Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները Նիդերլանդներում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ  տարելիցի միջոցառումների շրջանակում  Նիդերլանդների տարբեր համայնքներում տեղի են ունեցել բողոքի հանրահավաքներ, քայլերթեր, երկրի խորհրդարանին և մի շարք դեսպանատներին հանրագրերի փոխանցումներ, ինչպես նաև լույս են ընծայվել նոր գրքեր, կազմակերպվել են համերգներ, հուշ-երեկոներ: Հոլանդահայերը այցելել են տարբեր քաղաքների Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողներ՝ գլուխ խոնարհելու և ծաղկեպսակ զետեղելու: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Նիդերլանդական օրագիրը:
Հաագայում ապրիլի 18-ին տեղի է ունեցել  բողոքի զանգվածային հանրահավաք  և երթ: Բազմահազարանոց քայլերթը Թուրքիայի դեսպանատուն հիշեցնում էր վշտի, ցասումի ու պահանջատիրության ուղին, որը ստիպում էր պատմության անիվը հետ շրջել:
Ապրիլի 24-ի ոգեկոչման միջոցառումները Ասենի և Ալմելոյի Ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձաններ այցելություններն էին, որտեղ անմեղ նահատակներին իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին մոտ 5000 հայորդիներ ու բարեկամ ազգությունների ներկայացուցիչներ: Սա, ինչ խոսք, հայկական կառույցների նպատակաուղղված աշխատանքի արդյունքն է:
Այս ընթացքում համախմբված աշխատեցին հոգևոր կառույցներն ու ավանդական կուսակցությունները, նիդերլանդահայ կազմակերպությունները, որոնց ջանքերի միավորումը  օրինակելի  և ողջունելի քայլ է:

Мероприятия в Нидерландах, посвященные 100-летию Геноцида армян
В рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян в различных общинах Нидерландов состоялись акции протеста, шествия, вручение петиций парламенту страны и ряду посольств, а также изданы книги, организованы концерты, вечера памяти. Голландские армяне посетили памятники, установленные в разных городах в память жертв Геноцида армян, чтобы склонить головы и возложить венки. Редакцию «Армяне сегодня» об этом информирует «Нидерландский дневник».
В Гааге 18 апреля состоялись массовый митинг протеста и шествие. Многотысячное шествие к посольству Турции напоминало путь скорби, возмущения и требования, принуждающий колесо истории повернуться вспять.
Поминальные мероприятия, состоявшиеся 24 апреля в Асене и Алмело, вылились в шествия к памятникам жертвам Геноцида армян, в которых приняли участие около 5000 армян и представителей дружественных народов. Что и говорить, это стало результатом последовательной и целенаправленной   работы армянских структур.
Сплоченно поработали в этот период также духовные структуры и традиционные партии, организации армян Нидерландов, объединение усилий которых – шаг вполне показательный и приветствуемый.