«Ես ուզում եմ, որ աշխարհի բոլոր հայերն ապրեն Հայրենիքում և Հայրենիքով». Սեդա Օհանյան
«Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցել է տարիներ առաջ Իրաքից հայրենադարձված, պատմաբան Սեդա Օհանեսյան-Մելքոնյանի(Օհանյանի) հետ:
– Տիկի՛ն Սեդա, սկսենք Ձեր երեք ազգանուններից…
–Իրականության մեջ իմ ազգանունը Մարտիրոսյան է, հիմա ազգանունս փոխվել է՝ ս-ն էլ հանեցին, և մնաց՝ Օհանեան: Մելքոնյանն ամուսնուս ազգանունն է: Ես ծնվել եմ Իրաքի Բասրա քաղաք-նավահանգստում, հետագայում երջանկահիշատակ ամուսնուս աշխատանքի բերումով տեղափոխվեցինք Բաղդադ, ես էլ աշխատանքս փոխեցի այնտեղ:
–Քանի որ Դուք իրաքահայ եք և մասնագիտությամբ պատմաբան, ուստի կխնդրեմ խոսել Իրաքի պատմական, հնադարյա գաղութի, դրա վերակազմավորման մասին:
–Սիրո՛վ: Իրաքի հայկական, պատմական գաղթօջախի վերակազմավորման թվականը թեև համարվում է 1638 թվականը, այնուամենայինվ, միայն 1915-18թթ. արևմտահայերի զանգվածային բռնագաղթից և այդ երկիր հանգրվանած ժողովրդին տեղավորելուց հետո է, որ գաղութ հանգրվանած հայորդիները ցանկանալով պահպանել իրենց հայկական ինքնությունը՝ լեզուն, հավատքը, ավանդույթները, կազմակերպվում են որպես ազգային ինքնուրույն բջիջ և ստեղծում են ազգային դպրոցներ, նոր եկեղեցիներ են կառուցում, միութենական հաստատություններ են հիմնում:
– 1915թ. Հայոց եղեռնից մազապուրծ հայերը (հետագայում՝ իրաքահայեր) Պատմական Հայաստանի ո՞ր նահանգից են հանգրվանել Իրաքում:
–Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո Իրաքի հնամենի հայ գաղթօջախը Արևմտյան Հայաստանի տարբեր շրջաններից և հատկապես Վասպուրական աշխարհի տարբեր գավառներից իր մոտ ընդունեց բազմահազար հայերի ու ասորիների, ովքեր նահանջի ճանապարհին բազմաթիվ հալածանքների էին ենթարկվել, ճաշակել ամեն տեսակի դառնություններ, և վերջապես նրանք հանգրվանում են անգլիական կառավարության կողմից նախապես պատրաստված 3000 վրանների ներքո: 1918թ. մարտի 21-ին իրենց պատմական հայրենիքը բռնի ուժով լքած հայերը օգոստոսի սկզբներին հանգրվանել էին Բաքուբայում, Դիալե գետի ափին (Բաքուբան սահմանակից էր Պարսկաստանին): Բաքուբան էր առաջին գաղթակայանը, որից հետո, 1920-ի հունիս-հուլիս ամսիներին անգլիացիները նրանց տեղափոխեցին Բասրայի հյուսիսում գտնվող Նահրումար բնակավայրը, որտեղ մնացին մինչև 1921-ի հունիսը, երբ անգլիացիները հրահանգեցին, որ պետք է անմիջապես հեռանան այնտեղից: Այնտեղ բնակվում էր թվով 12 հազար հայություն: Միջագետքի հայ գաղթականության կոմիտեի նախագահ Լևոն փաշա Շաղոյանի անձնական արխիվը պրպտելով, ուսումնասիրելով՝ ես ծանոթացա իրաքահայերի հետագա ճակատագրին. բազմաթիվ նամակներ, աղերսագրեր գտա, որոնցում Շաղոյանը խնդրում էր, դիմում պատկան մարմիններին՝ կազմակերպելու Նահր Օմարում մնացած հայերի ներգաղթը Հայրենիք: 1921թ. հոկտեմբերից սկսած, 8000 գաղթականներ, երեք շոգենավերով պարբերաբար ներգաղթեցին Հայաստան: Իրաքից երկրորդ զանգվածային ներգաղթը Հայրենիք կազմակերպվեց 1947-ին, և Հայաստան եկավ 181 ընտանիք:
