ՀԲԸՄ-ի կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող 16 հայ ուսանողներ այցելեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Հունիսի 3-ին ՀԲԸՄ-ի կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանում գտնվող 16 հայ ուսանողները (ԱՄՆ-ից, Լիբանանից, Ռուսաստանից և Ֆրանսիայից) այցելեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն:
Ծրագրի նպատակն է աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդությանը մասնագիտական և գործնական փորձի ձեռքբերման հնարավորություն տալ Հայրենիքում՝ միաժամանակ միմյանց հետ մերձեցնելով աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած հայ երիտասարդներին: Փորձի փոխանակման ամառային այս ծրագիրը հիմնվել և արդեն 20 տարի ակտիվ գործում է Նյու Յորքում, 6 տարի՝ Փարիզում, 2015թ.-ից  մեկնարկել է նաև Լոնդոնում:
Սփյուռքահայ ուսանողների հետ հանդիպեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցելով երիտասարդներին՝ Ս.Սրապիոնյանը նշեց. «Անցյալ տարի ևս մենք սիրով հյուրընկալեցինք ծրագրի մասնակից հայ տաղանդավոր ուսանողների: Մեր նախարարությունը ձեր  առաջին հանգրվանն է Հայրենիքում»:
Նախարարի տեղակալի գնահատմամբ 2015 թվականն առանձնանում է նրանով, որ լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և Հայոց պետությունը փորձում է մեծ ոճրագործության ճանաչմամբ և դատապարտմամբ նպաստել, որ ամբողջ աշխարհը ձերբազատվի նման կորուստներից:
Ս.Սրապիոնյանը ուսանողներին փոխանցեց նախարարի խոսքը՝ հայ է նա, ով իրեն հայ է զգում, և նշեց, որ նախարարությունը բոլոր ջանքերը կներդնի, որպեսզի ուսանողները Հայրենիքում ստանան համապարփակ և ամբողջական գիտելիքներ ազգային պատմամշակույթային ու հոգևոր արժեքների մասին:
Այնուհետև ուսանողները դիտեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքների և ծրագրերի մասին պատմող տեսանյութ, որից հետո Ս.Սրապիոնյանը պատասխանեց նրանց հետաքրքրող հարցերին:
Սփյուռքահայ ուսանողները ՀՀ ՍՆ գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Ս.Համբարյանի ուղեկցությամբ եղան նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումներում, ծանոթացան գերատեսչության կառուցվածքին և իրականացվող աշխատանքներին:

16 Armenian students visited the RA Ministry of Diaspora as part of AGBU’s educational, cultural and humanitarian programs
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/51.jpg)
On July 3, 16 Armenian students from the USA, Lebanon, Russia and France visited the RA Ministry of Diaspora. The visit was part of the educational, cultural and humanitarian programs of the Armenian General Benevolent Union (AGBU)
The goal of the program is to provide young Armenians of the Diaspora with the opportunity to gain hands-on and professional experience in the Homeland and to help them establish close ties with young Armenians from different parts of the world.
This summer exchange program has been carried out in New York for the past 20 years, in Paris for the past 6 years and was launched in London this year.
RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan met with the Diaspora Armenian students and transmitted Minister Hranush Hakobyan’s welcome speech. “It was our pleasure to host gifted Armenian students last year as well. The RA Ministry of Diaspora is your first landmark in the Homeland,” Srapionyan mentioned.
Srapionyan told the students that, according to the minister, Armenians are those who feel that they’re Armenian. He also mentioned that the RA Ministry of Diaspora would put in all its efforts to make sure the students gain integral and comprehensive knowledge about the national, historical, cultural and spiritual values in the Homeland.
Afterwards, the students watched a video devoted to the programs and activities of the RA Ministry of Diaspora and asked their questions of concern.
Head of the Division for Academic and Educational Programs of the RA Ministry of Diaspora Sirvard Hambaryan accompanied the Diaspora Armenian students as they visited the departments and divisions and were introduced to the ministry’s structure and activities.