«Արի տուն-2015»-ի մասնակից. Երբ հայտնվեցի Ծիծեռնակաբերդում, հուզմունքս չէի կարողանում զսպել
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցը ՀՀ սփյուռքի  նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների  հայրենաճանաչության  «Արի տուն»  ծրագրի  2-րդ փուլի մասնակից  վրացաբնակ Արմինե Քոսյանն է:
Արմինեն  մեզ հետ կիսվեց իր երազանքներով, ինչպես նաև պատմեց «Արի տուն» ծրագրից տպավորությունները:
-Արմինե՛,  կպատմե՞ս քո մասին:
-14 տարեկան, ապրում եմ Վրաստանի Ախալքալաք քաղաքում: Հաճախում եմ տեղի հայկական՝ Կուլիկանի անվան հանրային դպրոցը: Սպորտաձևերից շատ եմ սիրում լողը: Այդ պատճառով էլ լողի պարապմունքների եմ գնում:
Մեր դպրոցում հայ ժողովրդի պատմություն առարկան չեն դասավանդում, ուստի որոշեցի այդ բացը լրացնելու համար համապատասխան խմբակ գնալ: Օրը Ախալքալաքում փորձում եմ հետաքրքիր դարձնել. ընկերներիս հետ շրջում ենք քաղաքով, զրուցում տարբեր թեմաների շուրջ:
-Իսկ ինչպե՞ս որոշեցիր մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին:
-Միշտ լսել եմ այս ծրագրի մասին: Շրջապատիցս տարբեր երեխաներ են եկել մասնակցելու և շատ գոհ են մնացել: Երազանքս  Ծիծեռնակաբերդի  հուշահամալիրը տեսնելն էր: Կարելի է ասել՝ հենց դա էր պատճառը, որ ցանկացա «Արի տուն»  ծրագրին մասնակցել: Երբ արդեն հայտնվեցի Ծիծեռնակաբերդում, հուզմունքս չէի կարողանում զսպել: Միևնույն ժամանակ գիտակցում էի, որ երազանքս ի վերջո կատարվեց: Չէի եղել նաև Սարդարապատում, այդ բացն էլ լրացրեցի, ինչի համար շնորհակալ եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը:
Ուրախ եմ, որ նոր ընկերներ ձեռք բերեցի, բոլորն էլ լավն են ու բարի: Իրար հետ ծրագրի ավարտից հետո կապը պահպանելու ենք և դեռ ավելի ամրապնդեք:
-Ի՞նչն ես ամենից շատ սիրում Հայաստանում:
– Ինձ միշտ ձգում է Հայաստան գալը, փորձում եմ ամեն հնարավոր առիթի դեպքում գալ իմ Հայրենիք:    Ամենից շատ սիրում եմ Հանրապետության հրապարակը: Հայաստանում գտնվելու օրերիս պարտադիր լինում եմ հրապարակում, հիանում շատրվաններով: Շատ եմ սիրում հայ ժողովրդին: Հատկապես այն հանգամանքն է ինձ գրավել, որ հայերը ցանկացած հարցում պատրաստակամ են օգնելու  միմյանց:
-Արմինե՛,  որո՞նք են ապագայի հանդեպ երազանքներդ:
– Երազանքս է տեղափոխվել Հայաստան և ուսումս այստեղ շարունակել: Ի դեպ, ցանկանում եմ զինվորական դառնալ, որպեսզի պաշտպանեմ Հայրենիքս: Եղբայրս նույնպես Հայաստանում զինվորական կրթություն է ստանում:
-Կպատմես՝ Ձեր համայնքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ի՞նչ միջոցառումներ տեղի ունեցան:
-Նախ ամբողջ համայնքով ջահերով երթ կազմակերպեցինք, ապա դպրոցում անմեղ նահատակների ոգեկոչման միջոցառումներ եղան: Իհարկե, այս ամենով չի սահամանփակվում միջոցառումների իրականացումը. ամբողջ տարվա կտրվածքով կլինեն տարբեր միջոցառումներ, ձեռնարկներ և այլն:
Ցանկանում եմ, որ Թուրքիան ճանաչի Հայոց ցեղասպանության փաստը, որպեսզի մեր պապենական հողերը մեզ վերադարձվեն:

Участник «Ари тун-2015»: Оказавшись в Цицернакаберде, не могла сдержать эмоции
Участница второго этапа программы познания Родины молодежью Диаспоры «Ари тун» Министерства Диаспоры РА, жительница Грузии Армине Косян поделилась с нами своими мечтами, а также впечатлениями от программы «Ари тун».
– Армине, расскажешь о себе?
– Мне 14 лет, живу в городе Ахалкалаки Грузии. Посещая местную армянскую школу им. Куликана. �?з видов спорта очень люблю плавание, хожу на занятия.
Предмет история армянского народа в нашей школе не преподается, поэтому решила посещать соответствующий кружок, чтобы устранить этот пробел. Стараюсь день в Ахалкалаки сделать интереснее – с друзьями гуляем по городу, беседуем на разные темы.
– Как решила участвовать в программе «Ари тун»?
– О программе много слышала, дети из моего окружения участвовали в ней и остались очень довольны. Моей мечтой было увидеть мемориальный комплекс на Цицернакаберде. �?менно это и побудило участвовать в программе. Оказавшись в Цицернакаберде, не могла сдержать эмоции. В то же время сознавала, что мечта моя наконец осуществилась. Не бывала также в Сардарапате, этот пробел тоже устранила, за что благодарна Министерству Диаспоры РА.
Рада, что приобрела новых друзей – все они хорошие и добрые. После завершения программы связь нашу сохраним и еще более укрепим.
– Что больше всего любишь в Армении?
– Армения всегда влекла меня, при каждом удобном случае стараюсь приезжать на Родину. Больше всего люблю площадь Республики. В дни пребывания в Армении, непременно прихожу на площадь, любуюсь фонтанами. Очень люблю армянский народ. Меня особенно привлекает то, что армяне в любом вопросе готовы помочь друг другу.
– Армине, какие у тебя программы на будущее, мечты?
– Мечтаю переехать в Армению и здесь продолжить учебу. Кстати, хочу стать военнослужащей, защищать Родину. Брат тоже в Армении получает военное образование.
– Расскажи о мероприятиях в вашей общине, посвященных 100-летию Геноцида армян.
– Во-первых, всей общиной организовали факельное шествие, потом в школе организовали мероприятие поминовения невинных мучеников. Конечно, этим цикл мероприятий не ограничивается, в течение года будут и другие мероприятия.
Хочу, чтобы Турция признала факт Геноцида армян, чтобы земли наших предков возвратили нам.
Очень хочу, чтобы армянский народ жил в мирных условиях, никогда не видел войны, чтобы Армения стала могучей страной.