«Արի տուն-2015». «Հայաստանը իմ բույնն է, իմ վերջին հանգրվանը»
«Արի տուն-2015» ծրագրի 5-րդ փուլի փակմանը մասնակիցները ներկայացան հիանալի ձեւով: Նրանք ասմունքեցին, երգեցին ու պարեցին հայկական շնչով: Իրենց պարով ներկաներին հատկապես հուզեցին Ռուսաստանի Դաշնությունից եկած երեք հայուհիները, ովքեր նազանքով, հայկականությամբ ու անթերի ներկայացան փակման արարողությանը:
Զույգ քույրեր Միլենա եւ Լենա Ղազարյանները հայրենիքում են առաջին անգամ: Միլենան պատմում է` այնքան են ծնողներն ընտանիքում խոսում Հայաստանի մասին, որ չնայած չէր եղել հայրենիքում, բայց միշտ այն զգացողությունն է ունեցել, որ մոտ է նրան, տեսել ու ապրել է հայրենի հողի վրա:
Քույրերը պարել սովորել են Մերձմոսկովյան հայկական կիրակնօրյա դպրոցում, որտեղ նաեւ անցնում են հայոց լեզու, պատմություն, հայ գրականություն առարկաները, երգում հայկական ազգային ու հայրենաիրական երգեր: Հատկապես Լենայից շատ է անհանգստացնում այն փաստը, որ ոչ բոլոր հայ երեխաներն են խոսում հայերեն: «Որ գնամ, նրանց կպատմեմ Հայաստանում անցկացրած մեր անմոռանալի օրերի մասին, ձեռք բերած ընկերների մասին, ցույց կտամ մեր նկարները, ու եթե ցանկություն ունենան հայերեն սովորելու, նաեւ կօգնեմ նրանց»,- ասում է Լենան:
Քույրիկները չեն ուզում հավատալ, որ պիտի նորից հեռանան հայրենիքից. այստեղ, բացի լավ հիշողություններից, թողնում են նաեւ իրենց բարեկամներին, որոնցից շատերին տեսել են միայն Հայաստան գալուց հետո: «Երբ հիշում եմ, որ պիտի գնանք, արցունքներս գնում են»,-թաց աչքերով ասում է Միլենա Ղազարյանը: 13-ամյա քույրերը այսօր մեկ խնդրանք ունեն իրենց ծնողներին. «Միայն մի բան ենք ուզում, որ մեր ծնողները վերադառնան հայրենիք, մենք էլ` իրեց հետ»:
Իր հայաշունչ պարով աչքի ընկավ նաեւ Լիլիթ Մելիքյան: Նա նույնպես Ռուսաստանի Դաշնությունից է: Միլենային եւ Լենային ճանաչում է կիրակնօրյա դպրոցից, միասին նույն դասարանում են սովորում, հաճախում պարի: Լիլիթը հայրենիքում է ծնվել` Արարատի մարզում, բայց իր բնօրրանից քիչ բան է հիշում:
Հայրենիքը իր մեջ բյուրեղացել է գեղեցիկ բնությամբ, պատմամշակութային վայրերով ու հյուրընկալ ու բարի մարդկանցով: «Ես շատ եմ սիրում հայկական պարերը: Կան օտարազգիներ, որ հետաքրքրվում են, ուզում են գալ մեզ հետ, բայց նաեւ շատ են մարդիկ, որ մեր պատմությունից, մշակույթից տեղյակ չեն: Մենք պիտի պատմենք նրանց, եւ դրա համար շատ են օգնում այսպիսի ծրագրերը, որ ճիշտ ներկայացնենք մեր հայրենիքը: Սակայն ամենից շատ պիտի լավ մարդ լինենք, խելացի ու օրինապահ, որ օտար երկրում մեր ազգի պատիվը բարձր պահենք»,- նշում է Լիլիթը:
Նա նույնպես հայրենիքում ապրելու ցանկություն ունի, սակայն չգիտի, թե երբ կիրագործվի իր երազանքը: «Շատ եմ սիրում ճամփորդել, տարբեր երկրներում ապրել: Ուզում եմ ամբողջ կյանքս աշխարհը ճանաչելով անցկացնել: Սակայն ինչպես թռչնակն է պտտվում ամբողջ անտառում, լինում տարբեր վայրերում, բայց հետո էլի իր բույնն է գալիս, այնպես էլ ես եմ լինելու: Իմ Հայաստանը իմ բույնն է, իմ վերջին հանգրվանը: Մի օր ես էլ այդ թռչնակի նման հետ կգամ»,- ասում է Լիլիթ Մելիքյանը:
Իսկ մինչ այդ հայրենիքի հանդեպ կարոտը հայուհին ամոքում է հայկական երաժշտությամբ ու պարով, որոնք իր առօրյայի մի մասն են դարձել: «Մեկ-մեկ առանց պատճառի տխրում եմ, այդ ժամանակ հասկանում եմ, որ կարոտել եմ հայրենիքս: Հիմա ավելի շատ կկարոտեմ, որովհետեւ շատ կապվեցի այստեղի մարդկանց, մեր ջոկատավարների, ընկերների հետ»,- նշում է 14-ամյա աղջնակը:
Հայազգի այս երեք պարուհիները զրույցի վերջում չզսպեցին արցունքները: Նրանք հեռացան` հետ գալու խոստումով: Իսկ մինչ այդ, ծաղկաձորյան ճամբարում դեռ երկար կհիշեն նրանց գեղեցիկ պարը:

