«Հողն հայրենի ուրիշ բան էր սորվածներէս…». Հովհաննես Էքմեքչյան
Լույս է տեսել հայրենադարձ սիրիահայ գրող Ժան-Վարդանի (Հովհաննես Էքմեքչյանի) «Պոռթկում» բանաստեղծությունների առաջին ժողովածուն, որի առիթով «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը մասնակցել է ՀՀ գրողների միությունում կայացած գրքի շնորհանդեսին և զրուցել բանաստեղծի հետ:
– Պարո՛ն Էքմեքչյան, շնորհավորում եմ գրքի լույսընծայման և շնորհանդեսի առիթով: Կարծեմ` մասնագիտությամբ հողագործ եք, ինչպե՞ս հայտնվեցիք գրական աշխարհում:
– Նախ` շնորհակալություն շնորհավորանքի և ներկայության համար: Ճիշտ է, ես մասնագիտությամբ հողագործ եմ, սակայն կյանքիս մեջ հողագործությամբ երբեք չեմ զբաղվել: Հալեպում հագուստի արտադրությամբ և վաճառքով եմ զբաղվել. մեր ապրանքն արտահանվում էր արտերկիր և լավ համբավ ուներ: Պատերազմի ընթացքում ամեն ինչ քարուքանդ եղավ: Միշտ սիրել եմ գիր ու գրականություն և շատ եմ կարդացել: Ուսում եմ ստացել Հալեպի հայկական բարեգործական ընդհանուր միության «Լ.Նաճարեան – Գ. Կիւլպէնկեան» երկրոդրական վարժարանում, հետո ավարտել եմ համալսարանի գյուղատնտեսության բաժինը: Նախակրթարանի ուսուցիչս Կարապետ Ջուհարյանն էր` հրաշալի անձնավորություն, ով հայրենասեր սերունդ էր դաստիարակել: Նա շատ մեծ ազդեցություն է ունեցել իմ մանկության ու պատանեկության տարիների վրա. միշտ ասում էր. «Գրէ՛… մի՛ ծուլանար, գրէ՛, գրելու շնորհքը ամէն մարդու չէ տրուած… Անպիտա՛ն»: 40 տարի շարունակ ուսուցչիս խրատները չէի իրականացրել: 50 տարեկանում հետևեցի նրա խորհրդին. գրեցի երկու բանաստեղծություն` «Աշուն» և «Աղոթք» վերնագրերով: Ինձ համար երբեմն գրում էի, բայց ոչ` հրապարակելու նպատակով: Երբ ընտանիքով 3 տարի առաջ հայրենադարձվեցինք, եկանք Հայաստան, շատ ազատ ժամեր ունեի, կիթառ էի նվագում… սկսեցի նաև գրել: Հայրենի հողն ինձ լիցքեր պարգևեց, պոռթկումներ եղան, և ծնվեց «Պոռթկում» վերնագրով ժողովածուս, որն իր մեջ ներառում է հայրենասիրական, սիրային, խոհափիլիսոփայական 50 բանաստեղծություն:
– Պարո՞ն Էքմեքչյան, իսկ ինչո՞ւ Ժան-Վարդան…
– Վարդանն իմ տղայի անունն է: Սիրիական պետությունը, 1987թ. սկսած, երբ ծնվեց տղաս, պարտադրում էր բոլորին, որ մեր ապրանքատեսականին, հագուստները պետք է ապրանքանիշ ունենան. ես էլ ամենից հարմար գտա տղայիս անունը` Ժան-Վարդան, որով էլ հանդես եմ գալիս որպես գրող:
– Երբևէ արձակ ժանրով ստեղծագործե՞լ եք:
– Ունեմ փոքր-ինչ երգիծական ոճով գրված էջեր` հալեպահայության կյանքից, որոնք դեռևս չեմ համարձակվում հրապարակել (Պարոնյանից հետո երգիծական ժանրին մոտենալն անչափ մեծ պատասխանատվություն է, համարձակություն):
– Ժա՛ն-Վարդան, ի՞նչ գտաք Դուք Հայրենիքում:
– Գտա այն ամենն, ինչի մասին երազում էի:
– Ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը, հայրենի հողը:
– Սրանից հետո ինձ համար ամեն ինչ է Հայրենիքը, իմ տողերով արտահայտեմ զգացումներս.
