ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց թուրք գրող Քեմալ Յալչնին և Նյու-Յորքի «Վլադիմիր Քոչարյան» թատերախմբին
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց գերմանաբնակ թուրք գրող Քեմալ Յալչնին և Նյու Յորքի «Վլադիմիր Քոչարյան» թատերախմբին:
Ողջունելով հյուրերին՝  նախարարն ասաց. «Ուրախ եմ հանդիպել հարգարժան գրողին և «Վլադիմիր Քոչարյան» թատերախմբին: Ուրախ եմ, նաև որ Կարինե Քոչարյանի ջանքերով թուրք գրողի «Հոգիս ձեզմով կը խայտայ» ստեղծագործությունը թատերականացվել է: Ծանոթ եմ գրքի բովանդակությանը և ուզում եմ ընդգծել, որ կարևոր է, երբ մեզ համար ցավոտ այս թեմայի մասին գրում են օտարները: Առավել գնահատելի է թուրք մտավորականության կեցվածքը հարցի վերաբերյալ: Այս իմաստով պարոն Յալչնը  ապացուցում է, որ ճշմարտությունը նրա համար ավելի կարևոր է քան ազգությունը: Մեծապես գնահատում ենք նրա քաղաքացիական խիզախությունը և ճշմարտության աչքերին ուղիղ նայելու կարողությունը: Մենք ափսոսում ենք, որ թուրքական իշխանությունները հանցագործությունից 100 տարի անց էլ  չեն ուզում ընդունել կատարվածը և իրենց ուսերից թոթափել մեղքի բեռը: Նրանք միլիոնավոր դոլլարներ են ծախսում՝ իրենց ժխտողական քաղաքականությամբ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու վրա: Ավելին, այսօր էլ տարբեր դրսևորումներով ցեղասպանությունը շարունակվում է»,- նշեց նախարարը՝ խոսելով Հայաստանի շրջափակման, ներկայիս Թուրքիայի տարածքում գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման, հայրենազուրկ եղած սփյուռքահայության ամենօրյա հոգեկան տվայտանքների և այլ իրողությունների մասին:
Խորին ցավակցություն հայտնելով 100 տարի առաջ իր ազգակիցների կողմից կատարված  վայրագությունների համար, Քեմալ Յալչնը նշեց. «Ինձ համար պատիվ է Հայաստանում լինելը: Մինչ հայերին իրականում ճանաչելը իմ աշխարհը շատ աղքատ էր: Թուրքիայում երկար տարիներ այդ մասին լռում էին, և միայն Գերմանիայում ուսանածս տարիներին ես իմացա ամբողջ ճշմարտությունը: Այդ պահից ի վեր միշտ ունեցել եմ մեղքի զգացում: Ես` որպես թուրք գրող, ներողություն եմ խնդրում հայերից  ցեղասպանության համար: Իմ անկեղծ ցանկությունն է, որ վերականգնվի  Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանները միացնող  կամուրջը: Ես հավատում եմ, կգա օրը, երբ մենք կհանդիպենք այդ կամուրջի մոտ և բաժակ կբարձրացնենք բարեկամության համար, քանի որ իրականում հայերն ու թուրքերը հարյուրամյակներ շարունակ ապրել են կողք-կողքի: Հայերը ստեղծագործ  ժողովուրդ են և մեծ ներդում ունեն ոչ միայն Թուրքիայի, այլև համաշխարհային քաղաքակրթության գանձարանում, և իհարկե, թուրքերը պարտավոր են այս ամենի համար երախտիքի խոսքեր ասել հայ ժողովրդին »,- ասաց Յալչինը:
Այնուհետև գրողը խոսեց Երևանից ստացած իր տպավորությունների մասին՝ նշելով, որ չափազանց տպավորված է, տեսնելով թե ինչպես  Երևանի փողոցները կրում են գրողների, բարեգործների և արվեստագետների անուններ, մինչդեռ Թուրքիայում դրանք անվանակոչվում են հիմնականում ոճրագործների անուններով: Քեմալը նաև հույս հայտնեց, որ ներկայումս Թուրքիայում սկիզբ առած ժողովրդավարական շարժումները կզարգանան՝ ներգրավելով ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդկանց, և դա կտա իր ցանկալի արդյունքը: «Պատմությունը երբեք չի ներում մարդկության հանդեպ գործած հանցագործությունները: Համատեղ ապրած վիշտը պետք է դառնա խաղաղության և արդարության հիմք: Փափագում եմ, որ իմ գրքերը օգտակար լինեն ընդհանուր ցավը հաղթահարելու ճանապարհին:»,- նշեց նա:
Հանդիպման ավարտին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Քեմալ Յալչնին նվիրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը խորհրդանշող հուշանվերներ և նախարարության կողմից հրատարակված «Ցավի, հիշողության և պայքարի կոթողներ» ալբոմը:
Նախարարը նաև հաջողություն մաղթեց «Վլադիմիր Քոչարյան» թատերախմբին և հույս հայտնեց, որ նրանց ներկայացմամբ հայաստանցի հանդիսականները կառնչվեն ոչ միայն հիշողության ցավին, այլև ճշմարտության լույսին:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла турецкого писателя Кемаля Ялчэна и труппу «Владимир Кочарян» из Нью-Йорка
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 13 октября приняла турецкого писателя Кемаля Ялчэна и труппу «Владимир Кочарян» из Нью-Йорка.
