Ալմելոյի կիրակնօրյա դպրոցի սաներ. «Հայոց ցեղասպանության հետևանքով միլիոնավոր մանուկներ լույս աշխարհ չեկան»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող «Հայոց ցեղասպանության հետևանքով միլիոնավոր մանուկներ լույս աշխարհ չեկան» խորագրով ծրագրին միացել են Նիդերլանդների Ալմելո քաղաքի ՀԱԵ «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցի սաները:
Հոլանդահայ փոքրիկները լուսանկարվել են Եվրոպայում իր տեսակի մեջ եզակի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշահամալիրում:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ծրագրի նպատակն է 1,5 միլիոն երեխաների կողմից բարձրացվող բողոքը խարան դարձնել թուրքի ճակատին:
Տեղեկանք. Ալմելոյի Հայ Առաքելական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու տարածքում գտնվող Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը բացվել է 2014 թվականի ապրիլի 24-ին:
Հայ Առաքելական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն պատկանող հողի վրա կառուցված հուշահամալիրը ստեղծվել է հայկական եկեղեցիների ճարտարապետությանը հատուկ ոճով՝ 16 սյուների վրա: Համալիրի հիմքը հանդիսացող տասնվեց տուֆից խաչքարերը պատրաստվել են Հայաստանում: Վարպետը Սերգեյ Դանիելյանն է:
Հայոց ցեղասպանության նահատակների հուշահամալիրի հեղինակ-նախաձեռնողը բարերար Քրիստիան Գելիջին է:
Հուշահամալիրը նվիրված է ո´չ միայն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, այլ նաև աշխարհին ևս մեկ անգամ սթափության կոչ է անում, որ նմանատիպ դեպքեր աշխարհում երբեք չկրկնվեն:

Воспитанники воскресной школы Алмело: «Вследствие Геноцида армян миллионы детей не родились»
К программе Министерства Диаспоры РА под девизом «Вследствие Геноцида армян миллионы детей не родились» присоединились воспитанники воскресной школы «Святой Месроп Маштоц» ААЦ города Алмело Нидерландов.
Армянские дети Голландии сфотографировались в единственном в своем роде в Европе мемориальном комплексе, посвященном Геноциду армян.
Цель программы, посвященной 100-летию Геноцида армян – превратить протест, озвученный 1,5 миллионами детей, в клеймо на лбу турка.
Справка. Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян на территории Армянской Апостольской церкви Св. Григор Лусаворич в Алмело открылся 24 апреля 2014 года.
Построенный на земле, принадлежащей церкви, он возведен в присущем архитектуре армянских церквей стиле на 16 колоннах. 16 туфовых хачкаров, служащих основанием комплекса, изготовлены в Армении мастером Сергеем Даниеляном.
�?нициатором-автором мемориала жертв Геноцида армян является благотворитель Кристиан Гелиджи.
Мемориальный комплекс не только посвящен памяти жертв Геноцида армян, но и служит еще одним призывом миру к бдительности, чтобы подобные трагедии больше никогда не повторялись.