«Ինձ հայ եմ զգում, քանի որ հայ կին և երկու հայ աղջիկ ունեմ». Մարիանո Սարավիա
Hayernaysor.am-ի զրուցակիցը Արգենտինայում մեծ ճանաչում ունեցող քաղաքական լրագրող, պրոֆեսոր, գրող և դասախոս Մարիանո Սարավիան  է:
Մարիանո Սարավիային իրավամբ կարելի է կոչել արդարության «մարտիկ» ու նրա օրինակով փաստել, որ ճշմարտությանը հետամուտ լինելն ազգություն չի ճանաչում: Ընտրելով ազնիվ լրագրողի ուղին՝ Մարիանո Սարավիան արդեն երկար տարիներ է, ինչ զբաղվում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, աշխարհին այն լսելի դարձնելու աննկուն պայքարով:
-Որպես սկիզբ. ո՞վ է Մարիանո Սարավիան:
-Ծնվել եմ Արգենտինայի Մենդոզա քաղաքում: Երակներումս իսպանացու և բնիկ արգենտինացու արյուն է հոսում: Դեռ մանկուց աներևակայելի սեր և հետաքրքրություն եմ ունեցել լրագրության նկատմամբ: Ցանկանում էի լրագրության միջոցով պայքարել աշխարհում տիրող անարդարությունների դեմ, աշխարհը վերափոխելու, ավելի լավը դարձնելու գործում իմ փոքրիկ ներդրում ունենալ: Այն կարծես մարտահրավեր լիներ ինձ համար:
17 տարեկանից աշխատում եմ լրատվական ոլորտում՝ շուրջ 30 տարի է արդեն: Դասախոսում եմ նաև Կորդոբայի Կաթոլիկների համալսարանի Միջազգային քաղաքականություն բաժնում:
Ինձ միշտ մտահոգել է հասարակության մեջ տիրող անհավասարությունները: Այդ պատճառով լրագրությանը զուգընթաց որոշեցի զբաղվել նաև մարդու իրավունքների ուսումնասիրությամբ:
-Ե՞րբ եք սկսել հետաքրքրվել հայ ժողովրդի պատմությամբ:Ինչ՞ը Ձեզ համար շարժառիթ դարձավ:
-Հայերի, հայոց պատմության հետ իմ ծանոթությունը շատ խորը արմատներ ունի: Կորդոբայում թերթի խմբագրությունում էի աշխատում, մի հայ ծերունի՝ Ավագ Ավագյան անունով, ամեն տարի գալիս էր աշխատավայր և խնդրում, որ ապրիլի 24-ին թերթում հիշատակենք Հայոց ցեղասպանության մասին: Խմբագրությունում ես ամենաերիտասարդն էի, և գլխավոր խմբագիրն ինձ հանձնարարեց, որ զբաղվեմ ծերունու խնդրանքով: Այդ ժամանակ մշուշոտ պատկերացում ունեի հայերի և նրանց գլխին պատուհասած արհավիրքի մասին: Ծերունու հետ հանդիպումը պատճառ դարձավ, որ մոտիկից ծանոթանամ հայ ժողովրդին և կապեր հաստատեմ Արգենտինայի հայ համայնքի հետ:
-Ե՞րբ որոշեցիք գիրք գրել Հայոց ցեղասպանության մասին:
-Արդեն շատ ակտիվ համագործակցում էի հայ համայնքի հետ, երբ Էդուարդո Թորոսյան անունով մի մարդ, որն այժմ Կորդոբայի հայ համայնքի ղեկավարն է, 2005 թվականին առաջարկեց՝ Հայոց ցեղասպանության մասին գիրք գրել: Ես էլ սիրով ընդունեցի առաջարկը:
2006 թվականին համայնքը ուսումնասիրությունների, նյութեր հավաքագրելու նպատակով ինձ գործուղեց Հայաստան, Ջավախք և Արևմտյան Հայաստան:
Իմ ամենամեծ նպատակն էր գրքի միջոցով աշխարհին ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը: Գրքի էջերում կարևոր շեշտադրումներ են արվում Թուրքիայի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որդեգրած մերժողական քաղաքականության մասին, որը մինչև այսօր, ցավոք, շարունակվում է: Իսկ սա շատ վտանգավոր է. Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելով, մեկ այլ Ցեղասպանության իրագործմանն ես նպաստում:
Գիրքը, որը գրել եմ երկու տարում, կոչվում է «Հայի կանչը.  կամ մի Ցեղասպանության պատմություն, որը  ճանաչում է ուզում»: Ընթերցողը գրքի էջերում կգտնի բազմաբնույթ տեղեկատվություն իմ ուսումնասիրությունների, հոդվածների, պատմական փաստերի և Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած ականատեսների վկայությունների մասին:
Գիրքը թարգմանվել է անգլերեն, ֆրանսերեն, պորտուգալերեն: Ծրագրում եմ  թարգմանել հայերեն և թուրքերեն:
