ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Մոնտեբելոյի (ԱՄՆ) պատվիրակությանը
Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Մոնտեբելոյի (ԱՄՆ) քաղաքապետ Ջեկ Հաջինյանին և ՀՅԴ Արևմտյան ափի կենտրոնական կոմիտեի անդամ և Հայ Դատի խորհրդի անդամ  Լևոն Կիրակոսյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը շնորհավորեց Ջեք Հաջինյանին վերջես Մոնտեբելոյի քաղաքապետի պաշտոնում վերընտրվելու առթիվ և ուրախություն հայտնեց, որ հայ երիտասարդը օտար երկրում կարողացել է հասնել նման բարձր և պատասխանատու պաշտոնի:
«Հայության համար մեծ հպարտություն է ամերիկյան կառավարական կառույցներում տեսնել իր հայրենակիցներին. դա ազգային հպարտության ազդակներ է հաղորդում նրանց և ավելի ամրապնդում ազգային արմատների և ինքնության հետ նրանց կապը: Հետևաբար մեծապես կարևորում եմ հատկապես երիտասարդության հետ տարվող աշխատանքը, մանավանդ որ այսօր գլոբալացվող աշխարհն ամենևին չի նպաստում ազգային ինքնության պահպանմանը»,- ասաց Հրանուշ Հակոբյանը՝ հորդորելով ավելի նպատակասլաց և արդյունավետ աշխատել երիտասարդության հետ:
Նեկայացնելով Մոնտեբելոյի հայ համայնքը՝ Ջեկ Հաջինյանն ասաց, որ այն Լոս Անջելեսի շրջանի ամենահին քաղաքն է, ունի 62500 բնակչություն, որից 7000 հայ է: Գործում են Հայկական Առաքելական Սբ. Խաչ եկեղեցին, Մեսրոպյան ազգային վարժարանը, ակտիվորեն աշխատում են Հայ դատի հանձնախումբը, ՀՕՄ-ի, ՀՄԸՄ- մասնաճյուղերը: Այստեղ 1968-ին կանգնեցվել է հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթող: Նշանակալի է նաև, որ Մոնտեբելոն քույր քաղաք է հռչակվել Ստեփանակերտի հետ, և այս այցի շրջանակում համատեղ գործունեության լայն ծրագրեր են մշակվել:
Այնուհետև, զրույցն ընթացավ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների շուրջ: Հրանուշ Հակոբյանը հյուրերին ծանոթացրեց նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին և հույս հայտնեց, որ Մոնտեբելոյի հայությունն, ունենալով հայ քաղաքապետ, ավելի ակտիվ մասնակցություն կունենա դրանց:
Երկուստեք շեշտվեց, որ անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել ամրապնդելու վստահությունը միմյանց նկատմամբ, քանի որ փոխադարձ վստահությունն արդյունավետ ծրագրեր իրականացնելու գրավականն է:

RA Minister of Diaspora receives delegates of Montebello (USA)
On November 23, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Mayor of Montebello Jack Hadjinian and member of the ARF Western USA Central Committee and the Armenian National Council Levon Kirakosian.
Greeting the guests, the minister congratulated Jack Hadjinian on his recent election and expressed joy for the fact that the young Armenian had been able to attain such a high and responsible office abroad.
“All Armenians feel very proud when they see their compatriots holding offices in U.S. government. That makes them feel proud and further reinforces their connection to their roots and identity. Therefore, I attach great importance to the efforts with young Armenians, especially since globalization doesn’t contribute to the preservation of the national identity at all,” Hranush Hakobyan said, urging the guests to carry out activities that will be more goal-oriented and more effective.
Presenting the Armenian community of Montebello, Jack Hadjinian said Montebello is the oldest city in the Los Angeles area with a population of 62,500, of which 7,000 are of Armenian descent. Among the structures and organizations in the city are the Holy Cross Armenian Apostolic Church, the Mesrobian Armenian School, the Armenian National Committee, as well as the chapters of the ARS and Homenetmen. In 1968, a monument dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide was placed in Montebello. It is also noteworthy that Montebello has been declared as a sister city with Stepanakert and that wide programs for joint actions have been developed during this visit.
The sides touched upon the perspectives for the development of Armenia-Diaspora relations. Hranush Hakobyan introduced the guests to the programs of the RA Ministry of Diaspora and voiced hope that the Armenians of Montebello would show more active participation in those programs, having a fellow compatriot as their mayor.
The sides emphasized that it is necessary to do everything possible to strengthen mutual trust since that is the guarantee for the implementation of effective programs.