Հրանուշ Հակոբյան.«Սրտաբանության եվրակովկասյան համաժողովն ապացուցել է իր կարևոր դերը»
Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ առողջապահության նախարարության և «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախաձեռնությամբ Երևանում մեկնարկեց «Սրտաբանության եվրակովկասյան 5-րդ համաժողովը» (Euro-Caucasian Congress of Cardiology), որին մասնակցում են 50-ից ավել օտարազգի և սփյուռքահայ անվանի սրտաբաններ՝ Ֆրանսիայից, Մոնակոյից, Մեծ Բրիտանիայից, Լիբանանից, Ռուսաստանից, Սիրիայից, Իրանից, Վրաստանից և շուրջ 200 մասնագետ՝ Հայաստանից ու Արցախից:
Համաժողովի նպատակն է՝ նպաստել սրտաբանության ոլորտի զարգացմանը, աշխարհի հայ սրտաբանների ներուժի համախմբմանը, Հայաստանի Հանրապետության, Սփյուռքի և Արցախի սրտաբանների համագործակցությանը, մասնագիտական որակների բարձրացմանը, կատարելագործմանը և նրանց միջև փորձի փոխանակմանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Սրտաբանության եվրակովկասյան համաժողովն ապացուցել է իր կարևոր դերը, և պատահական չէ, որ գնալով է՛լ ավելի մեծ թվով հայաստանցի և արցախցի սրտաբաններ են մասնակցում ակտիվորեն այս միջոցառմանը, Սփյուռքի և օտարազգի սրտաբանների հետ փոխանակում իրենց գաղափարներն ու մտահղացումները՝ փորձելով ստացված տեղեկությունների և փորձառությունների համադրմամբ նոր ու առավել արդյունավետ մոտեցումներով հաղթահարել ոլորտին առնչվող մարտահրավերները»:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց համաժողովի նախաձեռնող «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպությանը և կազմակերպության նախագահ Ավետիս Մատիկյանին, ով դեռևս 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի տարիներից սկսած զգալի ներդրումներ է արել Հայաստանում առոջապահական բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնելու գործում:
Գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց 2010թ. Գորիսում Ֆրանս-հայկական սրտաբանական կենտրոնի հիմնումը, որն առանցքային դերակատարություն ունի Հայաստանում և, մասնավորապես, Սյունիքի մարզում սրտաբանության ոլորտին աջակցելու և հանրությանն առողջություն պարգևելու գործում:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն արդեն չորրորդ անգամ անընդմեջ «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության և ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ համատեղ Հայաստանում կազմակերպում է Սրտաբանների եվրակովկասյան համաժողովը, և ուրախալի է, որ Հայաստանի սրտաբանները, ակտիվորեն մասնակցում են այս կարևոր ձեռնարկին: Առանձնակի շնորհակալ ենք նաև արտասահմանից ժամանած հայազգի և օտարազգի սրտաբաններին, որոնք իրենց միջազգային փորձն ու գիտելքները, ինչպես նաև նոր մտահաղացումները և նորամուծությունները բերում են Հայաստան՝ փորձելով աջակցել մեր երկրում սրտաբանության բնագավառում բարենպաստ միջավայրի ձևավորմանը և առկա մարտահրավերները հաղթահարելու անհրաժեշտ գործին: Ուրախալի է նաև, որ առաջին անգամ համաժողովին մասնակցում է նաև մեր հարևան երկիրը՝ Վրաստանը ներկայացնող սրտաբան»:
