Հայերը միացնում են Իրաքը
Ապրիլի 23-ին Բաղդադի ժամանակով ժամը 19:30-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով, որին զոհ գնացին 1,5 միլիոն հայեր, ղողանջեցին աշխարհի հայկական եկեղեցիների զանգերը:
Նույն օրը Բաղդադում հայերը, Իրաքի դրոշները պարզած, հավաքվեցին թուրքական դեսպանատան առջև: Հայկական ակումբի սկաուտների ուղեկցությամբ ցույցը կազմակերպված էր հիանալի ձևով:
Ցուցարարները պարզել էին պաստառներ, որոնք դատապարտում էին այդ սև թվականը և պահանջում էին Թուրքիային զերծ մնալ Իրաքի ներքին քաղաքական հարցերին միջամտելուց:
Ցուցարարները կանգնեցին թուրքական դեսպանատան առջև: Կարդացվեց հայտարարության տեքստ և պահանջեցին դեսպանից կամ նրա ներկայացուցչից դուրս գալ ստանալու հայտարարության տեսքստը, որով Թուրքիայից պահանջում էին ճանաչում և հատուցում: Սակայն դեսպանատան դռները փակ մնացին: Ցուցարարներին շփոթեցնելու համար իջեցվեց թուրքական դրոշը, որ նրանք հասկանային, որ սխալ հասցեով են եկել: Սակայն հայտարարության տեքստը ցուցարարները փակցրեցին դեսպանատան ցանկապատի վրա:
Հայերի այս ցույցը ինքնաբուխ չէր, այլ ուսումնասիրված էր և լավ կազմակերպված, որի միջոցով իրենց ձայնը փորձեցին հասցնել համայն աշխարհին, որ այսօրվա թուրքերը Օսմանյան պետության ժառանգներն են: Նրանք շարունակում են իրենց նախնիների նույն ուղին, որոնք իշխեցին Իրաքում ավելի քան 400 տարի և այսօր աջակցում են ծայրահեղական խմբավորումներին, հեշտացնելով նրանց ներխուժումը Իրաքի և Սիրիայի քաղաքներ, առանց փոքր-ինչ մտածելու, որ նրանք սպանում են իրենց կրոնակից եղբայրներին:
Թուրք քաղաքական գործիչներն այսօր երազում են իրենց վաղեմի գրաված տարածքներին վերատիրանալու մասին՝ ի հաշիվ ժողովուրդների տառապանքների:
Հայերն իրենց ազգային պատկանելությունը պահելով հանդերձ, ցույցի ընթացքում պարզեցին միայն իրաքյան դրոշներ՝ Իրաքի միացյալ խոսքը և ձայնը բարձրացնելու և իրենց հավատարիմ պատկանելիությունը ցուցաբերելու այս երկրի հանդեպ:

Armenians are bringing Iraqis together
On April 23 at 19:30 in Baghdad, the bells of Armenian churches around the world rang on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide, which took the lives of 1.5 million Armenians.
On the same day, the Armenians of Baghdad gathered in front of the Turkish Embassy with the Iraqi national flag. The demonstrators were accompanied by scouts of the Armenian Club.
The demonstrators were holding posters condemning the events of that year and demanding that Turkey refrain from interfering in Iraq’s political affairs.
The demonstrators stood in front of the Turkish Embassy, read the text of their statement and demanded that the Ambassador or the Ambassador’s representative come out to receive the text of the statement demanding Turkey’s recognition and reparations. However, the doors of the embassy remained closed. To confuse the demonstrators, the embassy’s representatives lowered the Turkish national flag to make them understand that they had come to the wrong place. However, the demonstrators posted the text of the statement on the wall of the embassy.
The Armenians’ demonstration was not spontaneous, but examined and well organized. Through this demonstration, they tried to make the whole world know that the Turks today are the descendants of the Ottoman Turks and continue on the same path of their ancestors who ruled Iraq for more than 400 years and are now supporting the extremist groups, easing their invasion into the cities of Iraq and Syria without even thinking about the fact that they are killing their brothers who are followers of their religion.
Today, Turkish politicians dream of repossessing their once seized territories at the expense of the sufferings of nations.
During the demonstration, the Armenians also held the Iraqi national flags, raising the voices of all Iraqis and showing their loyalty to the country.