– Հասա՛նք Հայրենիք… Իսկ հիմա ետ վերադառնանք և մի փոքր պատմական ակնարկով կխնդրեմ ներկայացնել Իրաքի հայկական գաղութի պատմությունը, ծավալած գործունեությունը, ազգային-մշակութային կյանքը:
– Դեռևս 1852-ին Բաղդադում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու կողքին հիմնվել էր հայկական վարժարան, որը կոչվում էր Բաղդադի Սուրբ Թարգմանչաց ազգային վարժարան, որի մակարդակը բարձրացնելու, զարգացնելու համար այդ ժամանակների Ազգային իշխանության խնդրանքով Բաղդադ է ժամանում մտավոր լայն պաշարի տեր Պոլսո Նուբար-Շահնազարյան վարժարանի ընթացավարտ Միհրան Սվաճյանը: Ավելի ուշ՝ 1920-ականներին, Բաղդադի մի քանի թաղերում՝ Գէյլանի քամփ, Սըլեխ, Նորաշեն, բացվում են թաղային դպրոցներ: Կաթոլիկները նույնպես իրենց հովանավորության տակ ունեին դպրոցներ, որոնցից առավել հիշատակելի է «Անարատ Յղութեան Քոյրերու» կոչվող աղջիկների երկրորդական վարժարանը: Շատ բարձր աստիճանի վրա է եղել իրաքահայերի տնտեսական գործունեությունը՝ սկսած 17-րդ դարի 2-րդ կեսից, երբ 1604-ին Շահ Աբասի կողմից Արարատյան դաշտի քաղաքներից, գյուղերից բռնագաղթած հայերի մի մասը Պարսկաստանից անցավ Բասրա, Մուսուլ և Բաղդադ: 19-րդ դարում, 20-րդի սկզբներին հայ անվանի վաճառականները մեծ ներդրում են ունեցել գաղութի զարգացման, տնտեսական, կրթամշակութային և այլ ոլորտներում: Իրաքահայ գաղութը ունեցել է միութենական և հասարակական մի շարք կազմակերպություններ, որոնց շնորհիվ հասարակական, կրթամշակութային կյանքը միշտ եղել է բարձունքի վրա: Դեռևս 1921թ. Բաղդադում բեմադրվել են հայկական թատերական ներկայացումներ, հիմնադրվել է «Հակոբ Պարոնյան» թատերախումբը, ստեղծվել է «Կոմիտաս» քառաձայն երգչախումբը, «Սայաթ-Նովա» երգի-պարի՝ մինչ այսօր գործող համույթը, կազմակերպվել են գեղանկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսներ:
– Տպարա՞ն, մամո՞ւլ…
–Բաղդադի առաջին հայկական տպարանը հիմնվել է դեռևս 1874-ին: 1880-82թթ. Մ.Սվաճյանը հրատարակել է «Փունջ» անվանմամբ տպագիր հանդեսը՝ Ազգային դպրոցի առաջադեմ աշակերտների խմբագրմամբ, եղել է «Տիգրիս» անունով պարբերաթերթ, 1948-ից լույս է տեսել «Գոյամարտ» շաբաթաթերթը, որի աշխատանքները 1958-ից հուլիսյան հեղափոխության պատճառով ընդհատվել են: 2000-ից ցայսօր լույս է տեսնում «Կանթեղ» եռամսյա պարբերաթերթը:
