Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված «Թոռներ» ցուցահանդեսը` Ստամբուլում
Սեպտեմբերի 3-ից նոյեմբեր 1-ը Ստամբուլում գործում է Հայոց ցեղասպանության թեմային նվիրված «Թոռներ» ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը համակարգողը (կուրատոր) ծնունդով արգենտինահայ, ներկայումս բեռլինաբնակ նկարչուհի Սիլվինա Տեր – Մկրտչյանն է: ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ թուրքական «Bianet.org» կայքը լայն անդրադարձ է կատարում ցուցահանդեսին, նրա ստեղծման պատմությանը, պատմական ու հոգեբանական կողմերին ու նշանակությանը:
Ցուցահանդեսում տեղ են գտել Մարիա Բեդոյանի, Մարտին Կարադաղյանի, Արման Թադևոսյանի, Միքայել Օհանյանի, Աշոտ Աշոտի, Թալին Բյույուքքյուքչյան–Դեմիրճյանի, Անի Սեթյանի, Հերա Բյույուքթաշչյանի, Մարիա Զոլամյանի, Արչի Գալենցի, Լինդա Գանջյանի աշխատանքները:
Նշենք, որ Սիլվինա Տեր-Մկրտչյանը սերում է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում Անատոլիայից Արգենտինա տեղափոխված մի հայ ընտանիքից: Բեռլինում բնակություն հաստատելուց հետո սկսել է զբաղվել իր ընտանիքի պատմության, Անատոլիայի հետ ունեցած կապերի հետազոտությամբ, սկսել է ուսումնասիրել օսմանյան ժամանակների հայերի կենցաղը, նիստուկացը, մշակույթը:
Այդ ուսումնասիրությունները իրենց արտացոլումն են գտել նրա «Հուշամատյան» նախագծում: Տեր-Մկրտչյանը բազմիցս եղել է Ստամբուլում, կազմակերպել է երկու անհատական ցուցահանդես և մի շարք այլ մշակութային միջոցառումներ, որոնց ընթացքում կուտակված փորձն ու ստեղծված արժեքները հիմք են հանդիսացել նաև «Թոռներ» ցուցահանդեսի ստեղծման համար:

Выставка «Торнер» в Стамбуле, посвященная памяти Геноцида армян
С 3 сентября по 1 ноября в Стамбуле функционирует выставка «Торнер» («Внуки»), посвященная теме Геноцида армян. Куратор выставки по происхождению аргентинская армянка Силвина Тер-Мкртчян, ныне проживающая в Берлине. Как передает ermenihaber.am, турецкий сайт «Bianet.org» широко освещает выставку, историю ее создания, исторический и психологический аспекты и значение.
На выставке представлены работы Марии Бедоян, Мартина Карадагяна, Армана Тадевосяна, Микаела Оганяна, Ашота Ашота, Талина Бююккюрчяна-Демирчяна, Ани Сетян, Геры Бююкташчян, Марии Золамян, Арчи Галенца, Линды Ганджян.
Отметим, что Силвина Тер-Мкртчян – потомок армянской семьи, в ходе Геноцида армян перебравшейся из Анатолии в Аргентину. После того, как обосновалась в Берлине, начала заниматься историей своей семьи, исследованием имеющихся связей с Анатолией, начала исследовать быт, обычаи, культуру армян  османского периода.
Эти исследования нашли отражение в ее проекте «Ушаматян» («Мемуары»). Тер-Мкртчян неоднократно бывала в Стамбуле, организовала там две персональные выставки и ряд других культурных мероприятий, накопленные в ходе которых опыт и созданные ценности и послужили основой  для создания выставки «Торнер».