Նախարարը հայտարարեց, որ Հանրապետության տոնի առթիվ, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշակալի ավանդի համար ՀՀ Նախագահի հրամանագրով «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպությանը և կազմակերպության նախագահ, դոկտոր Ավետիս Մատիկյանը պարգևատրվել է «Մխիթար Հերացի» մեդալով, և նրան հանձնեց մեդալը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանն իր խոսքում նշեց, որ երկօրյա քննարկումները հնարավորութուն կընձեռեն մասնագենտերին՝ միմյանց փոխանցելու իրենց գաղափարներն ու գիտելիքները, սրտաբանության ոլորտի նորարարական և արդյունավետ մոտեցումները: «Վստահ եմ, որ, երկու տարին մեկ Հայաստանում հավաքվելով և միասին քննարկելով, դրական արդյունքներ կապահովեք Հայաստանում գերակա խնդիր համարվող այս բնագավառում», – հավելեց նա:
Առաջին նիստը վարում էին Ռուսաստանի գլխավոր ինվազիվ կարդիովիրաբույժ, Ռուսաստանի ինվազիվ կարդիովիրաբուժության ասոցիացիայի նախագահ, Ռուսաստանի հայերի միությանը կից հայ բժիշկների ասոցիացիայի նախագահ, ակադեմիկոս Բագրատ Ալեքյանը և Սրտաբանների եվրակովկասյան համաժողովի գիտական խմբի ղեկավար Պոլ Բարագանը:
Զեկույցներով հանդես եկան Անտուան Լաֆոնը (Ֆրանսիա, Փարիզ) «Կենսաքայքայելի ստենդ» թեմայով, Ալիս Օհանեսսյանը՝ (Ֆրանսիա, Փարիզ) «Սրտի զարկերակային հիվանդությունը կանանց մոտ», Դավուդ Մոյաիդը՝ (Իրան, Թեհրան) «Սրտի վիրահատություն, երկարաժամկետ արդյունքներ նախկինում CMVC կամ OMVC հիվանդություններ ունեցած հիվանդների մոտ», Բագրատ Ալեքյանը՝ (Ռուսաստան,Մոսկվա) «Նախասրտային միջնորմի ստենդի բացում բնախտական թոքային չափազանց բարձր ճնշման բուժման համար», Օսվալդ Խաչադուրյանը (Սիրիա, Հալեպ) «Կլինիկական դրություն, զեկույց Հալեպից», Միքայել Իսայանը՝ (Ռուսաստան, Կալինինգրադ) «Փոքր տրամագծով աորտալ փականի փոխարինումից հետո, ձախ փորոքի գերաճի հետընթաց տարեց հիվանդների մոտ», Նարբե Մելիքյանը՝ (Անգլիա, Լոնդոն) «FFR 2015թ.-ի սրտաբանության մեջ կիրառվող նորագույն արդյունավետ եղանակ», Ալեք Վահանյանը (Ֆրանսիա, Փարիզ) «Ի՞նչ կարելի է ակնկալել սրտի միտրալ փականի հիվանդության ենթամաշկային բուժումից», Յավադ Զիբաենեզհադը՝ (Իրան, Շիրազ) «Ենթամաշկային սրտային միջամտություն», Արմանդ Էքերը՝ (Մոնակո, Մոնտե Կառլո) «Իշեմիկ սրտային զարկերակի հիվանդություններում ձախ փորոքի վերականգնում», Դավուդ Մոյաեդը՝ (Իրան, Թեհրան) «Արտաքին ազդրային-երակային միջամտություններ. կարող ենք արդյոք ապահովել երկարժամկետ արդյունք», Դմիտրի Աստապովը՝ (Ռուսաստան, Նովոսիբիրսկ) «The bioLAB Mono» առանց ստենդավորման հյուսվածքային փական. աորտալ փականի փոխարինման վաղ ի հայտ եկած արդյունքները» թեմաներով:

Hranush Hakobyan: “The Euro-Caucasian Congress of Cardiology has proved that it plays an important role”
On September 11, the RA Ministry of Diaspora, the RA Ministry of Health and the Health Action Armenia-France organization launched the 5th Euro-Caucasian Congress of Cardiology in Yerevan. The congress brought together more than 50 renowned foreign and Diaspora Armenian cardiologists from France, Monaco, Great Britain, Lebanon, Russia, Syria, Iran and Georgia, as well as nearly 200 experts from Armenia and Artsakh.
