Թուրքերն անհանգստացած են Բելգիայի վարչապետի` Հայոց ցեղասպանություն եզրույթի կիրառումից
Բելգիայի վարչապետի կողմից 1915-17թթ. հայերի զանգվածային կոտորածները ցեղասպանություն որակելը հերթական տագնապն ու անհանգստությունն է առաջացրել թուրքական լրատվամիջոցներում:
Ըստ Ermenihaber.am-ի` էլեկտրոնային լրատվամիջոցների մեծ մասը թեման լուսաբանող հոդվածները վերնագրել է «Բելգիայի վարչապետն նույնպես ասաց` ցեղասպանություն»:
Թուրքական «Yeniasya» կայքը, անդրադառնալով այս թեմայով բելգիական «La Soir»-ում հրապարակված լուրին, հիշեցրել է նաև, որ ապրիլին էլ Բելգիայի արտգործնախարարն էր կիրառել ցեղասպանություն եզրաբառը:
«La Soir»-ում հրապարակված լուրում նշվում է, որ Բելգիայի վարչապետ Շարլ Միշելը հունիսի 18-ին խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում իր կառավարության անունից Օսմանյան կայսրությունում մեկ դար առաջ երիտթուրքերի կողմից կազմակերպված հայերի ջարդերն անվանել է ցեղասպանություն:
«Ես կարծում եմ, որ 1915-1917 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները պետք է որակվեն որպես ցեղասպանություն: Դա նաև Բերլգիայի կառավարության դիրքորոշումն է»,- հայտարարել է վարչապետը` պատասխանելով Ֆլամանդական ժողովրդական շարժման պատվավոր նախագահ, պատգամավոր, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագծի հեղինակ Փիթեր դե Ռուվերի` այս թեմայի վերաբերյալ հարցին:

Belgium’s Prime Minister has called the mass killings of Armenians between 1915 and 1917 genocide, making Turkish presses concerned and in panic.
According to Ermenihaber.am, the title of the articles of most online media outlets reads as follows: “Belgium’s Prime Minister Also Said Genocide”.
Touching upon the topic in an article published on the Belgian La Soir, the Turkish Yeniasya website also recalls that Belgium’s Minister of Foreign Affairs had also used the term ��?genocide’ in April.
The article published in La Soir states that on June 18, Prime Minister of Belgium Charles Michel, on behalf of his government, called the Armenian massacres organized by the Young Turks in the Ottoman Empire a century ago genocide during the plenary session of the House of Representatives.
“I believe the tragic events that took place in the Ottoman Empire between 1915 and 1917 should be called genocide. That’s also the Belgian government’s position,” the Prime Minister declared in response to the question from honorary leader of the Flemish People’s Movement and author of the draft resolution on Armenian Genocide recognition Peter de Ruver.
Let us mention that the Senate of Belgium had passed a resolution on Armenian Genocide recognition in 1998.