100 մետրանոց Եռագույնը ծածանվեց Նեմրութի բարձունքում. լուսանկարներ
Մեծ Եղեռնի խորհուրդը կրող՝ 100 մետրանոց Եռագույնը ծածանվեց Նեմրութի բարձունքում՝ հին հայկական սրբավայրում:
Օգոստոսի 12-ին հնագույն հայկական Ամանորի տոնի՝ Նավասարդի առիթով Մեծ եղեռնի խորհուրդը կրող Եռագույնը ծածանվեց նաև Նեմրութ լեռան բարձունքում գտնվող հայ աստվածների հուշարձանախմբից կազմված հին հայկական սրբավայրում: Այս մասին ըստ «Հայերն այսօր»-ի՝ հայտնում է Արցախյան ազատամարտի մասնակից, ֆոտոլրագրող, «Տիգրան Մեծ» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Սրապիոն Գևորգյանը, ով նաև 100 մետր երկայնք ունեցող Եռագույնի հեղինակն է:
Օգոստոսի 12-ի առավոտյան հայ զբոսաշրջիկներից կազմված ուխտավորների խումբը սկսել է նվաճել լեռան բարձունքը, ինչից հետո՝ հնագույն հայկական սրբավայրի շուրջ պարզելով Մեծ եղեռնի խորհուրդը կրող դրոշը, շրջան է կազմել և 100 վայրկյան լռությամբ հարգել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Օգոստոսի 11-ին «Տիգրան Մեծ» հիմնադրամին հաջողվել է Եռագունը ծածանել նաև պատմական Հայաստանի Մեծ Հայքի Մոկք նահանգի Միջա գավառում, Սարիխաչ լեռան հարավ-արևմտյան լանջին, Ապարանից Սուրբ Խաչ վանքի լեգենդար խաչքարերի շուրջ, որոնք իրենց 12-14 տոննա կշռով և 6 մետր բարձրությամբ ոչ միայն աշխարհի ամենամեծ խաչքարերն են, այլ նաև հայ ազգի երբեմնի հզոր ուժի վկան:
Նշված նախաձեռնությունները հնարավոր է եղել իրականացնել «Ախթամար տուր» գործակալության աջակցության շնորհիվ:

100-метровый Триколор взвился над вершиной Немрута (фоторепортаж)
100-метровый Триколор, символизирующий 100-летие Геноцида армян, взвился над вершиной Немрута, старинным армянским местом паломничества.
По случаю древнеармянского праздника Навасард (Новый год) 100-метровый Триколор, символизирующий 100-летие Геноцида армян, взвился над вершиной Немрута, старинным армянским местом паломничества. Об этом сообщает участник Арцахской освободительной битвы, фотожурналист, президент благотворительного фонда «Тигран Великий» Срапион Геворгян, являющийся также автором 100-метрового Триколора.
Группа паломников из числа армянских туристов утром 12 августа начала покорение вершины горы, после чего над древним армянским местом паломничества взвился 100-метровый Триколор. 100 секундами молчания участники восхождения почтили память невинных жертв Геноцида армян.
Днем раньше, 11 августа фонду «Тигран Великий» удалось водрузить Триколор также в провинции Миджа уезда Мокк Великого Айка исторической Армении, на юно-западном склоне горы Сарихач, у легендарных хачкаров монастыря Сурб Хач Апарана, которые своим весом 12-14 тонн и высотой 6 метров являются не только самыми большими хачкарами в мире, но и свидетельством былой мощи армянской нации.