The purpose of the congress is to help enhance the field of cardiology, consolidate the potential of Armenian cardiologists from different parts of the world, contribute to the cooperation between cardiologists of the Republic of Armenia, the Armenian Diaspora and Artsakh, as well as help them raise the level of their professionalism, improve their professional qualities and exchange their experiences.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan gave welcoming remarks and particularly mentioned the following: “The Euro-Caucasian Congress of Cardiology has proved that it plays an important role, and it’s not by chance that more and more cardiologists of Armenia and Artsakh actively participate in this event every year, exchanging their thoughts and ideas with foreign and Diaspora Armenian cardiologists in an attempt to overcome the challenges in the field of cardiology with new and more effective approaches by sharing information and experiences.”
The minister expressed gratitude to the Health Action Armenia-France organization, which organizes the congress, and to the organization’s president Avedis Matikian, who has been making major investments for the implementation of several healthcare programs in Armenia since the years following the 1988 Spitak Earthquake.
The minister attached importance to the establishment of the French-Armenian Center for Cardiology in Goris, which plays a major role in supporting the field of cardiology and helping people stay healthy in Armenia, particularly in the Syunik Province.
“The RA Ministry of Diaspora has been organizing the Euro-Caucasian Congress of Cardiology with the Health Action Armenia-France and the RA Ministry of Health for the past four consecutive years, and it is a pleasure to see Armenia’s cardiologists actively participating in this major event. We are also especially grateful to the foreign cardiologists and cardiologists of Armenian descent, who share their ideas, knowledge and experiences and introduce their innovations in Armenia in an attempt to support the formation of a favorable environment in the field of cardiology in Armenia and to overcome the existing challenges. It’s also nice to see that a cardiologist from Armenia’s neighboring country of Georgia is also participating in the congress for the first time,” Minister Hranush Hakobyan mentioned.
The minister announced that, by the decree of the RA President, the Mkhitar Heratsi Medal has been granted to the Health Action Armenia-France organization and to President of Health Action Armenia-France Avedis Matikian and granted the medal to Avedis Matikian. The medal was granted on the occasion of Republic Day and for notable contributions to the strengthening of Armenia-Diaspora relations.
In his speech, RA Minister of Health Armen Muradyan mentioned that the discussions would provide the experts with the opportunity to share their ideas and knowledge, as well as their effective and innovative approaches for the field of cardiology. “I’m certain that by meeting in Armenia once every two years and engaging in discussions you will ensure progress in this field, which is considered a major issue in Armenia,” he added.
The first session was moderated by Russia’s top invasive cardio surgeon, President of the Russian Association for Invasive Cardio Surgery, President of the Armenian Medical Association adjunct to the Union of Armenians of Russia, academician Bagrat Alekyan and leader of the group of academics of the Euro-Caucasian Congress of Cardiology Paul Baragan.
Among the speakers were Antoin Lafon (Paris, France) (“Life-destroying stand”), Alice Ohanessian (Paris, France) (“Arrhythmia among women”), Davud Moyaid (Tehran, Iran) (Heart surgery, long-term results for patients having suffered from CMVC or OMVC in the past”), Bagrat Alekyan (Moscow, Russia) (“Opening of atria partition stand to treat extremely high idiopathic pulmonary pressure”), Osvald Khachadourian (Aleppo, Syria) (“Clinical state, report from Aleppo”), Mikayel Isayan (Kaliningrad, Russia), (Regression of overgrowth of left ventricle following replacement of aortal valve of small diameter among elderly patients”), Narbeh Melikian (London, UK) (“FFR as the latest effective mode applied in cardiology in 2015”), Alek Vahanian (Paris, France) (“What can one expect from hypodermic treatment of mitral valve disease?”), Yavad Zibaenezhad (Shiraz, Iran) (“Hypodermic cardiac intervention”), Armand Eker (Monte Carlo, Monaco) (“Recovery of left ventricle in ischemic arrhythmia”), Davud Moyaed (Tehran, Iran) (“Can external femoral-venous interventions really ensure a long-term result?”) and Dmitri Astapov (Novosibirsk, Russia) (“The bioLAB Mono tissue valve without placing a stand: Early results of replacement of aortal valve”).