Հողն հայրենի ուրիշ բան էր սորվածներէս,
Ան սոսկ ուսում մը չէր երբեք, լոկ գիտական.
Հոս հողը զիս վար չքաշեց, թեւեր տուաւ,
Որ սաւառնիմ արմատներուս մէջ անսահման:
– Սիրիական պատերազմի ավարտից հետո վերադառնալո՞ւ եք Սիրիա:
– Ո՛չ, երբե՛ք, բացարձակապես. որոշած եմ, որ հոս պիտի ապրիմ, սակայն, անշուշտ, ամեն մարդ մի քանի անգամ պիտի գնա-գա… Կանգուն է այնտեղ տունս, բայց թալանված են գործարանները, հաստոցները և, ի վերջո, այնտեղ հայկական մշակույթ ունենք, մշակութային օջախներ, եկեղեցիներ, դպրոցներ, որոնց պետք է տեր լինել:
– Դե՛ ինչ, պարո՛ն Էքմեքչյան, «Հայերն այսօր» պարբերականի աշխատակազմի անունից ևս շնորհավորում եմ Ձեր առաջնեկի` «Պոռթկում»-ի ծննդյան առիթով և մաղթում եմ, որ այդպիսի սրտաբուխ պոռթկումները շարունակելի լինեն:

«Родная земля оказалась совершенно иной, чем нас учили…»: Ованес Экмекчян
Вышел в свет первый поэтический сборник «Порыв» репатрианта, сирийского армянина, писателя Жана-Вардана (Ованеса Экмекчяна), в связи с чем корреспондент «Армяне сегодня» побывал на состоявшейся в Союзе писателей Армении презентации и побеседовал с автором.
– Господин Экмекчян, поздравляю с выходом в свет книги и ее презентацией. По специальности Вы земледелец, как же оказались в литературном мире?
– Во-первых, благодарен за поздравление и присутствие. Правда, по специальности я земледелец, но в жизни земледелием не занимался. В Алеппо занимался производством и продажей одежды: наша продукция экспортировалась за рубеж и пользовалась доброй славой. В ходе войны все пришло в запустение. Я всегда любил литературу и много читал. Образование получил во вторичной гимназии «Л.Наджарян-Г.Кюльпенкян» ВАБС Алеппо, затем окончил сельскохозяйственный факультет университета. Мой педагог в начальной школе Карапет Джугарян был замечательным человеком, воспитавшим патриотичные поколения. Он оказал очень большое влияние на мои детские и юношеские годы, всегда повторял: «Пиши… не ленись, талант писать дан не каждому человеку…» Сорок лет кряду не вникал в наказы учителя. В 50-летнем возрасте последовал его совету: написал два стихотворения – «Осень» и «Молитва». Порой писал для себя, но не для публикации. Когда три года назад семьей репатриировались в Армению, свободного времени было много, играл на гитаре… Начал также писать. Родная земля даровала мне заряд энергии, были порывы и родился сборник «Порыв», содержащий в себе 50 патриотичных, лирических, философских стихотворений.
– Господин Экмекчян, а почему Жан-Вардан?..
-Вардан – имя моего сына. Сирийское государство начиная с 1987 года, когда родился сын, обязывало всех, чтобы товары имели бренд, я же самым удобным нашел имя сына – Жан-Вардан, под которым и выступаю в качестве писателя.
– Когда либо творили в жанре прозы?
– �?меются странички, написанные в юмористическом жанре, посвященные жизни армянства Алеппо, которые пока не рискую публиковать (подходить к этому жанру после Пароняна – слишком большая смелость и ответственность).
– Жан-Вардан, что Вы обрели на Родине?
– Все, о чем мечтал.
– Чем для Вас является Родина, родная земля?
– Отныне Родина для меня – все, и чувства свои буду выражать поэтическими строками
– По завершении войны намерены возвратиться в Сирию?
-Нет, никогда, решил, что буду жить здесь, но, конечно, каждый человек должен несколько раз съездить… Там сохранился мой дом, но предприятия расхищены. В конечном счете, там мы имеем армянскую культуру, церкви, школы, за которыми нужен хозяйский глаз.
– Ну что ж, господин Экмекчян, от имени коллектива издания «Армяне сегодня» поздравляю Вас по поводу рождения Вашего первенца – «Порыва» и желаю, чтобы подобных сердечных порывов было много в Вашей жизни.