлении армянских общин Европы Министерства Диаспоры РА.
Габриел Джамбарджян, другие гости. Мероприятие проводилось под высоким патронатом Первой леди РА и по инициативе Министерства Диаспоры РА, Армянского культурного союза Кртасирац Алеппо, общеармянского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник», Ереванского Матенадарана им. Месропа Маштоца и ОО «Центр координации проблем сирийских армян». Программа осуществляется в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
В начале мероприятия прозвучали Государственный Гимн Республики Армения и марш Айнтапа. После молитвы присутствующих приветствовал декан факультета богословия ЕГУ епископ Анушаван Жамкочян. Он отметил, что книга является своеобразным достижением истории армянской культуры, являясь новым свидетельством о том, что армянский народ на своей исторической родине жил и созидал задолго до появления пришельцев.
Поздравив присутствующих, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила важность того, что презентация ценной книги, представляющей историю и культуру Айнтапа, происходит в день 95-летия героической Айнтапской битвы, когда наш героический отряд в 500 человек, имея всего 150 единиц оружия, сумел около года противостоять многотысячному врагу, пока не подоспели на помощь французские войска и бандиты отступили. Министр в частности отметила: «К сожалению, спустя годы Франция была вынуждена уступить Турции Армянскую Киликию и она была зачищена от армян. Свыше 100 тысяч армян покинули Зейтун, Айнтап и поселились в Сирии. Но и там сумели не только построить церкви и школы, но и развивать культуру. �? ярким свидетельством этого служит сегодня эта книга, доказывающая миру, что мы, подобно фениксу, восстали из пепла. Наш суд праведен и мы должны продолжать борьбу, чтобы отныне нигде никогда не повторялись геноциды».
Книгу «Вышивка Айнтапа» представил автор Раздан Токмаджян. Выступили председатель армянского образовательно-культурного союза Алеппо фонда «Пюник» Алексан Караданаян, редактор книги Светлана Погосян, член редколлегии Карине Базеян и другие. Предисловие книги написала Рита Саргсян.
Министр Диаспоры, выполняя просьбу наследников участника Айнтапской битвы Аветиса Галемкеаряна, передала директору Национального музея истории армянской этнографии и освободительной борьбы Карену Аристакесяну принадлежавшие ему вещи – плетку, очки и портмоне.
Гости осмотрели также выставку эксклюзивных образцов Айнтапской вышивки и фотографий, представляющих эпизоды героической Айнтапской битвы.