Գրքի շնորհանդեսը շատ բարձր մակարդակով տեղի ունեցավ 2007 թվականին՝ Բուենոս Այրեսում: Գիրքը ներկայացրեց Արգենտինայում հայտնի գրող Օսվալդո Դաժերը: Շնորհանդեսներ տեղի ունեցան նաև Կորդոբայում, Ուրուգվայում, Բրազիլիայում, Նյու Յորքում, Չիկագոյում, Լոս Անջելեսում և Բոստոնում:
Երեք ամիս ԱՄՆ-ի Վինսկոնսի համալսարանում Ցեղասպանությունների մասին դասախոսություններ եմ կարդացել, որոնց զգալի մասը Հայոց ցեղասպանությանն էր նվիրված:
Mariano Saravia-2
Գիրքն  ի՞նչ արձագանք ունեցավ թուրքերի շրջանում:
– Թուրքերի կողմից այն սվիններով ընդունվեց, ինչը և ես սպասում էի: Երբ գիրքը հրատարակվեց, Արգենտինայում Թուրքիայի դեսպանը զանգահարեց խմբագրություն և գլխավոր խմբագրից պահանջեց՝ աշխատանքից անհապաղ հեռացնել ինձ: Սակայն դա անել նրան չհաջողվեց. աշխատակիցները պաշտպանեցին շահերս: Այնուհետև ինձ զանգահարեցին Թուրքիայի դեսպանատնից և ասացին, որ երբեք չգրեմ, թե թուրքերը 1,5 միլիոն հայ են կոտորել, քանի որ այդ թիվը իրականում չորս հարյուր հազար է: Եվ սա նրանց վերջին ճնշումները չէին իմ նկատմամբ:
Որոշ ժամանակ անց Թուրքիայի դեսպանի կողմից իմ տուն են ուղարկում մեկ արկղ գիրք՝ Հայոց ցեղասպանության մասին իրենց հակահայկական տեսակետները ներկայացնող, իրողությունը մերժող բովանդակությամբ: Փաստորեն, գրքի հրատարակումը տեղեկատվական պատերազմի վերածվեց:
Տիրապետելով Հայոց ցեղասպանության ողջ ճշմարտությանը՝ բարձրաձայն ասում եմ, որ հայերն անմեղ զոհեր են եղել և դավադրության զոհ դարձել: Այդ ամենը ներկայացնելն ինձ համար հանուն արդարության մղվող պայքար դարձավ:
-Պարո՛ն Մարիանո, ընտանիք եք կազմել հայուհու հետ: Արդյո՞ք այն հայերի հանդեպ ունեցած Ձեր սիրո և հարգանքի արգասիք է:
-«Հայի կանչը.  կամ մի Ցեղասպանության պատմություն, որը  ճանաչում է ուզում» գիրքը հյուսեց նաև իմ սիրո պատմությունը: Հայ համայնքի հետ բարեկամանալուց հետո ինձ հաճախ էին հրավիրում կազմակերպվող միջոցառումներին, որտեղ պարբերաբար հանդիպում էի ապագա կնոջս՝ Մարիանային: Այդ հանդիպումների արդյունքում մտերմացանք և հասկացանք, որ այլևս չենք կարող ապրել առանց իրար:
Հիմա արդեն երկու աղջիկ ունենք, որոնց հայկական՝ Անի և Նունիկ անուններով ենք կնքել: Ի դեպ, դա իմ նախաձեռնությունն է եղել և այլ քննարկում այս հարցում չի եղել: Այդպես որոշել էի դեռ այն ժամանակ, երբ հայ ընկերոջս՝ Հովիկ Վիրաբյանի հետ Արևմտյան Հայաստանում էինք գտնվում: Վանա լիճ մտնելով՝ ուխտեցի, որ երբ երեխաներ ունենամ՝ ի հիշատակ զոհված 1,5 միլիոն հայ անմեղ նահատակների, նրանց հայկական անուններ եմ տալու: Հիմա հոգուս առջև ինձ հանգիստ եմ զգում:
Mariano-1
– Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն են հայերը:
-Նախ կխոսեմ Սփյուռքում ապրող հայերի մասին: Որպես լրագրող՝ աշխատում եմ տարբեր համայնքների հետ, ծանոթանում նրանց կենցաղավարությանը, բնավորությանը և, ըստ այդմ, կարծիք ձևավորում:
Հայերն ինձ համար մարդկային բարձր որակներ ունեցող  ազգ են: Նրանք ինձ զարմացնում են իրենց ավանդապաշտությամբ, մտածելակերպով, հայրենասիրությամբ և անսահման բարությամբ: Մի ժողովուրդ, որին ցանկանում էին բնաջնջել քարտեզի վրայից, բայց նա ապրեց և համառորեն պայքարեց ապրելու իր իրավունքի համար: Դա ինձ հուզում է և հոգիս տակնուվրա անում:
Հայերի հզորությունը զգացի հատկապես Արևմտյան Հայաստանում: Այն ամենն, ինչ թողել են նրանք այդ հողում, hնարավոր չէ ջնջել. վաղ թե ուշ այն հետ է վերադարձվելու նրանց:
Անչափ հուզվել էի և արցունքներս չէի կարողանում զսպել հատկապես Անիում՝ տեսնելով այդքա՜ն լքված տարածքներ, խոնարհված եկեղեցիներ և մշակութային այլ արժեքներ:
Նույն կարծիքն ունեմ Հայաստանում ապրող ժողովրդի մասին: Հայաստանն իր տեսարժան վայրերով, չքնաղ բնությամբ, մաքուր օդով պարզապես հիացրեց ինձ: Հայկական լեռնաշխարհն ինձ ծննդավայրս՝ Մենդոզան հիշեցրեց: Հիշողությանս մեջ ամուր դաջվել է հայերի անկեղծ հյուրասիրությունը, երբ քեզ ընդամենը մեկ անգամ տեսնելուց հետո կարող են բարեկամաբար իրենց տուն հրավիրել և շատ ճոխ հյուրասիրել: Ուտելիքներից սիրեցի քուֆթան, բաստուրման, իսկ հայկական կոնյակը պարզապես անմահական համ ունի:
Գերված եմ նաև Ջավախք աշխարհի սաղարթախիտ անտառներով և սառնորակ ջրերով:
Սիրում եմ հայ ժողովրդին: Ինձ հայ եմ զգում, քանի որ հայ կին, երկու հայ աղջիկ ունեմ, որոնք ինձ ոգևորում են և ուժ տալիս:
Հայերի մասին կարելի է անվերջ խոսել և չհոգնել: Ես մինչև վերջ կպայքարեմ նրանց արդարության և իրավունքների վերականգման համար:
-Երբևէ մտածել եք, թե ո՞րն է հայերի դերն աշխարհում:
Գուցե կրկնվեմ, բայց պետք է ասեմ, որ դարձյալ արդարության վերականգման համար պայքարելու մեջ եմ տեսնում հայերի դերն ու առաքելությունն այս աշխարհում: Անհրաժեշտ է առանց հուսահատվելու պայքարել  Հայ դատի ճանաչման համար:
Բարձր եմ գնահատում հատկապես Արգենտինայում ապրող հայերի ծավալած գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և, առհասարակ, հայապահպանության հարցում: Հայոց ցեղասպանոթյան 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում ականատեսն եմ եղել կազմակերպված մի շարք միջոցառումների, որոնք ցասումի, պայքարի և պահանջատիրության  մեծ ալիք բարձրացրեցին:
Եվ՛ Արգենտինան, և՛ ամբողջ աշխարհը, հարստացել են իրենց երկրներում ապրող հայերով: Բոլորն էլ լավ գիտեն, թե որքա՜ն տաղանդավոր, բանիմաց և գործունյա մարդիկ են հայերը: Որ երկրում էլ ապրեն նրանք, շենացնում և ծաղկեցնում են այդ երկիրը:
-Պարո՛ն Մարիանո, ի՞նչ եք կարծում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից հետո Հայոց դատն ի՞նչ հանգրվանի կհասնի:
-Կարծում եմ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ամենամեծ բանալին հենց Թուրքիայում է գտնվում: Այդ պետությունն այսօր իր որդեգրած քաղաքականությամբ արդեն վտանգ է ներկայացնում ամբողջ աշխարհին: Թուրքիան պետք է փոխի իր գործելաոճը, հատկապես երբ խոսքը Հայոց ցեղասպանությանն է վերաբերում: Այսօր այնտեղ ապրող մարդկանցից շատերը  չգիտեն իրենց նախնիների կատարած վայրագության պատմությունը և կուլ են գնում իրենց իսկ երկրի ծավալած կեղծ քաղաքականությանը: Ի դեպ, աշխարհի պետություններն էլ մեղքի բաժին ունեն Հայոց ցեղասպանության մերժողականության, կատարվածին արդարացի լուծում չտալու գործում:
Մենք մեր քայլերով, կատարած աշխատանքներով պետք է կարողանանք «ուշքի» բերել Թուրքիային: Միայն այդ միջոցով կհասնենք բաղձալի արդյունքին:
Հարցազրույցը ՝Գևորգ Չիչյանի
Իսպաներենից- հայերեն թարգմանությունը՝  Գագիկ Գասպարյանի
Հ.Գ. Շնորհակալություն ենք հայտնում Մարիանո Սարավիային հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու, նրան արդար Դատի մարտիկը լինելու համար: Մաղթում ենք ու ցանկանում, որ արդարության համար մղվող «իր» պայքարում միմիայն հաղթանակներ գրանցի:

«Чувствую себя армянином, поскольку женат на армянке и имею двух дочерей-армянок»:Мариано Саравиа
Собеседник «Армяне сегодня» – известный в Аргентине политический обозреватель, профессор, писатель и преподаватель Мариано Саравиа.
