«Արի տուն-2016»-ի մասնակցության հայտերի ընդունումն սկսված է
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը վերսկսում է Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագիրը:
Ծրագրի նպատակն է’ աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին ճանաչելի դարձնել Հայաստան – Հայրենիքը, նրանց մեջ սերմանել ազգային ինքնության գիտակցություն, ծանոթացնել իր ժողովրդի ավանդույթներին ու սովորույթներին, հայ ընտանիքին:
2016թվականի ծրագիրը մեկնարկում է հունիսի 12-ին և շարունակվելու է մինչև օգոստոսի 27-ը’ 8 փուլերով (յուրաքանչյուր փուլը’ 14 օր, որից 9 օրը’ հյուրընկալող ընտանիքում, 4 օրը’ ճամբարում): Ծրագրին կարող են մասնակցել 13-18 տարեկան երիտասարդները, ովքեր նախկինում չեն մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին:
Ծրագրի ընթացքում երիտասարդները կարող են հյուրընկալվել բարեկամների տանը, իսկ նրանց բացակայության դեպքում’ Երևան քաղաքի վարչական շրջանների, ՀՀ մարզպետարանների և ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից ընտրված ընտանիքներում: Երիտասարդներն ընտանիքներում հյուրընկալվում են անհատույց: Ծրագրին մասնակցության համար խմբերի և անհատների հավաքագրումը և Հայաստան այցելության գործընթացն իրականացվում է Սփյուռքի համայնքային կառույցների, կրթօջախների, հայկական կազմակերպությունների կողմից’ տվյալ երկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աջակցությամբ: Ծրագրին մասնակցելու համար կարող են դիմել նաև անհատապես’ տեղեկացնելով համապատասխան համայնքային կառույցին: Հայաստան այցելող երիտասարդներն իրենց ճանապարհածախսը հոգում են սեփական կամ հովանավորների միջոցներով:
«Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ապահովում է երիտասարդների դիմավորումը և ճանապարհումը, կազմակերպում է հայոց լեզվի դասընթացներ, այցելություններ թանգարաններ, շրջայցեր’ Հայաստանի տեսարժան վայրերով: Ծրագրի ճամբարային փուլում կկազմակերպվեն նաև ուսուցողական ծրագրեր. հայոց լեզվի, հայրենագիտության, ազգային երգի ու պարի դասընթացներ: Կկազմակերպվեն հանդիպումներ Հայաստանի պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների հետ և այլն: Պտույտների ժամանակ անվտանգությունն ապահովելու նպատակով նրանց ուղեկցելու է բժիշկը և ոստիկանական անձնակազմը:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք դիմել ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչություն Հասցե’ ք. Երևան 0010, Վ. Սարգսյան 3, Հեռ.’ (+37410) 58-56-01 (117) (+37460) 500-830 52-02-46, 52-14-10 Էլ. փոստ’ aritun.mindiaspora@gmail.com
Կից կարող եք ներբեռնել ծրագրին մասնակցելու հայտադիմումը:
4.Aritun-Application-Arm2016
Ներբեռնելով կից ֆայլը կարող եք ծանոթանալ նաև «Արի տուն» ծրագրի հյուևընկալ ընտանիքի ընտրության չափանիշներին և հայտադիմումին:

Submission of applications for the 2016 “Ari Tun” Program has begun
The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia re-launches “Ari Tun” program for the Diaspora youth.
The goal of the program is to familiarize Armenian Diaspora youth spread all over the world with its Homeland, instill them acknowledge their national identity, familiarize them with the traditions and practices of their people, Armenian families and the Armenian soul, foster a closer cooperation of Armenia and the Diaspora both in educational-cultural and moral- psychological respect.
In 2016 the program is going to be launched on June 12 and will continue till August 27, in 8 phases (each phase will last for 14 days). Diaspora youngsters from 13 to 18 will be hosted in Armenian families and will participate in a four-day camp envisaged by the program. the program is open for application by young people who did not participate in the program before.
The choice of host families is carried out by the administrative districts of Yerevan, RA community councils, and RA Ministry of Diaspora. The participants’ stay with the Armenian families is not remunerated. The process of selection of groups and individuals for program participation is carried by the Diasporan community structures, educational institutions and the Diaspora Armenian organizations, with the support of RA diplomatic representations in the given country. Individual applications for participation in the program are also welcomed. Travel expenses are covered either by the participants or sponsors.
The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia meets the participants upon their arrival and sees them off when they leave Armenia. Armenian language classes, visits to the museums, tours to the sights of Armenia are also organized by the Ministry. During the camping days there will be educational programs, classes of Armenian language and Armenian Studies, of national songs and dances will be organized. Meetings with state, public and cultural figures will also take place.
For additional information please apply to the Department Pan-Armenian Programs of the RA Ministry of Diaspora at the following address: Yerevan 0010, V. Sargsyan 3 tel: (+37410) 585601 (+37460) 500 830 520246,521410 E mail:aritun.mindiaspora@gmail.com