«Արի տուն-2015». «Հայաստանը իմ բույնն է, իմ վերջին հանգրվանը»
«Արի տուն-2015» ծրագրի 5-րդ փուլի փակմանը մասնակիցները ներկայացան հիանալի ձեւով: Նրանք ասմունքեցին, երգեցին ու պարեցին հայկական շնչով: Իրենց պարով ներկաներին հատկապես հուզեցին Ռուսաստանի Դաշնությունից եկած երեք հայուհիները, ովքեր նազանքով, հայկականությամբ ու անթերի ներկայացան փակման արարողությանը:
Զույգ քույրեր Միլենա եւ Լենա Ղազարյանները հայրենիքում են առաջին անգամ: Միլենան պատմում է` այնքան են ծնողներն ընտանիքում խոսում Հայաստանի մասին, որ չնայած չէր եղել հայրենիքում, բայց միշտ այն զգացողությունն է ունեցել, որ մոտ է նրան, տեսել ու ապրել է հայրենի հողի վրա:
Քույրերը պարել սովորել են Մերձմոսկովյան հայկական կիրակնօրյա դպրոցում, որտեղ նաեւ անցնում են հայոց լեզու, պատմություն, հայ գրականություն առարկաները, երգում հայկական ազգային ու հայրենաիրական երգեր: Հատկապես Լենայից շատ է անհանգստացնում այն փաստը, որ ոչ բոլոր հայ երեխաներն են խոսում հայերեն: «Որ գնամ, նրանց կպատմեմ Հայաստանում անցկացրած մեր անմոռանալի օրերի մասին, ձեռք բերած ընկերների մասին, ցույց կտամ մեր նկարները, ու եթե ցանկություն ունենան հայերեն սովորելու, նաեւ կօգնեմ նրանց»,- ասում է Լենան:
Քույրիկները չեն ուզում հավատալ, որ պիտի նորից հեռանան հայրենիքից. այստեղ, բացի լավ հիշողություններից, թողնում են նաեւ իրենց բարեկամներին, որոնցից շատերին տեսել են միայն Հայաստան գալուց հետո: «Երբ հիշում եմ, որ պիտի գնանք, արցունքներս գնում են»,-թաց աչքերով ասում է Միլենա Ղազարյանը: 13-ամյա քույրերը այսօր մեկ խնդրանք ունեն իրենց ծնողներին. «Միայն մի բան ենք ուզում, որ մեր ծնողները վերադառնան հայրենիք, մենք էլ` իրեց հետ»:
Իր հայաշունչ պարով աչքի ընկավ նաեւ Լիլիթ Մելիքյան: Նա նույնպես Ռուսաստանի Դաշնությունից է: Միլենային եւ Լենային ճանաչում է կիրակնօրյա դպրոցից, միասին նույն դասարանում են սովորում, հաճախում պարի: Լիլիթը հայրենիքում է ծնվել` Արարատի մարզում, բայց իր բնօրրանից քիչ բան է հիշում:
Հայրենիքը իր մեջ բյուրեղացել է գեղեցիկ բնությամբ, պատմամշակութային վայրերով ու հյուրընկալ ու բարի մարդկանցով: «Ես շատ եմ սիրում հայկական պարերը: Կան օտարազգիներ, որ հետաքրքրվում են, ուզում են գալ մեզ հետ, բայց նաեւ շատ են մարդիկ, որ մեր պատմությունից, մշակույթից տեղյակ չեն: Մենք պիտի պատմենք նրանց, եւ դրա համար շատ են օգնում այսպիսի ծրագրերը, որ ճիշտ ներկայացնենք մեր հայրենիքը: Սակայն ամենից շատ պիտի լավ մարդ լինենք, խելացի ու օրինապահ, որ օտար երկրում մեր ազգի պատիվը բարձր պահենք»,- նշում է Լիլիթը:
Նա նույնպես հայրենիքում ապրելու ցանկություն ունի, սակայն չգիտի, թե երբ կիրագործվի իր երազանքը: «Շատ եմ սիրում ճամփորդել, տարբեր երկրներում ապրել: Ուզում եմ ամբողջ կյանքս աշխարհը ճանաչելով անցկացնել: Սակայն ինչպես թռչնակն է պտտվում ամբողջ անտառում, լինում տարբեր վայրերում, բայց հետո էլի իր բույնն է գալիս, այնպես էլ ես եմ լինելու: Իմ Հայաստանը իմ բույնն է, իմ վերջին հանգրվանը: Մի օր ես էլ այդ թռչնակի նման հետ կգամ»,- ասում է Լիլիթ Մելիքյանը:
Իսկ մինչ այդ հայրենիքի հանդեպ կարոտը հայուհին ամոքում է հայկական երաժշտությամբ ու պարով, որոնք իր առօրյայի մի մասն են դարձել: «Մեկ-մեկ առանց պատճառի տխրում եմ, այդ ժամանակ հասկանում եմ, որ կարոտել եմ հայրենիքս: Հիմա ավելի շատ կկարոտեմ, որովհետեւ շատ կապվեցի այստեղի մարդկանց, մեր ջոկատավարների, ընկերների հետ»,- նշում է 14-ամյա աղջնակը:
Հայազգի այս երեք պարուհիները զրույցի վերջում չզսպեցին արցունքները: Նրանք հեռացան` հետ գալու խոստումով: Իսկ մինչ այդ, ծաղկաձորյան ճամբարում դեռ երկար կհիշեն նրանց գեղեցիկ պարը:

«Ари тун-2015»: «Армения мое гнездо, мое последнее пристанище»
Участники закрытия 5-го этапа программы «Ари тун» предстали замечательным образом. �?х декламация, пение, танцы были пропитаны духом армянственности. Особенно взволновали присутствующих своим танцем три армянки из Российской Федерации, представшие пластично, с армянственностью и безупречно выступили на церемонии закрытия.
Сестры-двойняшки Милена и Лена Казаряны на родине впервые. Милена рассказывает: дома родители столько говорят об Армении, что хотя и не бывала на Родине, но всегда испытывала ощущение, что близка ей, видела и жила на родной земле.
Танцам сестрички обучались в Подмосковной армянской воскресной школе, где также проходят армянский язык, историю, армянскую литературу, поют армянские народные и патриотические песни. Лену особенно беспокоит тот факт, что не все армянские дети говорят по-армянски. «Когда вернусь, расскажу им о незабываемых днях, проведенных в Армении, о новых друзьях, покажу наши фотографии, и если захотят выучить армянский язык, помогу им», – говорит Лена.
Сестричкам не хочется верить, что придется снова покинуть Родину: помимо замечательных воспоминаний, они оставляют здесь родственников, многих из которых впервые увидели, только приехав в Армению. «Когда вспоминаю, что должны уезжать, невольно набегают слезы», – с повлажневшими глазами, говорит Милена Казарян. У 13-летних сестричек сегодня единственная просьба к родителям: «Только одного хотим – чтобы наши родители возвратились на Родину, ну и мы с ними вместе».
Своим вдохновенным танцем отличилась и Лилит Меликян. Она также приехала из Российской Федерации. С Миленой и Леной знакома по воскресной школе, вместе учатся в одном классе, посещают занятия танцами. Лилит родилась в Армении, в Араратской области, но мало что помнит об этом.
Родина кристаллизовалась в ней прекрасной природой, историко-культурными памятниками и добрыми людьми. «Я очень люблю армянские танцы. Есть иностранцы, которые интересуются, хотели приехать с нами, но также много людей, не имеющих представления о нашей истории, культуре. Мы должны рассказывать им, и этому очень помогают такие  программы, чтобы верно представить нашу Родину. Но прежде всего нужно быть хорошими людьми, умными  и законопослушными, чтобы в чужой стране высоко держать честь нашей нации», – отмечает Лилит.
Она также хочет жить на Родине, но не знает, когда исполнится ее мечта. «Очень люблю путешествовать, бывать в разных странах. Хочу провести всю жизнь в познании мира. Но подобно птице, которая летает по всему лесу, бывает в разных местах, но затем вновь возвращается в свое гнездо, так будет и со мной. Армения мое гнездо, мое последнее пристанище. Однажды и я, подобно этой птичке, возвращусь», – говорит Лилит Меликян.
А до того тоску по Родине юная армянка утоляет армянскими мелодиями и танцами, ставшими частью ее будней. «�?ногда без всякой причины начинаю грустить, и понимаю, что соскучилась по Родине. Теперь буду еще сильнее тосковать, потому что очень привязалась к здешним людям, вожатым, друзьям», – отмечает 14-летняя девушка.
К концу беседы все три девушки не смогли сдержать слезы. Они уезжают, обещав вернуться. А до того в Цахкадзорском лагере еще долго будут помнить их замечательный танец.