–Տիկի՛ն Սեդա, մեր հարցազրույցի ընթացքում Դուք բավականին բովանդակալից ներկայացրիք իրաքահայ գաղութի պատմության կարևոր դրվագները. ես գիտեմ, որ այդ թեմայով նաև թեկնածուական ատենախոսություն եք պաշտպանել:
–Այո՛: Սկսեմ ավելի խորքից՝ մեր ընտանիքը շատ հայրենասեր, գրասեր է եղել. մորս ձեռքից գիրքը չէր պակասում: Մեծ ընտանիք էինք՝ ինը երեխա, բոլորս էլ ուսումնատենչ էինք և, փառք Աստծո, իննս էլ՝ համալսարանավարտ ենք: Ես և եղբայրս հորս մահից հետո սկսեցինք աշխատել, որպեսզի օգնենք մորս՝ պահելու մեզնից փոքրերին: Հիմա նրանք սփռված են տարբեր երկրներում: Իմ գերագույն նպատակն է բոլորին հավաքել Հայաստանում: Ամուսնուս հետ մեծ փափագ ունեինք Հայաստան տեղափոխվելու. 2001-ին ամուսնուս և մորս մահից հետո ես գրեթե ինձ կապող ոչինչ չունեի այնտեղ և 2004-ի մայիսին եկա իմ երազանքի տուն՝ Հայաստան: Մինչ Հայաստան գալս՝ նավահանգստային ապահովագրական ընկերությունում եմ աշխատել: Ե՛վ տուն կար, և՛ բարձր վարձատրվող լավ աշխատանք, սակայն Հայրենիք չկար, ծննդավայրը Հայրենիք չի դառնա: Եկա Հայաստան, գնացի ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիա, քննություն հանձնեցի և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրենի տեղակալի՝ Կարեն Խաչատրյանի խորհրդով սկսեցի գրել շատ քիչ ուսումնասիրված Իրաքի հայկական գաղութի պատմությունը: Հայաստանի գիտությունների ակադեմիան այսօր իմ երկրորդ տունն է. երախտապարտ եմ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանին, իմ գիտական ղեկավար, ակադեմիկոս Վլադիմիր Բարխուդարյանին, Կարեն Խաչատրյանին և … իմ կյանքի, իմ ճակատագրի ամենամեծ ու առաջին ուսուցիչներին՝ ծնողներիս, որոնց դաստիարակության շնորհիվ այսօր ես այն եմ, ինչ կամ: Նրա՛նք են եղել իմ կյանքի ամենամեծ դպրոցը:
– Դուք Հայաստան եք եկել ղարաբաղյան գոյամարտից տարիներ անց, երբ մեր երկիրը դեռևս լիովին չէր շտկել մեջքը, դեռ բազում դժվարություններ կային. չե՞ք զղջացել երբևէ…
– Երբե՛ք: Ես մինչ այսօր էլ երջանիկ եմ իմ որոշմամբ, ես եկել եմ իմ մեծ կարոտի կանչով:
– Հայրենասե՛ր հայուհի, ի՞նչ տարբերություն եք տեսնում Ձեր ծննդավայրի և Հայրենիքի հայության միջև:
–Տարբերությունն այն է, որ Իրաքի հայերը շատ ավելի ավանդապաշտ են, և դա օրինաչափ է օտարության մեջ ապրող հայության համար. դա մեր չձուլվելու փրկօղակն է: Մենք շատ կապված էինք եկեղեցուն. Հայրենիքից դուրս եկեղեցին միակ օղակն է, որը միավորում է հայերին: Ինձ համար միակ եկեղեցին Հայ առաքելականն է: Տարբերությունը նաև հավատքի մեջ է, որն այստեղ այդքան էլ զորավոր չէ:
– Ո՞վ է Ձեր սիրելի բանաստեղծը և առավել սիրելի բանաստեղծությունը:
– Վահան Թեքեյանը և նրա այս տողերը.
Քու հիշատակդ այս գիշեր, զիս լալու չափ կը հուզե.