Его по праву можно назвать борцом за справедливость, и на его примере констатировать, что последовательность в борьбе за правду не признает национальности. �?збрав стезю журналистики, Марио Саравиа уже долгие годы занимается непримиримой борьбой за признание и осуждение Геноцида армян.
– Для начала – кто такой Марио Саравиа?
– Родился в городе Мендоза Аргентина, в жилах моих течет кровь испанца и коренного аргентинца. Еще с детства питал особую любовь к журналистике. Хотел посредством журналистики бороться с несправедливостью, внести свою маленькую лепту в то, чтобы изменить мир, сделать его лучше. Это было для меня словно вызовом.
С 17 лет, уже почти три десятилетия, тружусь на журналистском поприще. Преподаю также на отделении международной политики университета Кордобы.
Меня всегда мучила дискриминация, неравенство в обществе. �?менно поэтому параллельно с журналистикой решил заниматься также изучением прав человека.
– Когда Вы начали интересоваться историей армянского народа, что послужило толчком к этому?
– Мое знакомство с армянами, армянской историей имеет очень глубокие корни. В Кордобе работал в редакции газеты, ежегодно старик-армянин, Аваг Авагян,  приходил и просил 24 апреля упомянуть в газете о Геноциде армян. В редакции я был самый молодой, и редактор поручил мне заняться просьбой старика. В то время я имел очень смутное представление об армянах, выпавшей на их долю трагедии. Встреча со стариком стала причиной ближе познакомиться  с армянским народом и наладить связи с армянской общиной Аргентины.
– Когда пришло решение написать книгу о Геноциде армян?
– Я уже весьма активно сотрудничал с армянской общиной, когда человек по имени Эдуардо Торосян, который ныне возглавляет армянскую общину Кордобы, предложил написать книгу о Геноциде армян. Я охотно принял предложение.
В 2006 году община, с целью проведения исследований и сбора материалов, командировала меня в Армению, Джавахк и Западную Армению.
Высшей моей целью было посредством книги представить миру вопрос признания и осуждения Геноцида армян. На страницах книги ставятся важные акценты о проводимой Турцией политике отрицания Геноцида армян, увы, продолжающейся по сей день. А это весьма опасно: не признавая Геноцид армян, способствуешь осуществлению другого геноцида.
Книга, которую написал за два года, называется «Зов армянина, или история одного геноцида, который требует признания». Читатель найдет на ее страницах разнообразную информацию о моих исследованиях, статьях, исторических фактах и свидетельствах людей, едва спасшихся от Геноцида.
Книга переведена на английский, французский, португальский языки. Планирую перевести также на армянский и турецкий. Презентация ее на очень высоком уровне состоялась в 2007 году в Буэнос Айресе. Книгу представил известный аргентинский писатель Освальдо Дажер. Презентации состоялись также в Кордобе, Уругвае, Бразилии, Нью-Йорке, Чикаго, Лос Анджелесе, Бостоне.
Три месяца читал лекции о геноцидах  в университете Висконсин США – значительная часть их была посвящена Геноциду армян.
Mariano Saravia-2
– Какова была реакция на книгу среди турок?
– Турками она была принята в штыки, как я и ожидал. Когда она была издана, посол Турции в Аргентине позвонил в редакцию и потребовал от главного редактора немедленно уволить меня с работы. Однако это не удалось – сотрудники встали на защиту моих интересов. Затем мне позвонили из посольства Турции и сказали, чтобы никогда больше не писал о том, что турки истребили полтора миллиона армян, поскольку в действительности   цифра эта – 400 тысяч. �? это были не последние их попытки давить на меня.
