Տեղի ունեցավ Հնչակյան քսան գործիչների նահատակության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողով
Հունիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի, ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության նախաձեռնությամբ ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Սոցիալ Դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության (ՍԴՀԿ) քսան գործիչների նահատակության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողով:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ԳԱԱ ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Այսօր ազատ անկախ Հայաստանի գիտության տաճարում՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցող այս միջազգային գիտաժողովը արժանի տուրք է հարյուր տարի առաջ կախաղան հանված  20 երիտասարդների հիշատակին: «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսը նաև նրանց մասին է: Քսան երիտասարդները տենչում էին հայոց ազատության ղողանջը  հնչեցնել աշխարհի չորս ծեգերում, իսկ որպես խնկարկում նրանց անմահ հիշատակին՝  հայ ժողովրդի արդարության ձայնը մոլորակի վրա միլիոնավոր մարդկանց շուրթերին աղոթք դարձավ: Այսօր մեր ցավը, հիշողությունը համախմբել է ողջ հայ ժողովրդին և մենք ականատեսն ենք աննախադեպ զարթոնքի ու համախմբման, Հայոց Դատը վերջին հանգրվանին հասցնելու հաստատակամությամբ:  Այս գիտաժողովն առիթ է ոգեկոչելու մեր նահատակներին, մեծարելու ու հերոսացնելու մեր քսան հնչակյան գործիչներին և անդրադարձ կատարելու 128 ամյա կառույցի ձեռքբերումներին: Հնչակյան քսան հերոսներն իրենց կյանքը տվեցին Հայաստանի անկախության համար, և խորհրդանշական է, որ կախաղան բարձրացան «Կեցցե Հայաստանը» խոսքերը շուրթերին»:
Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Ցուցադրվեց  «Քսանի լուսաբացը» ֆիլմը:
«Քսանների քաղաքական գնահատականը» խորագրով զեկուցում կարդաց Լիբանանի քաղաքական գործիչ, պատմաբան, Լիբանանի խորհրդարանի նախկին անդամ Եղիկ Ջերեջյանը: Նա հանգամանորեն անդրադարձավ ՍԴՀԿ ծավալած գործունեությանը, ներկայացրեց կուսակցության անցած ուղին:
Թուրքիայի քաղաքական գործիչ, պատմաբան Քադիր Աքինը ներկայացրեց «Կոտրված շղթայի օղակները միացնող` Փարամազ» խորագրով զեկուցում՝ հնչակյան գործիչ Փարամազի հերոսական գործունեության մասին:
Զեկուցումներով հանդես եկան նաև ՝գրող, հրապարակախոս, թարգմանիչ Գրիգոր Ջանիկյանը, պատմական գիտությունների թեկնածուներ Գեղամ Հովհաննիսյանը և Մանուկ Ստեփանյանը:
Տեղի ունեցան ակտիվ քննարկումներ, զեկուցողները պատասխանեցին ներկաներին հետաքրքրող հարցերին:
Խորհրդանշական է, որ հունիսի 15-ին նշվում է Պետական դրոշի օրը և գուցե պատահական չէ, որ այն համընկել է ՍԴՀԿ քսան գործիչների նահատակության հիշատակի օրվան՝ որպես նրանց երազանքի իրականացման գրավական:

Состоялся международный симпозиум, посвященный 100-летию мученичества 20 деятелей гнчаков
По инициативе Министерства Диаспоры РА, �?нститута истории НАН РА, Центрального правления СПД Гнчакян 15 июня в зале заседаний президиума  НАН РА состоялся международный симпозиум, посвященный 100-летию мученичества 20 деятелей Социал-демократической партии Гнчакян (СДПГ).
Со вступительной речью выступил директор �?нститута истории НАН РА, академик НАН Ашот Мелконян.
Приветствовав участников симпозиума, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила: «Этот международный симпозиум, проходящий сегодня в храме науки – Национальной Академии наук свободной независимой Армении является данью памяти 20 молодых людей,  взошедших на виселицу столетие назад. Девиз «Помню и требую» касается и их. 20 молодых людей мечтали озвучить набат свободы армян во всех концах света, а в качестве поминовения их бессмертной памяти глас справедливости армянского народа устами миллионов людей планеты стал молитвой. Сегодня наша боль, память сплотила армянский народ, и мы очевидцы беспрецедентного пробуждения и сплочения, твердости в доведения Ай-Дат до логического конца. Этот симпозиум – повод для поминовения наших мучеников, чествования и героизации 20 наших деятелей гнчаков, а также оценить достижения нашей 128-летней структуры. 20 героев гнчаков отдали свои жизни во имя независимости Армении, и символично, что на виселицу они поднялись с лозунгом «Да здравствует Армения» на устах.
Участников симпозиума приветствовал президент НАН РА Радик Мартиросян.
Был продемонстрирован фильм «Рассвет двадцати».
Доклад на тему «Политическая оценка двадцати» прочитал ливанский политический деятель, историк, экс-депутат парламента Ливана Егик Череджян. Он подробно коснулся деятельности СДП Гнчакян, представил пройденный партией путь.
Турецкий политический деятель, историк Кадир Акин представил доклад «Соединяющий разорванные звенья цепи – Парамаз», посвященный героической деятельности деятеля  гнчакян Парамаза.
С докладами выступили также писатель, публицист, переводчик Григор Джаникян, кандидаты исторических наук Гегам Ованнисян и Манук Степанян.
Состоялись активные обсуждения, докладчики ответили на интересующие присутствующих вопросы.
Символично, что 15 июня отмечается День государственного флага, и возможно не случайно, что он совпал  с днем поминовения гибели 20 деятелей СДП Гнчакян – как залог осуществления их чаяний.