«100 տարի անց. Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաները մեկ այլ ցեղասպանության վտանգի առջև» խորագրով միջոցառում Վաշինգտոնում
Հունիսի 11-ից 13-ը ԱՄՆ Կոնգրեսի շենքի սրահներում տեղի ունեցավ «Coptic Solidariy» կազմակերպության տարեկան հավաքը, որն այս տարի անցկացվեց «100 տարի անց. Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաները մեկ այլ ցեղասպանության վտանգի առջև» խորագրի ներքո: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Միջոցառմանը մասնակցեցին ԱՄՆ երկու կուսակցությունները ներկայացնող տասնմեկ կոնգրեսական, մեկ սենատոր, բազմաթիվ գործող և նախկին պաշտոնատար անձիք, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում բնակվող տարբեր էթնիկական խմբերը ներկայացնող ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ներառյալ՝ Հայ դատի գրասենյակի նախագահ Քեն Խաչիկյանն ու Ամերիկայի Հայկական համագումարի ներկայացուցիչ Դանիել Քուշաքչյանը:
Ամփոփիչ երեկոյի հիմնական բանախոսներն էին ԱՄՆ-ում Սլովենիայի դեսպանը, Կիպրոսի փոխդեսպանը և դեսպանորդներ ու խորհրդականներ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Իտալիայի, Բելգիայի, Հունաստանի և Կանադայի դեսպանություններից, ինչպես նաև Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Բերիջը:
Բանախոսներն իրենց ելույթներում զորակցություն հայտնեցին Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյա համայնքներին: Նրանք խոր մտահոգություն հայտնեցին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումների, «Իսլամական պետություն» կազմավորման և ահաբեկչական գործողություններ իրականացնող այլ կառույցների գործունեության, ինչպես նաև տարածաշրջանում բնակվող քրիստոնյաների և եզդիների նկատմամբ իրականացվող անօրինականությունների և բռնությունների կապակցությամբ: Նշվեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է համատեղ ջանքեր գործադրի` տարածաշրջանում պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ: Եւրոպացի դիվանագետներից շատերի կողմից տարածաշրջանում քրիստոնյաների իրավիճակը դիտարկվում էր մարդու իրավունքների և, մասնավորապես, խղճի ազատության պաշտպանության դաշտում, և նշվում էր խնդրի լուծման համար միջազգային այդ գործիքակազմի օգտագործման անհրաժեշտությունը:
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության դեսպանորդ Հրաչյա Թաշչյանն իր ելույթում նշեց Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյա ժողովուրդների հետ հայ ժողովրդի ունեցած բարեկամական կապերի մասին: Ընդգծվեց Մերձավոր Արևելքի շատ երկրներում հայկական համայնքների առկայության փաստը և այն վտանգը, որի առջև այսօր կանգնած են Սիրիայում և Իրաքում բնակվող հայերը: Այդ համատեքստում հիշատակվեցին ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը, որոնք ուղղված են Հայաստանում ապաստան գտած շուրջ 10 հազար սիրիահայ փախստականների ինտեգրման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: Նշվեց, որ հայերը, որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ազգ, բարոյական պարտավորություն են զգում` իրենց ներդրումն ունենալ մարդկության դեմ կատարվող հանցագործությունների դեմ միջազգային հանրության կողմից մղվող պայքարում: Ելույթի ավարտին Հրաչյա Թաշչյանը նշեց, որ համաշխարհային քաղաքակրթությունը մեծ կորուստ կունենա, եթե քրիստոնյաները լքեն Մերձավոր Արևելքը: Այդ տարածաշրջանը կենթարկվի մշակութային եղծմանը, այնպես ինչպես դա տեղի ունեցավ ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում, երբ Օսմանյան կայսրության կողմից ոչնչացվեց արևմտահայերի, Փոքր Ասիայի հույների և ասորիների քաղաքակրթությունն ու մշակութային ժառանգությունը:

100 Years Later: Christians of the Near East Facing the Danger of Another Genocide” event held in Washington
On 11-13 June, the halls of the U.S. Congress hosted Coptic Solidarity’s annual meeting. This year’s meeting was held with the title “100 Years Later: Christians of the Near East Facing the Danger of Another Genocide”, reports the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs.
Among the participants of the event were 11 Democrat and Republican Congressmen, a senator, several current and former officials, as well as members of non-governmental organizations representing various ethnic groups residing in the United States, including Chairman of the Armenian National Committee of America Ken Hachikian and member of the Armenian Assembly of America Daniel Kushakchian.
The keynote speakers were the Ambassador of Slovenia to the United States of America, the Vice-Ambassador of Cyprus, envoys and advisers from the Embassies of Armenia, Russia, Italy, Belgium, Greece and Canada, as well as Member of the House of Lords, Baroness Baridge.
In their speeches, the speakers expressed support to the Christian communities in the Near East and expressed their deep concerns about the developments unfolding in the Near East, the formation of ISIS and the actions of other structures perpetrating terrorist acts, as well as the illegal acts and violence against the Christians and Yazidis living in the region. The speakers mentioned that the international community must make efforts to protect the historical and cultural heritage in the region. Most of the European diplomats were viewing the situation concerning the Christians in the region in the field of protection of human rights and particularly freedom of conscience and mentioned the need to use that international instrumentation for the solution to the issue.
In his speech, envoy of the Embassy of the Republic of Armenia to the United States of America Hrachya Tashchyan mentioned the friendly relations between the Armenian people and Christian nations in the Near East and emphasized the presence of Armenian communities in many countries of the Near East and the danger facing the Armenians living in Iraq and Syria. In that context the speaker recalled the actions of the Government of the Republic of Armenia aimed at creating favorable conditions for the integration of about 10,000 Syrian-Armenian refugees having taken shelter in Armenia. Tashchyan mentioned that the Armenians, as a nation having survived the first genocide of the 20th century, feel that it’s their moral duty to make their contributions to the struggle that the international community is leading against crimes against humanity. At the end, Hrachya Tashchyan mentioned that world civilization would suffer great losses, if there are no Christians left in the Near East. The region will be subject to the falsification of cultures, just like it happened in modern-day Turkey when the Ottoman Turks eradicated the civilizations and cultural heritages of the Western Armenians.