Спустя какое-то время из посольства Турции ко мне домой прислали ящик книг, представляющих их антиармянские точки зрения на Геноцид армян, и вообще отрицающего действительность содержания. Фактически, издание книги прекратилось в информационную войну.
Владея всей полнотой информации о Геноциде армян, во всеуслышание заявляю, что армяне были невинными жертвами и стали жертвой предательства. Все это стало для меня борьбой за справедливость.
– Господин Мариано, Вы создали семью с армянкой. Является ли это результатом Вашей  любви и уважения к армянам?
– Книга «Зов армянина, или история одного Геноцида, требующего признания» сплела также историю моей любви. Подружившись с армянской общиной, я часто получал приглашения на мероприятия, на которых периодически встречался со своей будущей супругой Марианной, и постепенно поняли, что больше не можем жить друг без друга.
Сейчас у нас уже две дочурки, которых назвали армянскими именами – Ани и Нуник. Кстати, это была моя инициатива и никаких дебатов по этому вопросу не возникало. Так решил еще в то время, когда с другом-армянином Овиком Вирабяном находились в Западной Армении. Окунувшись в озеро Ван, поклялся, что когда у меня будут дети, в память полутора миллионов невинных армянских жертв, назову их армянскими именами. Ныне душа моя спокойна.
Mariano-1
– По Вашему, каковы армяне?
– Сначала поговорим об армянах Диаспоры. Будучи журналистом, я работаю с разными общинами, знакомлюсь с их бытом, нравами, соответственно и формируется мнение.
Армяне для меня – нация, обладающая  высокими человеческими качествами. Они поражают меня своей приверженностью к традициям, образом мышления, патриотизмом и безграничной добротой. Народ, которого хотели стереть с лица земли, но он выжил и упорно боролся за свое право на жизнь. Это волнует меня, переворачивает душу.
Мощь армян почувствовал особенно в Западной Армении. Все, что они оставили на этой земле, невозможно уничтожить, стереть с лица земли: рано или поздно оно будет им возвращено.
Я очень волновался и не смог сдержать слез особенно в Ани, видя столько заброшенных пространств, склоненные церкви и другие культурные ценности.
Того же мнения и об армянах, живущих в Армении. Своими достопримечательностями, чудесной природой, чистым воздухом Армения просто восхитила меня. Армянское нагорье напомнило мне мою родину Мендозу. В память мою впечаталось навсегда искреннее гостеприимство армян, когда увидев тебя всего один раз, могут дружески пригласить тебя к себе домой и славно угостить.  �?з блюд полюбил кюфту, бастурму, а армянский коньяк обладает просто восхитительным вкусом.
Меня пленили также густые леса и холодная вода Джавахка.
Люблю армянский народ, чувствую себя армянином, поскольку женат на армянке и имею двух дочерей-армянок, которые вдохновляют меня, придают сил.
Об армянах можно говорить бесконечно и без устали. Я до конца будут бороться за справедливость и восстановление их прав.
– Когда либо задумывались о роли армян в мире?
– Возможно, повторюсь, но должен сказать, что их роль и миссию в этом мире вижу в борьбе за восстановление справедливости. Необходимо бороться без отчаяния за признание Ай-Дат.
Особенно высоко ценю деятельность армян, живущих в Аргентине в вопросах признания Геноцида армян и вообще сохранения армянства. В рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян был очевидцем ряда мероприятий, которые подняли большую волну возмущения, борьбы и требования.
�? Аргентина, и весь мир обогатились армянами, живущими в их странах. Все прекрасно знают, насколько талантливы, умны и деловиты армяне. В какой бы стране они ни жили, они благоустраивают и украшают эту страну.
– Как Вы думаете, господин Мариано, после 100-летия Геноцида армян к чему придет Ай-Дат?
– Полагаю, самый большой ключ к признанию и осуждению Геноцида армян находится именно в Турции. Это государство проводимой сегодня политикой уже представляет угрозу для всего мира. Турция должна изменить свой стиль деятельности, особенно когда речь идет о Геноциде армян. Многие из живущих там сегодня людей не знают историю варварства, учиненного их предками, и становятся жертвами лживой политики, проводимой их страной. Кстати, государства мира также имеют свою долю вины в отрицании Геноцида армян, не давая справедливой оценки содеянному.
Мы своими шагами, проделанной работой должны суметь «привести в чувство» Турцию. Только таким образом можно достичь заветного результата.
Перевод с испанского на армянский Гагика Гаспаряна
P.S. Выражаем благодарность Мариано Саравиа за то, что он рядом с армянским народом, выступает борцом за справедливость. Желаем, что бы в своей борьбе за справедливость он констатировал только победы.