Մուսթաֆա Ազիզօղլու. 1915-ին նա հայերին թաքցրեց իր տանը և սպանվեց որդու ձեռքով
1915-ին Օսմանյան կայսրությունում եղել են թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնք, վտանգելով իրենց և հարազատների կյանքը, հրաժարվել են կատարել Թալեաթի, Էնվերի և Երիտթուրք մյուս ոճրագործների հրեշային ծրագիրը։
Հայկական ուսումնասիրությունների «Անի» կենտրոնը պատմում է նրանցից մեկի՝ ճակատագրին արժանացավ Մուսթաֆա աղա Ազիզօղլուի ողբերգական ճակատագրի մասին: Մուսթաֆա աղա (Ազիզօղլուն) Մալաթիայի կառավարիչն էր՝ քաղաքագլուխը: Չնայած նա չկարողացավ կանխել հայերի բռնագաղթն ու զանգվածային սպանդը, նրան այդուհանդերձ հաջողվեց մի քանի հայերի թաքցնել իր սեփական տանը:
Նրան սպանեց իր որդին՝ «Իթթիհատ վե Թերաքի» կուսակցության մոլեռանդ ու եռանդուն անդամը, «գյավուրներին (անհավատներին) հոգ տանելու» համար: Անհնազանդ այլ անձնավորությունների շարքում պետք է հիշել Քասթեմոնի կառավարիչ Ռեշիտ փաշային, Էրզրումի կառավարիչ Թահսին բեյին, Բասրայի կառավարիչ Ֆերիթ բեյին եւ Յոզղատի շրջանային կառավարիչՄեհմեդ Ջեմալ բեյին, Բաթմանի շրջանային կառավարիչ Սաբիթ բեյին։
Այս պաշտոնյաները ազատվեցին իրենց պաշտոններից եւ փոխարինվեցին առավել հնազանդ քաղծառայողներով, որոնք ի կատար ածեցին հայերին բնաջնջելու գազանային ծրագրերը:
Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայերին պաշտպանել կամ Երիտթուրք ոճրագործների հրահանգները չեն կատարել նաև Դիարբեքիրի Լիջե քաղաքի քաղաքապետ Հյուսեյին Նեսիմի բեյը (տե՛ս՝ “Դավաճան” թուրքը՝ Հյուսեյին Նեսիմի բեյ,), Հալեպի, ապա և Կոնիայի կառավարիչ Ջելալ Բեյը (տե՛ս՝ Ջելալ բեյ. խիղճ ու հոգի ունեցող թուրք, ով իր մասով չկատարեց Թալեաթի հրեշավոր ծրագիրը,), Անկարայի վալի (կառավարիչ) Հասան Մազհար բեյը (տե՛ս՝ Հասան Մազհար բեյ՝ Անկարայի վալին, ով 1915-ին պաշտպանեց հայերին), Քյոթահիայի կառավարիչ Ֆայիք Ալին (Օզանսոյ) (տե՛ս՝ Ֆայիք Ալի (Օզանսոյ). 1915-ին նա հրաժարվեց կատարել Թալեաթի կարգադրությունը)

Мустафа Азизоглу: в 1915-м он спрятал армян в своем доме и пал от руки сына
В 1915-м в Османской империи были высокопоставленные чиновники турки, которые, рискуя жизнью своей и родственников, отказались выполнять ужасные планы Талаата, Энвера и других младотурецких преступников.
Армянский исследовательский центр «Ани» рассказывает о трагической истории одного из них – Мустафы ага Азизоглу. Мастафа ага (Азизоглу) был управителем Малатии – градоначальником. Несмотря на то, что он не сумел предотвратить депортацию и массовое уничтожение армян, ему, тем не менее, удалось укрыть нескольких армян в своем собственном доме.
Его убил родной сын – фанатичный и энергичный член партии «�?ттихат ве Тераки», «за заботу о гявурах (неверующих)». В числе других непокорных лиц следует упомянуть управляющего Кастемоном Решит пашу, управляющего Эрзрума Тахсин бея, управляющего Басры Феррит бея и районного управляющего Йозхата Мехмеда Джемала, районного управляющего Батмана Саид ьея.
Эти чиновники были смещены со своих постов и заменены более покорными госслужащими, которые исполнили зверские программы истребления армян.
В годы Геноцида армян защищали армян или невыполняли преступные инструкции Младотурков также мэр города Личе Диарбекира Хусейн Несими бей (см. «Предатель» турок Хусейн Несими бей), управляющий Алеппо, а затем и Кониа Джелал бей (см. Джелал бей, турок, обладающий совестью и душой, который не выполнил ужасный план Талаата), вали (управляющий) Анкары Хасан Мазхар бей (см. Хасан Мазхар бей – вали Анкары, который в 1915-м защитил армян), управляющий Кетахии Файик Али (Озансой) (см. Файик Али (Озансой), в 1915-м от отказался выполнять распоряжение Талаата).