«Վերջապես մենք մեր Հայրենիքում ենք, մեր տանը.շատ ապրեցինք օտարության մեջ». Ռաֆֆի, Սիմոն Զաքարյաններ
«Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցել է Լիբանանից Հայրենիքում հաստատված եղբայրներ Ռաֆֆի և Սիմոն Զաքարյանների հետ: Ձեզ ենք ներկայացնում այդ զրույցի մանրամասները:
– Ռաֆֆի՛, քանի՞ տարի առաջ եք հայրենադարձվել:
– 2014-ի սեպտեմբերի 22-ին եմ առաջին անգամ ոտք դրել Հայաստան, եկա 40 օրով, սակայն մինչ օրս այստեղ եմ. եկա, տեսա ու մնացի: Մեկ տարի է, ինչ ապրում ենք Հայրենիքում: Եկել եմ ընտանիքիս՝ կնոջս և երեք երեխաներիսհետ:
– Սիմո՛ն, Դո՞ւք…
– Ես ավելի ուշ եմ եկել. արդեն 4 ամիս է, որ Հայաստանում եմ, ես էլ ընտանիքիս՝ կնոջս, երեք երեխաներիս հետ եմ եկել և շատ գոհ եմ, որ հաստատվել ենք Հայրենիքում:
– Ռաֆֆի՛, Հայաստան տեղափոխվելու որոշումն ո՞ւմն է եղել:
– Բոլորիս որոշումն է եղել. թե՛ ես, թե՛ եղբայրս, թե՛ մեր կանայք ու երեխաները միաձայն ենք կայացրել այդ որոշումը և չենք զղջացել. փա՛ռք Աստծո, մենք մեր Հայրենիքում ենք, մեր տանը: Շատ ապրեցինք օտարության մեջ:
– Սիմո՛ն, մինչ Հայաստան գալն ի՞նչ աշխատանքով էիք զբաղվում Լիբանանում:
– Հագուստի արտադրությամբ և դրա մեծաքանակ վաճառքով էի զբաղվում: Կարող էի Հայաստանում էլ նույն գործը շարունակել, սակայն չուզեցի. հիմա երկու եղբայրներով աշխատում ենք այս գողտրիկ՝ «Օազիս» ռեստորանում:
– Ռաֆֆի՛, երեխաները դպրոցականնե՞ր են:
– Մեծ երեխաներս՝ 19, 20 տարեկան, սովորում են Ամերիկյան համալսարանում, փոքրս 14 տարեկան է և առայժմ սովորում է դպրոցում: Երեխաներս այստեղ արդեն շատ նոր ընկերներ ունեն, ընտելացել են միջավայրին, ոչ մի խնդիր չունեն:
– Լիբանանից տեղափոխվելու հիմնական պատճառը ո՞րն էր՝ Հայրենիքի հանդեպ տածած կարո՞տը, թե՞ վախ կար, որ սիրիական պատերազմի ալիքը Լիբանան ևս կթափանցի:
– Ճիշտ է, հիմա Լիբանանում պատերազմ չկա, սակայն վստահություն չկա, թե վաղը, մյուս օրն այնտեղ հանդարտ պիտի լինի: Գործերը լավ չէին, ապահովություն չկար այնտեղ. Հայաստանի պես չէ, որ երեխաներդ երեկոյան, գիշերային ժամերին հանգիստ ու ապահով շրջեն քաղաքում: Մահմեդականներն այնտեղ շատացել են, քրիստոնյաները՝ պակասել: Եվ, ի վերջո, մենք Հայրենիք ունենք, ինչո՞ւ ապրենք օտարության մեջ:
– Իսկ ի՞նչ մասնագիտություն ունեք, որը ներկայումս Ձեր աշխատանքում պետք է գալիս:
– Ես երաժշտական կրթություն ունեմ, կիթառ եմ նվագում, բայց այս ռեստորանում հունական գործիք՝ բուզուկի եմ նվագում. այստեղ երգեր ենք երգում հունարեն, արաբերեն, հայերեն և եվրոպական մի շարք լեզուներով:
– Լիբանանում սովորել եմ վարժարանում, հետո գնացել եմ Ամերիկա, ընդունվել եմ քոլեջ… Ես չեմ նվագում, բայց երբեմն երգում եմ և հիմնականում՝ ազգագրական, հայրենասիրական երգեր: Այս ռեստորանի ներքին հարդարանքն ինքս եմ արել:
– Հե՞շտ էր աշխատանք գտնել Հայաստանում, ձեռք բերել այս տարածքը և «Օազիս» ռեստորանը բացելը:
– Մենք համացանցում ունենք ռադիոկայան՝ www.radioavol` Armenian Voice of Lebanon` Լիբանանի հայության ձայնը, որով 24 ժամ հայերենով (արևելահայերեն, արևմտահայերեն լեզուներով) երգեր ենք հաղորդում, շատերն են լսում մեր ռադիոն, հենց այս ռադիոյով էլ ծանուցում տվինք և երբ հուլիս-օգոստոսին բացեցինք ռեստորանը, արդեն գիտեին մեզ, մեր տեղը: Այս տարածքն արդեն կար, համարյա պատրաստ էր, պարզապես մի քիչ վերանորոգեցինք: Մատուցում ենք և՛ հայաստանյան, և ՛ լիբանանյան կերակրատեսակներ. շեֆ-խոհարարը եղբորս՝ Սիմոնի աներձագն է:
– Սիմո՛ն, Ձեր կարծիքով ի՞նչն է պակասում Հայաստանում ապրող հայության մոտ, որը բնորոշ էր Լիբանանի հայությանը:
– Լիբանանահայությունը, Սփյուռքն ընդհանրապես, հայապահպանության խնդիր ունի, և դա է պատճառը, որ այնտեղի հայերի մոտ շատ ավելի մեծ է հավատքը, լեզուն, ավանդույթները, հայ երգն ու խոսքը պահպանելու ձգտումը. սա՛ է տարբերությունը:
– Ռաֆֆի՛, ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
– Հայրենիքն ի՛մն է, չի՛ կարելի քարկոծել Հայրենիքը. եթե ինչ-որ բան ճիշտ չէ, պետք է բոլորն աշխատեն և շտկեն:
– Սիմո՛ն…
– Հայրենիքն իմ ինքնությունն է:
– Շնորհակալությո՛ւն, տղաներ, հաջողություն եմ մաղթում ձեր «Օազիս»-ին, թո՛ղ որ համայն աշխարհով մեկ սփռված բոլոր հայերը մի օր գտնեն իրենց օազիսը Հայրենիքում:

«Наконец мы на нашей Родине, в нашем доме – долго жили на чужбине»: Раффи, Симон Закаряны
Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с братьями Раффи и Симоном Закарянами из Ливана, обосновавшимися на Родине. Предлагаем читателям подробности беседы.
– Раффи, сколько лет назад Вы репатриировались?
– Впервые ступил на землю Армении 22 сентября 2014 года. Приехал на 40 дней, однако по сей день нахожусь здесь: приехал, увидел и остался. Год живем на Родине вместе с женой и троими детьми.
– Симон, а Вы?..
– Я приехал позже – четыре месяца нахожусь в Армении, я тоже приехал с семьей – женой и тремя детьми, и очень доволен, что обосновался на Родине.
– Раффи, чьим было решение переехать на Родину?
– Это было наше общее решение: и я, и брат, и наши супруги и дети – все вместе приняли это решение и не пожалели. Слава Богу, мы на Родине, в нашем доме. Долго жили на чужбине.
– Симон, до переезда в Армению чем занимались в Ливане?
– Производством одежды и ее оптовой продажей. Мог и в Армении продолжать это дело, но не захотел: сейчас вдвоем с братом работаем в этом уютном ресторане «Оазис».
– Раффи, дети школьники?
– Старшие, 19 и 20 лет, учатся в Американском университете Армении. Младшему 14 лет, пока учится в школе. Дети здесь уже приобрели много новых друзей, освоились, никаких проблем не возникает.
– В чем была основная причина переезда из Ливана – тоска по Родине, или было опасение, что волна Сирийской войны перекинется и на Ливан?
– Правда, в Ливане сейчас войны нет, однако нет и уверенности, что завтра-послезавтра там будет спокойно. Дела шли неважно, не было безопасности: не так, как в Армении, где дети до полуночи могут спокойно гулять по городу. Мусульман там стало больше, число христиан сократилось. �? наконец, у нас есть Родина, зачем жить на чужбине?
– А какой владеете специальностью, которая сейчас в Вашей работе может пригодиться?
– У меня музыкальное образование, играю на гитаре, но в этом ресторане играю на греческом инструменте бузуки: здесь поем на греческом, арабском, армянском, а также на ряде европейских языков.
– В Ливане учился в гимназии, потом уехал в Америку, поступил в колледж… Я не играю, но иногда пою, и в основном этнографические, патриотические песни. Внутренне оформление этого ресторана делал своими руками.
-Легко было найти работу в Армении, приобрести этот участок и создать ресторан «Оазис»?
– У нас есть радиостанция в �?нтернете www.radioavol` Armenian Voice of Lebanon – голос армянства Ливана, которая круглые сутки транслирует армянские песни (на восточноармянском и западноармянском языках). Многие слушают наше радио, и в его же эфире дали  объявление, а когда в июле-августе открыли ресторан, люди уже знали нас, наше место. Это помещение уже было, почти готово, просто немного отремонтировали. Подаем и армянские, и ливанские блюда: шеф-поваром работает брат жены Симона.
– Симон, чего, на Ваш взгляд, нехватает местному армянству, что было присуще армянству Ливана?
– Армянство Ливана, Диаспора вообще решает проблему сохранения армянства, и в этом причина, что у тамошних армян больше проявляется стремление сохранить веру, язык, традиции, армянскую песню и речь. В этом разница.
– Раффи, чем является для Вас Родина?
– Родина моя, нельзя критиковать, очернять Родину: если что-то не так, всем вместе надо взяться и выправить.
– Симон…
– Родина моя идентичность.
– Спасибо, ребята, желаю успехов вашему «Оазису», пусть все армяне, разбросанные по всему миру, однажды найдут свой оазис на Родине.