Ծաղկաձորում մեկնարկեց ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները
Հուլիսի 15-ին Ծաղկաձորի Երիտասարդական կենտրոնում սկսվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց»-2013թ ծրագրի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները: Դասընթացները, որոնց մասնակցում են Սփյուռքի տարբեր համայնքներում գործող հայկական դպրոցների մոտ 40 ուսուցիչներ, կշարունակվեն հուլիսի15-ից օգոստոսի 2-ը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Ատոմ Մխիթարյանը, ողջունելով սփյուռքահայ ուսուցիչներին, նշեց, որ մեծ է նրանց դերը հայապահպանության, հայոց լեզվի, մշակույթի պահպանման գործում: Նա հույս հայտնեց, որ դասընթացները կօգնեն հարստացնելու իրենց գիտելիքները, իսկ փորձի փոխանակումը կօգնի ծանոթանալու դասավանդման նոր մոտեցումների և մեթոդների:
Ուսուցման գործընթացին զուգահեռ՝ ուսուցիչների համար կլինեն ազգային երգի, պարի ուսուցման դասընթացներ: Կանցկացվեն նաև մշակութային, մարզական միջոցառումներ, այցելություններ Հայաստանի պատմական ու տեսարժան վայրեր, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի գործիչների հետ, քննարկումներ, Կլոր սեղաններ և այլն:
Հիշեցնենք, որ «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագիրն իրականացվում է 5 ուղղություներով՝ Հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ, որոնք կտևեն հուլիսի 8-ից օգոստոսի 2-ը, Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ (հուլիսի15-օգոստոսի2), Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց (հուլիսի22–օգոստոսի2), Սփյուռքի լրագրողների դասընթաց (հուլիսի 22 – օգոստոսի 2), Ազգային երգի ու պարի դասընթաց ( հուլիսի 24 – օգոստոսի 2):

В Цахкадзхоре стартовали курсы по переподготовке учителей
15 июля в Молодежном центре Цахкадзора начались курсы переподготовки учителей программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа Спюрк» 2013 года. Курсы, в которых участвуют около 40 педагогов армянских школ, функционирующих в различных общинах Диаспоры, продлятся до 2 августа.
Начальник Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Атом Мхитарян, приветствовав армянских учителей Диаспоры, отметил, что велика их роль в деле сохранения армянства, армянского языка, культуры. Он выразил надежду, что курсы помогут им обогатить свои знания, а обмен опытом поможет ознакомиться с новыми подходами и методами преподавания.
Параллельно с процессом обучения для педагогов будут организованы курсы обучению национальным песням и танцам. Будут также проведены спортивные, культурные мероприятия, экскурсии по достопримечательным и историческим местам Армении, встречи с государственными, общественными, культурными деятелями, обсуждения, «круглые столы» и т. д.
Напомним, что программа «Летняя школа Спюрк» осуществляется по пяти направлениям: ускоренные курсы армянского языка, которые продлятся с 8 июля по 2 августа, курсы переподготовки учителей из Диаспоры (15 июля – 2 августа), курсы молодых лидеров армянской Диаспоры  (22 июля – 2 августа), курсы журналистов Диаспоры (22 июля – 2 августа), курсы национальной песни и танца (24 июля – 2 августа).