«Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությունը նոր օսմանականության գաղափարախոսության համատեքստում» գիտաժողովն ավարտեց իր աշխատանքները
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ  ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի կլոր դահլիճում անցկացվող  «Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությունը նոր օսմանականության գաղափարախոսության համատեքստում» գիտաժողովը շարունակեց աշխատանքը ևս երկու թեմատիկ նիստերով:
Երկրորդ նիստը վարեց ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը:
«Նոր օսմանականության հիմնահարցերը և հետխորհրդային թյուրքագիտությունը» զեկուցումով հանդես եկավ ԵՊՀ թուրքագիտության ամբիոնի վարիչ Ալեքսանդր Սաֆարյանը:
Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի տնօրեն Տարոն Սիմոնյանը զեկուցեց «Հայոց ցեղասպանության համար միջազգային իրավական պատասխանատվության հիմքերը և կառուցակարգերը» թեմայով:
Բուռն քննարկումների առրթ դարձավ իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Լևոն Գևորգյանի «Հայոց ցեղասպանության մերժողականությունը` ՄԻԵԴ-ի Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի վճռից առաջ և հետո»թեմայով զեկուցումը:
Պատկերաշարով «Հայոց ցեղասպանության ժխտման մեթոդներն ու մեխանիզմները արդի Թուրքիայում» թեմայով զեկուցում ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Անուշ Հովհաննիսյանը:
Երրորդ թեմատիկ նիստը վարեց ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Թուրքագետ, Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնի թուրքերենի բաժնի վարիչ, պ.գ.թ. Մելինե Անումյանը «Երիտթուրքերի 1919-1921թթ. դատավարությունների որոշ փաստերի խեղաթյուրման փորձեր թուրք ժամանակակից պատմագրության մեջ» թեմայով զեկուցում ներկայացրեց:
«Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության առանցքային կետերը՝ դերակատարների և դրսևորումների ձևափոխման համատեքստում» թեմայով զեկուցեց ցեղասպանագետ, քաղաքագետ Մարի Հովհաննիսյանը, կատարվեցին կարևոր մեթոդաբանական առաջարկներ ժխտողականության դեմ պայքարում:
Նիստի վերջում «Եփրատ» ուսումնասիրությունների կենտրոնի նախագահ Գևորգ Պետրոսյանը հանդես եկավ «Ընդհանուր ցավ. Հայոց ցեղասպանության ժխտման հարցում Թուրքիայի արդի քաղաքականությունը» թեմայով զեկուցումով:
Ծավալվեցին քննարկումներ, արվեցին առաջարկություններ: Գիտաժողովի մասնակիցները ողջունեցին համաժողովներ, գիտաժողովներ կազմակերպելու, ուսումնասիրություններ պատվիրելու սփյուռքի նախարարության հետևողականությունը և նախաձեռնողականությունը հայոց ցեղասպանության ժխտողականության դեմ պայքարում, նախանձախնդրությունն ու պատրաստակամությունը Հայ դատի և հայոց պահանջատատիրության հարցերը միշտ կենսունակ պահելուև առաջ տանելու հարցերում:
Ամփոփելով գիտաժողովի արդյունքները՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն անդրադարձավ գիտաժողովի արդյունավետ աշխատանքին և դիպուկ հարցադրումներին: Նա մասնավորապես նշեց. «Գիտաժողովը, որով ավարտում ենք տարին, խորհրդանշական է: Ամփոփելով  2015թվականը, Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները՝ այս գիտաժողովով պնդում ենք ժխտողականության դեմ պայքարում մեր հաստատակամությունը: Ուրախալի է, որ հավաքվել են տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ՝ թուրքագետներ, ցեղասպանագետներ, իրավաբաններ, պատմաբաններ, միջազգայնագետներ և յուրաքանչյուրը խնդիրը դիտարկում է իր մասնագիտական տեսանկյունից , ինչը հնարավորություն է տալիս ընդլայնել գիտելիքները:
Ուրախ եմ, որ այսքան հզոր, ուժեղ, գիտուն, մրցունակ երիտասարդներ ունենք: Կարծում եմ, որ այս գիտաժողովի նյութերը պետք է տպագրվեն, նաև թարգմանվեն և տարածվեն Սփյուռքում: Անհրաժեշտ է, որ Սփյուռքը լսի, իմանա ձեր մտավախությունների մասին, որ այսօր հնչեցին այստեղ: Անդրադառնալով ժխտողականության դրսևորումներին՝ պետք է նշենք, որ Թուրքիան վայրի ժխտողականությունից անցել է ավելի քողարկված՝ սողացող ժխտողականության, ինչն առավել վտանգավոր և մոլորեցնող է: Ողջունում եմ, այստեղ հնչած կարևոր հարցադրումները, մեթոդաբանական առաջարկները, որոնք անհրաժեշտ է ուսումնասիրել, վերլուծել և կոնկրետ առաջարկներ անել: Կարծում եմ, որ ցեղասպանագիտության միջազգային կենտրոն ստեղծելու անհրաժեշտությունը կա, որը կզբաղվի գլոբալ ֆորումներ, լուրջ ուսումնասիրություններ կազմակերպելով:
Առաջարկում եմ,յուրաքանչյուր տարի դեկտեմբերին ևս այս թեմայով գիտաժողով կազմակերպել, կարծում եմ, որ մեկ տարին բավական է Թուրքիայի կեղծ քաղաքականությունը, տարածաշրանային նոր զարգացումներն ուսումնասիրելու և եզրակացություններ անելու համար: Ուզում եմ, որ երիտասարդներդ շարունակեք դիտարկել թուրքական քաղաքականության նրբերանգները և անպայման համագործակցեք մեզ հետ: Պետք է այսուհետև ևս զգաստ լինենք: Ցավոք թեման մեկ երկու տարում չի փակվի, երկար ու ծանր գործընթաց է: Եվ եթե մի օր Թուրքիան անգամ ճանաչի ցեղասպանությունը, միևնույն է հատուցման գործընթացը երկար է լինելու: Շնորհակալ եմ ձեր արդյունավետ ու մանրակրկիտ աշխատանքի համար»:

Симпозиум «Отрицание Геноцида армян в контексте идеологии неоосманизма» завершил работу
Симпозиум «Отрицание Геноцида армян в контексте идеологии неоосманизма», проходящий по инициативе Министерства Диаспоры РА в Круглом зале президиума НАН РА, продолжил работу еще двумя тематическими заседаниями.