Կարծես մեկնած էր սրտես, և գաղտնաբար այս գիշեր
Ետ կը դառնա, իր հին տեղն ու հին գգվանքը կ՚ուզե,
Կը սեղմըվի գրկիս մեջ, կը բարձրանա կուրծքս ի վեր…
–Ինչպիսի՞ն կուզենայիք տեսնել հային:
–Ավանդապաշտ, ազգասեր… Ես ուզում եմ, որ աշխարհի բոլոր հայերն ապրեն Հայրենիքում և Հայրենիքով:
–Ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
– Մի ամբողջ կյանք, որի մի մասնիկն եմ: Հայրենիքը հեքիաթ է, որի մասին երկար եմ երազել, մի խոսքով՝ իրականություն դարձած ու գտած երազ:
–Շնորհակալությո՛ւն, հուսով եմ, որ մեր հաջորդ հանդիպումը կլինի Ձեր դոկտորական աշխատանքի պաշտպանության առիթով:

«Я хочу, чтобы все армяне мира жили на Родине и Родиной»: Седа Оганян
Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с репатриировавшей годы назад из �?рака историком Седой Оганесян-Мелконян (Оганян).
– Госпожа Седа, начнем с трех Ваших фамилий…
– В действительности моя фамилия Мартиросян, сейчас сменилась – с убрали, осталась Оганян. Мелконян – фамилия мужа. Я родилась в �?ракском портовом городе Басра, впоследствии, в связи работой блаженной памяти супруга переехали в Багдад, там я сменила работу.
– Поскольку Вы иракская армянка и историк по специальности, попрошу поговорить об исторической, одной из старейших колоний в �?раке, ее организации.
– Охотно. Датой организации исторической армянской колонии �?рака, пожалуй, считается 1638 год,  однако только после массовой депортации западных армян 1915-1918гг. и размещения людей в этой стране армяне, стремясь сохранить свою армянскую идентичность – язык, веру, традиции, – организуются как самостоятельная национальная ячейка и создают национальные школы, строят новые церкви, основывают организации.
– �?з какой провинции исторической Армении поселились в �?раке армяне, едва спасшиеся от Геноцида 1915 года (впоследствии – иракские армяне)?
– Во время Первой мировой войны и после нее старинная армянская колония �?рака приняла тысячи армян и ассирийцев из разных районов Западной Армении, особенно различных уездов Васпуракана. Люди на пути депортации подвергались многочисленным ущемлениям, испытали всевозможную горечь и наконец поселились в заранее подготовленных английским правительством 3 тысячах палаток. Армяне, 21 марта 1918г. насильно выдворенные со своей исторической родины, в начале августа расположились в Бакуба, на берегу реки Диале (Бакуба граничила с Персией). Бакуба стала первым пристанищем колонии, после чего, в июне-июле 1920 года англичане переселили их в населенный пункт Нахрумар на севере Басры, где оставались до июне 1921 года, когда англичане распорядились немедленно покинуть это место. Там проживало 12 тысяч армян. Копаясь, изучая  личный архив председателя комитета переселенцев  Междуречья Левона паши Шагояна, я познакомилась с дальнейшей судьбой иракских армян: нашла множество писем,  ходатайств, в которых  Шагоян обращался в компетентные органы с просьбами организовать репатриацию оставшихся в Нахр Омаре армян на Родину. Начиная с октября 1921 года 8000 беженцев на трех пароходах репатриировали в Армению. Вторая массовая репатриация из �?рака на Родину была организована в 1947г. – в Армению прибыла 181 семья.
– Добрались до Родины… А теперь вернемся назад и попрошу небольшим историческим экскурсом представить историю армянской колонии �?рака, ее деятельность, национальную, культурную жизнь.
