Տակահիրո Ակիբան հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
Մայիսի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանն ընդունեց ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբային: Ողջունելով հյուրին՝ Ֆիրդուս Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց «Կոմիտասի երկրում» խորագիրը կրող համերգին Կոմիտասյան երաժշտությունը  ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար: Այնուհետև աշխատակազմի ղեկավարը Տակահիրո Ակիբային նվիրեց  հուշանվեր, Կոմիտասի «Երգենք միասին» խտասալիկը և գրքեր:
Տակահիրո Ակիբան շնորհակալություն հայտնելով համերգին աջակցելու համար՝ մասնավորապես նշեց, որ շատ տպավորված է Կոմիտասյան երաժշտությամբ: Նա նաև խոսեց Արաքս Մանսուրյանի հետ ունեցած համագործակցության մասին՝ նշելով, որ նրա երաժշտությունը շատ լայնահուն է և բազմաշերտ:
Տակահիրոն խոսեց Հայաստանում անցկացրած օրերի և իր տպավորությունների մասին: Ֆիրդուս Զաքարյանը Տակահիրո Ակիբային հրավիրեց մասնակցելու սեպտեմբերին Երևանում կայանալիք «Երգում ենք Կոմիտաս» փառատոնին:

On May 8, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan received Japanese pianist Takahiro Akiba. Greeting the guest, Firdus Zakaryan expressed gratitude for properly performing Komitas’s songs at the concert entitled “In the Land of Komitas” and presented a gift, as well as books and the “Let’s Sing Together” DVD featuring Komitas’s songs.
Takahiro Akiba expressed gratitude for supporting the concert and particularly mentioned that he was very impressed with Komitas’s music. He also talked about his collaboration with Arax Mansourian and mentioned that her music was very broadband and multi-layered.
Takahiro talked about his days in Armenia and shared his impressions, and Firdus Zakaryan invited Takahiro Akiba to participate in the “We Sing Komitas” Festival to be held in Yerevan in September.