Նունե Եսայանի «Կանք, պիտի լինենք և դեռ շատանանք» համերգի շրջագայությունը կմեկնարկի Կիպրոսից
ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Եվրոպայի համայնքների ու կառույցների նախաձեռնությամբ հունիսի 12-ին կմեկնարկի Նունե Եսայանի «Կանք, պիտի լինենք և դեռ շատանանք» համերգի շրջագայությունը։
«Հայերն այսօր»-ի հաղորդմամբ՝ առաջին համերգը տեղի կունենա Նիկոսիայի (Կիպրոս) «University of Nicosia»-ի մեծ բացօթյա ամֆիթատրոնում։ Կիպրոսում համերգի համակազմակերպիչներն են Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Կիպրոսի հանձնախումբը և Կիպրահայ համայնքը։
Հաջորդ համերգը տեղի կունենա hունիսի 15-ին Աթենքում (Հունաստան)՝ նախաձեռնությամբ Հունաստանի «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության։
Վիեննայում (Ավստրիա) համերգը տեղի կունենայ hունիսի 17-ին՝ նախաձեռնությամբ Ավստրիայի Հայ Առաքելական Եկեղեցական խորհրդի։
Մյունխենում եւ Համբուրգում (Գերմանիա) համերգը տեղի կունենա hունիսի 19-ին եւ 20-ին՝ նախաձեռնությամբ «Հայաստան» համահայկական հիմնդարամի Գերմանիայի մասնաճյուղի։
Մարսելում (Ֆրանսիա) համերգը տեղի կունենա հունիսի 21-ին՝ նախաձեռնությամբ «Մարսել-Պրովանս-Արմենի 2015» միության:

Singer Nune Yesayan’s “We Exist, We Will Exist and We Will Grow” concert tour to kick off in Cyprus
Singer Nune Yesayan will begin her concert tour called “We Exist, We Will Exist and We Will Grow” on June 12. The concert tour is organized by the RA Ministry of Diaspora, as well as the districts and organizations of Yerevan.
According to Hayern Aysor, the first concert is set to take place at the large amphitheater of the University of Nicosia in Cyprus.
The concert in Nicosia is organized by the Armenian Genocide Centennial Cyprus Committee and the Cypriot-Armenian community.
On June 15, citizens of Athens can attend Nune Yesayan’s concert organized by Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Greece Chapter.
The concert in Austria is organized by the Armenian Apostolic Church Council of Austria and will be held in Vienna on June 17.
The concerts in Munich and Hamburg are organized by Hayastan All-Armenian Fund Germany Chapter and will be held on June 19 and 20.
The Marseilles-Provence-Armenie 2015 Union has organized the concert in Marseilles, which will be held on June 21.