Հայերենի ուսուցման փարոս՝ Սեն գետի ափին
Հուլիսի 4-ին Փարիզի մերձակա Ալֆորվիլ քաղաքում տեղի է ունենալու «Գևորգ Արաբյան» կրթօջախի բացման արարողությանը, որին մասնակցելու են Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը, Փարիզի և Ալֆորվիլի քաղաքապետերը և վարժարանի գլխավոր բարերար Գևորգ Արաբյանը: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Ֆրանսիայի իր աղբյուրներից:
Կրթօջախի կառուցումն իրականություն է դարձել Ֆրանսիայի Հայոց թեմի նախկին առաջնորդ և APCAF-ի (Ֆրանսիայի հայ մշակույթի զարգացման հիմնադրամ) նախագահ Նորվան Արք. Զաքարյանի նախաձեռնությամբ: Շինարարության հիմնական ծախսերը հանձն է առել բեյրութահայ Գևորգ Արաբյանը:
Վարժարանի կառուցումը սկսվել է 2013-ին: Ճարտարապետական աշխատանքներն իրականացրել է «Հակոբյան» ճարտարապետական գրասենյակը: Եռահարկ վարժարանի ամբողջական մասկերեսը 1585 քառ. մետր է: Վարժարանում գործելու է նախակրթարան և միջնակարգ դպրոց:
Նորվան Արք. Զաքարյանի խոսքերով, դպրոցական այս գեղեցիկ շենքը, հայ ժողովրդին պատիվ բերող գեղեցկութեամբ, Ալֆորվիլ քաղաքի զարդերից մեկն է լինելու, հայերենի ուսուցման փարոս՝ Սեն գետի ափին:

Маяк обучения армянскому языку на берегу Сены
В пригороде Парижа Алфорвиле 4 июля состоится церемония открытия очага образования «Геворг Арабян», в котором примут участие премьер-министр РА Овик Абрамян, премьер-министр Франции Мануель Вальс, мэры Парижа и Алфорвиля, главный благотворитель гимназии Геворг Арабян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили источники во Франции.
Строительство очага образования стало реальностью по инициативе бывшего предстоятеля армянской епархии Франции и председателя Фонда развития армянской культуры во Франции архиепископа Норвана Закаряна. Основные расходы на строительство взял на себя бейрутский армянин Геворг Арабян.
Строительство очага образования началось в 2013 году, проектные работы выполнил архитектурный офис «Акопян». Общая площадь трехэтажной гимназии  – 1585 кв.м. В гимназии будут функционировать дошкольное учреждение и средняя школа.
По словам архиепископа Норвана Закаряна, это прекрасное школьное здание по своей красоте, делающей честь армянскому народу, станет одним из украшений города Алфорвиль, маяком обучения армянскому языку на берегу Сены.