The participants of the 5th stage of the 2015 “Ari Tun” Program performed wonderfully during the ceremony marking the end of the fifth stage. They recited Armenian poems, as well as sang Armenian songs and performed Armenian dances. The three Armenian girls from the Russian Federation especially touched the hearts of the audience with their graceful dance, “Armenianness” and perfect performance.
Twins Milena and Lena Ghazaryan are visiting the homeland for the first time. Milena says her parents talk about Armenia so much that, even though she had never been in the homeland, she had always had the feeling that it was close to her and that she had seen it and lived there.
The sisters learned how to dance at the Armenian Sunday School near Moscow where they also learn Armenian, Armenian history, Armenian literature, as well as sing Armenian national and patriotic songs. Lena is especially concerned about the fact that not all Armenian children of Russia speak Armenian. “When I go back, I’ll tell them about the unforgettable days that we spent in Armenia and the friends that we made and I’ll show them our pictures, and if they want to learn Armenian, I’ll help them,” says Lena.
The sisters don’t want to believe that they have to leave the homeland. Besides their good memories, they’re also leaving their friends, many of whom they saw only after visiting Armenia. “When I remember that we have to leave, I start crying,” says Milena Ghazaryan, crying. The 13-year-old sisters have one request for their parents. “We only want one thing. We want our parents to return to the homeland and take us with them.”
Russian-Armenian Lilit Melikyan also stood out with her performance of an Armenian dance. She knows Milena and Lena from the Armenian Sunday School. They’re in the same class and go to dance lessons together. Lilit was born in the homeland, particularly in Ararat province, but doesn’t remember much about her birthplace.
She saw the homeland as a clean place with beautiful nature, historical and cultural sites, as well as kind and hospitable people. “I love Armenian dances. There are foreigners who show interest and want to come with us, but there are also people who know nothing about Armenian history and culture. We have to let them know, and these kinds of programs help us present our homeland the right way. However, above all, we need to be good, smart and law-abiding people. That will help us keep our nation’s honor high in foreign countries,” Lilit mentioned.
Lilit also wants to settle in the homeland, but doesn’t know if her dream will come true. “I love to travel and live in different countries. I want to spend the rest of my life discovering the world. But like a bird that goes around the forest and stops at different places and comes back to its nest, I’ll also come back. My Armenia is my nest, my final landmark. One day I’ll come back, just like the bird,” says Lilit Melikyan.
Until then, the Armenian girl fills the longing in her heart for the homeland with Armenian music and dances that have become an inseparable part of her daily life. “I sometimes get sad for no reason, and then I realize that I have missed my homeland. Now I’ll miss it more because I got very connected to the people here, the team leaders and my friends,” the 14-year-old girl mentioned.
At the end of the interview, the three Armenian dancers couldn’t hold back their tears. They left with the promise to return. Until then, the people gathered at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor will remember their beautiful dance for a long time.