Հորդանանի «Երևան» երգչախմբի անդրանիկ ելույթը Հայաստանում
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնին մասնակցում էր նաև Հորդանանի Ազգային, մարզական միության «Երևան» երգչախումբը: Երգչախումբ, որը հիմնադրվել է 2008 թվականին՝ Գառնիկ Սոսոյանի ջանքերի շնորհիվ:
«Փառատոնին մասնակցությունը՝ առաջին ելույթն էր Հայաստանում, որը կայացավ երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Վարդուհի Թորոյանի կատարած աշխատանքի շնորհիվ: Իսկ մինչ այդ երգչախումբն իր կարճ գործունեության ընթացքում ելույթներ է ունեցել միայն Ամմանում՝ մասնակցելով փառատոների, ակումբային և համայնքային միջոցառումների»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Հորդանանի Ազգային, մարզական միության, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնաժողովի անդամ Հակոբ Հակոբյանը:
Երգչախումբը երկսեռ է, բազմանդամ, բայց Հայաստան ժամանել էր 16 հոգով. 11 երգիչ և 5 երաժիշտ, որոնք նվագում են Հորդանանի ազգային նվագախմբում: 5 երաժիշտներից 4-ը՝ արաբ են, որոնք Հայաստանից հեռացել են հիացած ու վառ տպավորություններով:
Հորդանանի Ազգային, մարզական միությունն այս տարի նշում է ստեղծման 60-ամյակը: Հիմնադրվելով 1955 թվականին՝ միությունը որդեգրում է գործունեություն, որի հիմնական առանցքը ազգային, ավանդական նկարագրին հավատարիմն մնալն է:
«Միությունը փորձում է Սփյուռքում հայկական օջախ լինել, հայերին իր շուրջը համախմբել՝ մշակութային ձեռնարկների, ավանդույթների շուրջ: Ունենք «Սպիտակ» պարախումբը, որը 2013 թվականին մասնակցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին: Պարախումբը ելույթներ է ունենում ինչպես համայնքային միջոցառուների, այնպես էլ կառավարական տոների ժամանակ: Միությանը կից գործում է «Հակոբ Պարոնյան» թատերախումբը, որն իր մոտ կեսդարյա պատմության ընթացքում 10-12 ներկայացում է բեմադրել ու ներկայացրել ոչ միայն Հորդանանում, այլև նրա սահմաններից դուրս: Թատերախումբը վերջերս «Արշակ Երկրորդ» ներկայացմամբ հանդես եկավ Դամասկոսում»,-նշեց պարոն Հակոբյանը:
Հակոբ Հակոբյանը, որպես Հայոց ցեղասպանության հանձնախմբի անդամ, իր մասնակցությունն է բերել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում Հորդանանի հայկական համայնքում իրականացվող միջոցառուներին: Նա հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված դասախոսություններով, զրույց-հանդիպումներ է ունեցել երիտասարդների հետ, ովքեր և, պարոն Հակոբյանի խոսքերով, ժառանգելու են մեր մշակութային և ավանդական հարստությունը:
«Մեզ անհանգստացնողն այսօր մայրենիի խնդիրն է: Ցավոք, մեր երիտասարդներից շատերը հայերենին չեն տիրապետում: Լավագույն դեպքում կարողանում են միայն շատ պարզ, առօրյա խոսակցություններին մասնակից լինել: Եվ այս բացն է, որ միությունը փորձում է լրացնել՝ տարբեր ձեռնարկների ու աշխատանքների միջոցով»,-իր խոսքը եզրափակեց Հակոբ Հակոբյանը:

Первое выступление хора «Ереван» �?ордании в Армении
В Общеармянском фестивале «Поем Комитас» Министерства Диаспоры РА участвовал также хор «Ереван» Национального спортивного союза �?ордании, основанный в 2008 году усилиями Гарника Сосояна.
«Участие в фестивале стало первым выступлением в Армении, которое состоялось трудами художественного руководителя и хормейстера Вардуи Тороян. А до того хор за свою короткую историю выступал только в Аммане, участвуя в фестивалях, клубных и общинных мероприятиях», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» член Национального спортивного союза �?ордании, региональной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян Акоп Акопян.
Хор смешанный, многоголосый, но в Армению приехали 16 человек – 11 певцов и 5 музыкантов, которые играют в Национальном оркестре �?ордании. �?з 5 музыкантов 4 –арабы, которые покидали Армению восхищенные и полные ярких впечатлений.
Национальный спортивный союз �?ордании в этом году отмечает 60-летие своего создания. Будучи основан в 1955 году, Союз сделал своим принципом сохранение верности национальному, традиционному облику.
«Союз пытается быть в Диаспоре армянским очагом, сплотить вокруг себя армян посредством культурных мероприятий, традиций. У нас есть танцевальный ансамбль «Спитак», в 2013 году принявший участие в общеармянском фестивале Министерства Диаспоры РА «Моя Армения». Ансамбль выступает как на общинных мероприятиях, так и на правительственных праздниках.
При союзе функционирует театральная труппа «Акоп Паронян», за свою почти полувековую историю поставившая 12 спектаклей и выступавшая не только в �?ордании, но и за ее пределами. Недавно труппа со спектаклем «Аршак Второй» выступала в Дамаске», – отметил господин Акопян.
Будучи членом региональной комиссии по организации мероприятий 100-летия Геноцида армян, Акоп Акопян участвовал во всех мероприятиях, проводимых армянской общиной �?ордании, выступал с лекциями на тему Геноцида армян, встречался и беседовал с молодежью, которая, по словам господина Акопяна, унаследует наше культурное богатство.
«Сегодня нас беспокоит проблема родного языка. К сожалению, многие из наших молодых не владеют родным языком. В лучшем случае могут участвовать в простой будничной беседе. �? это упущение союз пытается заполнить посредством различных мероприятий и работы», – заключил Акоп Акопян.