– Еще в 1852-м в Багдаде, рядом с церковью Сурб Еррордутюн, была основана армянская гимназия, которая называлась Национальная гимназия Святых переводчиков Багдада, для повышения уровня и развития которой по просьбе тогдашних Национальных властей в Багдад прибывает выпускник Константинопольской гимназии «Нубар Шахназарян» Мигран Свачян  – человек весьма образованный. Позднее, в 1920-х годах  в нескольких кварталах Багдада – Гейлани камп, Сэлех, Норашен открываются школы. Католики также имели под своим патронатом школы, среди которых достойна упоминания вторичная женская гимназия «Сестер непорочного зачатия». На весьма высоком уровне находилась экономическая деятельность иракских армян – начиная со второй половины XVII века, когда часть армян, депортированных в 1604 году Шахом Аббасом  из городов и сел Араратской долины, перебралась из Персии в Басру, Мосул и Багдад. В XIX и начале XX веков известные армянские купцы внесли большой вклад в развитие колонии в экономической, культурной и иных сферах. Армянская колония �?рака имела ряд организаций, благодаря которым общественная, образовательно-культурная жизнь всегда была на высоте. Еще в 1921 году в Багдаде были поставлены армянские театральные спектакли, была основана труппа «Акоп Паронян», четырехголосый хор «Комитас», функционирующий до сего дня ансамбль песни и  танца «Саят Нова», организовывались художественные выставки.
– А типография, пресса?..
– Первая армянская типография в Багдаде была основана в 1874-м. В 1880-82гг. М.Свачян издавал журнал под названием «Пунч», который редактировали лучшие учащиеся Национальной школы. �?здавалась также периодическая газета под названием «Тигрис», с 1948-го выходила в свет еженедельная газета «Гоямарт», работа которой вследствие июльской революции 1958 года была прервана. Начиная с 2000 года по сей день издается ежеквартальная газета «Кантех».
– Госпожа Седа, в ходе нашей беседы Вы достаточно содержательно представили важнейшие эпизоды истории армянской колонии �?рака. Мне известно, что по этой теме Вы также защитили кандидатскую диссертацию.
– Да. Начну издалека – наша семья была очень патриотичной и очень любила книги. Я не помню мать без книги в руках. У нас была большая семья – девять детей, и все стремились к знаниям, охотно учились. Слава Богу – все девятеро окончили университеты. Мы с братом после кончины отца начали работать, чтобы помочь матери вырастить младших. Ныне они разбросаны по разным странам. Мое сокровенное желание – собрать всех в Армении.  Мы с мужем лелеяли мечту перебраться в Армению: в 2001 году, после кончины мужа и матери, меня больше ничто не связывало с этими местами, и в мае 2004-го приехала в дом моей мечты – Армению. До приезда сюда работала в портовой страховой компании. �? дом был, и хорошая высокооплачиваемая работа, но не было Родины – место рождения не может стать Родиной. Приехала в Армению, пошла в Национальную Академию наук РА, сдала экзамен и по совету заместителя директора �?нститута истории НАН РА Карена Хачатряна начала писать очень мало исследованную историю армянской колонии �?рака. Академия наук Армении сегодня – мой второй дом: признательна директору �?нститута истории, профессору Ашоту Мелконяну, моему научному руководителю академику Владимиру Бархударяну, Карену Хачатряну и… самым большим и первым учителям в моей жизни, родителям, благодаря воспитанию которых я сегодня являюсь тем, что есть.  Они были  самой большой школой моей жизни.
– Вы приехали в Армению, когда завершилась освободительная Карабахская война, и наша страна еще не в полной мере оправилась от нее –  было множество трудностей. Никогда не жалели?..
– Никогда. Я до сегодняшнего дня счастлива своим решением, я приехала по зову моей великой ностальгии.
– Патриотичная армянка, какое различие вы видите между армянством �?рака и Родины?
– Разница в том, что армяне �?рака намного крепче придерживаются традиций, и это естественно для армянства, живущего на чужбине, это наш спасательный круг от ассимиляции. Мы были очень привязаны к церкви: за пределами Родины это  единственное звено, объединяющее армян. Для меня единственная церковь – Армянская Апостольская. Различие также в вере, которая здесь не столь сильна.
– Кто Ваш любимый поэт и самое любимое стихотворение?
– Ваан Текеян и его стихотворение «Память о тебе в это ночь волнует меня до слез»…
– Каким хотели бы видеть армянина?
– Почитающим традиции, патриотичным…  Я хочу, чтобы все армяне мира жили на Родине и Родиной.
– Целая жизнь, частицей которой я являюсь. Родина – сказка, о которой давно мечтала, одним словом – ставшая реальностью и обретенная мечта.