ՀԲԸՄ-ի կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող 16 հայ ուսանողներ այցելեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Հունիսի 3-ին ՀԲԸՄ-ի կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող 16 հայ ուսանողները (ԱՄՆ-ից, Լիբանանից, Ռուսաստանից և Ֆրանսիայից) այցելեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն:
Ծրագրի նպատակն է աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդությանը մասնագիտական և գործնական փորձի ձեռքբերման հնարավորություն տալ Հայրենիքում՝ միաժամանակ միմյանց հետ մերձեցնելով աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած հայ երիտասարդներին: Փորձի փոխանակման ամառային այս ծրագիրը հիմնվել և արդեն 20 տարի ակտիվ գործում է Նյու Յորքում, 6 տարի՝ Փարիզում, 2015թ.-ից  մեկնարկել է նաև Լոնդոնում:
Սփյուռքահայ ուսանողների հետ հանդիպեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցելով երիտասարդներին՝ Ս.Սրապիոնյանը նշեց. «Անցյալ տարի ևս մենք սիրով հյուրընկալեցինք ծրագրի մասնակից հայ տաղանդավոր ուսանողների: Մեր նախարարությունը ձեր  առաջին հանգրվանն է Հայրենիքում»:
Նախարարի տեղակալի գնահատմամբ 2015 թվականն առանձնանում է նրանով, որ լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և Հայոց պետությունը փորձում է մեծ ոճրագործության ճանաչմամբ և դատապարտմամբ նպաստել, որ ամբողջ աշխարհը ձերբազատվի նման կորուստներից:
Ս.Սրապիոնյանը ուսանողներին փոխանցեց նախարարի խոսքը՝ հայ է նա, ով իրեն հայ է զգում, և նշեց, որ նախարարությունը բոլոր ջանքերը կներդնի, որպեսզի ուսանողները Հայրենիքում ստանան համապարփակ և ամբողջական գիտելիքներ ազգային պատմամշակույթային ու հոգևոր արժեքների մասին:
Այնուհետև ուսանողները դիտեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքների և ծրագրերի մասին պատմող տեսանյութ, որից հետո Ս.Սրապիոնյանը պատասխանեց նրանց հետաքրքրող հարցերին:
Սփյուռքահայ ուսանողները ՀՀ ՍՆ գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Ս.Համբարյանի ուղեկցությամբ եղան նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումներում, ծանոթացան գերատեսչության կառուցվածքին և իրականացվող աշխատանքներին:

16 студентов-армян, находящихся в Армении в рамках образовательных, культурных и гуманитарных программ ВАБС, посетили Министерство Диаспоры РА
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/51.jpg)
16 студентов-армян (из США, Ливана, России и Франции), находящихся в Армении в рамках образовательных, культурных и гуманитарных программ ВАБС, 3 июля посетили Министерство Диаспоры РА.
Цель программы – предоставить разбросанной по всему миру армянской молодежи возможность приобрести профессиональный и практический опыт на родине, в то же время сближая молодых армян, прибывших из разных концов планеты. Эта летняя программа обмена опытом учреждена и уже 20 лет активно функционирует в Нью-Йорке, 6 лет – в Париже, с 2015-го стартовала также в Лондоне.
Со студентами-армянами Диаспоры встретился заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян. Передав молодым людям приветствие министра Грануш Акопян, С.Срапионян отметил: «В прошлом году мы также с любовью приняли участвующих в программе талантливых армянских студентов. Наше Министерство – первое ваше пристанище на Родине».
По оценке замминистра, 2015 год отличается тем, что отмечается 100-летие Геноцида армян и армянское государство пытается признанием и осуждением великого преступления способствовать тому, чтобы мир избавился от подобных потерь.
С.Срапионян передал студентам слова министра – армянин тот, кто чувствует себя армянином, отметив, что Министерство приложит все усилия к тому, чтобы студенты получили на Родине всеобъемлющие и полные знания о национальных, историко-культурных и духовных ценностях.
Затем студенты просмотрели видеоматериал, рассказывающий о работе и программах Министерства Диаспоры РА, после чего С.Срапионян ответил на интересующие их вопросы.
В сопровождении начальника отдела научно-образовательных программ МД РА С.Амбарян студенты-армяне из Диаспоры побывали в структурных подразделениях Министерства, ознакомились со структурой и работой ведомства.