Второе заседание вел заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян.
С докладом «Основные вопросы неоосманизма и постсоветская тюркология» выступил заведующий кафедрой тюркологии ЕГУ Александр Сафарян.
Директор Центра международного и сопоставительного права Тарон Симонян свой доклад посвятил теме «Основы и структуры правовой ответственности за Геноцид армян».
Предметом бурных дебатов стал доклад кандидата исторических наук Левона Геворгяна «Отрицание Геноцида армян до и после вердикта ЕСПЧ по делу «Перинчек против Швейцарии».
�?ллюстрированный слайдами доклад «Методы и механизмы отрицания Геноцида армян в современной Турции» представила старший научный сотрудник �?нститута востоковедения НАН РА Ануш Ованнисян.
Третье тематическое заседание вел заместитель декана факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян.
Тюрколог, заведующая отделом турецкого языка Центра изучения вопросов западного армянства, кандидат исторических наук Мелине Анумян представила доклад на тему «Попытки фальсификации некоторых фактов суда над младотурками 1919-21гг. в современной истории Турции».
С докладом на тему «Основные пункты отрицания Геноцида армян – в контексте трансформации исполнителей и проявлений» выступила геноцидовед, политолог Мари Ованнисян, были высказаны важные методологические предложения относительно борьбы с отрицанием.
В заключение заседания председатель исследовательского центра «Евфрат» Геворг Погосян выступил с докладом «Общая боль: современная политика Турции в вопросе отрицания Геноцида армян».
Развернулись обсуждения, прозвучали предложения. Участники симпозиума приветствовали последовательность Министерства Диаспоры в организации форумов, симпозиумов, заказе исследований, а также инициативность Министерства в борьбе с отрицанием Геноцида армян, готовность всегда держать актуальными и продвигать вопросы Ай-Дат и Армянского требования.
Обобщая итоги симпозиума, министр Диаспоры РА Грануш Акопян коснулась эффективной работы симпозиума и меткой постановки вопросов. Она в частности отметила: «Симпозиум, которым мы завершаем год, символичен. Подводя итоги 2015 года, мероприятия 100-летия Геноцида армян, этим симпозиумом мы подтверждаем нашу решимость в борьбе против отрицания. Радует, что собрались люди разных специальностей – тюркологи, геноцидоведы, юристы, историки, специалисты международного права, и задача каждого рассматривалась с профессиональной точки зрения, что дает возможность расширить знания.
Рада, что у нас есть столь мощная, сильная, знающая, конкурентоспособная молодежь. Полагаю, что материалы этого симпозиума должны быть изданы, переведены и распространены в Диаспоре. Необходимо, чтобы Диаспора услышала, знала наши опасения, прозвучавшие здесь сегодня. Касаясь проявлений отрицания, следует отметить, что Турция от дикого отрицания перешла к завуалированному, ползучему отрицанию, что еще более опасно и вводит в заблуждение. Приветствую прозвучавшие здесь важные вопросы, методологические предложения, которые необходимо исследовать, проанализировать и внести конкретные предложения. Полагаю, есть необходимость в создании Международного центра геноцидоведения, который займется организацией глобальных форумов и серьезных исследований.
Предлагаю ежегодно в декабре организовывать симпозиумы по этой тематике, полагаю, одного года достаточно для изучения лживой политики Турции, новые региональные развития и сделать выводы. Хочу, чтобы молодежь продолжала рассматривать нюансы турецкой политики и непременно сотрудничала с нами. Впредь нужно сохранять бдительность. К сожалению, за год-два тема не будет исчерпана, это долгий и тяжелый процесс. Если даже Турция однажды признает Геноцид, все равно, процесс возмездия будет долгим. Благодарна за вашу продуктивную и кропотливую работу».