Հայերենի ուսուցման փարոս՝ Սեն գետի ափին
Հուլիսի 4-ին Փարիզի մերձակա Ալֆորվիլ քաղաքում տեղի է ունենալու «Գևորգ Արաբյան» կրթօջախի բացման արարողությանը, որին մասնակցելու են Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը, Փարիզի և Ալֆորվիլի քաղաքապետերը և վարժարանի գլխավոր բարերար Գևորգ Արաբյանը: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Ֆրանսիայի իր աղբյուրներից:
Կրթօջախի կառուցումն իրականություն է դարձել Ֆրանսիայի Հայոց թեմի նախկին առաջնորդ և APCAF-ի (Ֆրանսիայի հայ մշակույթի զարգացման հիմնադրամ) նախագահ Նորվան Արք. Զաքարյանի նախաձեռնությամբ: Շինարարության հիմնական ծախսերը հանձն է առել բեյրութահայ Գևորգ Արաբյանը:
Վարժարանի կառուցումը սկսվել է 2013-ին: Ճարտարապետական աշխատանքներն իրականացրել է «Հակոբյան» ճարտարապետական գրասենյակը: Եռահարկ վարժարանի ամբողջական մասկերեսը 1585 քառ. մետր է: Վարժարանում գործելու է նախակրթարան և միջնակարգ դպրոց:
Նորվան Արք. Զաքարյանի խոսքերով, դպրոցական այս գեղեցիկ շենքը, հայ ժողովրդին պատիվ բերող գեղեցկութեամբ, Ալֆորվիլ քաղաքի զարդերից մեկն է լինելու, հայերենի ուսուցման փարոս՝ Սեն գետի ափին:

Beacon of Armenian language instruction on the side of Seine River
July 4th will mark the opening of the Kevork Arabian School of Alfortville near Paris. Among the attendees will be Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan, Prime Minister of France Manuel Vals, the mayors of Paris and Alfortville and the school’s general benefactor Kevork Arabian, report Hayern Aysor’s sources in France.
The construction of the school was made possible at the initiative of former leader of the Armenian Diocese of France and President of the Armenian Cultural Development Foundation of France (APCAF), Archbishop Norvan Zakarian. Beirut-Armenian Kevork Arabian covered the major expenses for construction.
Construction was launched in 2013 by Hagopian architectural firm. The 1,585 square meter school has three stories and will include a pre-school and a middle school.
According to Archbishop Norvan Zakarian, the beautiful school will become one of the décors of Alfortville and the beacon for Armenian language instruction on the side of Seine River.