Приветствовав гостей, министр сказала: «Рада встретиться с уважаемым писателем и труппой «Владимир Кочарян». Рада также, что усилиями Карине Кочарян произведение турецкого писателя «Душа радуется вами» театрализовано. Знакома с содержанием книги. �? хочу подчеркнуть, что важно, когда на эту болезненную для нас тему пишут иностранцы. Еще более ценна позиция турецкой интеллигенции по этому вопросу. В этом смысле господин Ялчэн доказывает, что правда для него важнее национальности. Высоко ценим его гражданскую смелость и способность прямо смотреть правде в глаза. Мы сожалеем, что турецкие власти и спустя столетие после преступления не желают признать случившееся и избавиться от бремени вины.  Они тратят миллионы долларов на то, чтобы своей политикой отрицания ввести в заблуждение мировое сообщество. Более того, и сегодня различными проявлениями геноцид продолжается», – отметила министр, говоря о блокаде Армении, уничтожении армянского культурного наследия, находящегося на территории современной Турции, каждодневных душевных муках армян Диаспоры, лишившихся родины и других реалиях.
Выразив глубокое соболезнование за варварства, совершенные столетие назад его соотечественниками, Кемал Ялчэн отметил: «Для меня честь находиться в Армении. До того, как в реальности узнал армян, мой мир был очень беден. В Турции долгие годы умалчивали об этом, а в годы учебы в Германии я узнал всю правду. С того момента всегда испытывал чувство вины. Я, как турецкий писатель, прошу у армян  прощения за Геноцид. Мое искреннее желание – чтобы был восстановлен мост, соединяющий границы Армении и Турции.  Я верю – настанет день, когда мы встретимся у этого моста и поднимем бокалы за дружбу, поскольку в действительности армяне и турки веками жили бок о бок. Армяне народ-творец, и внесли большой вклад в сокровищницу не только Турции, но и мировой цивилизации, и конечно турки обязаны высказать за все это слова признательности армянскому народу», – сказал Ялчэн.
Затем писатель говорил о впечатлениях, полученных в Ереване, отметив, что крайне впечатлен, видя, что улицы Еревана носят в основном имена писателей, благотворителей, деятелей искусства, тогда как в Турции их называют в основном именами преступников. Кемал выразил также надежду, что  начавшиеся ныне в Турции демократические движения получат развитие, вовлекая все большее число людей, и это даст свои желаемые результаты. «�?стория никогда не прощает преступления, совершенные против человечества. Совместно пережитое горе должно  стать основой мира и справедливости. Мечтаю, чтобы мои книги принесли пользу на пути преодоления общей боли», – отметил он.
В завершение встречи министр Грануш Акопян преподнесла Кемалю Ялчэну памятные подарки, символизирующие 100-летие Геноцида армян и изданный Министерством альбом «Памятники  боли, памяти и борьбы».
Министр также пожелала успехов труппе «Владимир Кочарян», выразив надежду, что в их спектаклях армянский зритель прикоснется не только к памяти боли, но и свету истины.