Ուրուգվայի նախագահի բարձր հովանու ներքո կանցնեն Հայոց ցեղասպանության 100­րդ տարելիցի ձեռնարկները
Ուրուգվայի նախագահ Խոսե Մուխիկան մինչ պաշտոնավարման ավարտը հանդիպել է Ուրուգվայի հայ համայնքի անդամներին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­ը` վկայակոչելով CausaArmenia.org­ը, հանդիպմանը Մուխիկան ընդգծել է հայ համայնքի ներդրումն Ուրուգվայում եւ կարեւորել հանգամանքը, որ Ուրուգվայն առաջինն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանություն:
Մուխիկան, ընդառաջելով հայ համայնքի խնդրանքին, համաձայնել է իր բարձր հովանավորությունը Հայոց ցեղասպանության 100­րդ տարելիցի կապակցությամբ Ուրուգվայում տեղի ունենալիք ձեռնարկներին:
«Գիտեմ, որ թուրքերը կնեղանան, սակայն համոզված եմ, որ Ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, և եթե կարող եմ օգտակար լինել՝ սիրով համաձայն եմ ընդունել այդ առաջարկը: Թուրքերը պետք է սովորեն համբերություն ունենալ, աշխարհում, պետք է լինի բազմակարծություն, եւ մենք պետք է հարգենք այն, այլապես հնարավոր չի լինի ապրել»,­ ասել է նա` հավելելով, որ նվազագույնը, որ պետք է անի թուրքական պետությունը, ինքնաքննադատության քաջություն ունենալն է՝ ընդունելու կատարված բարբարոսություններ:
Խոսե Մուխիկայի պաշտոնավարման օրոք Հայաստանի եւ Ուրուգվայի հարաբերություններն էլ ավելի ամրապնդվեցին, մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցությունն ավելի խորացավ:
Նախագահ Մուխիկայի օրոք Ուրուգվայում օրենք ընդունվեց Մոնտեվիդեոյում Հայոց ցեղասպանության թանգարան կառուցելու վերաբեյալ: Գործում է Ուրուգվայ­Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խումբը: Այս տարվա սկզբին էլ Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Լուիս Ալմագրոն հայտարարել էր Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային մակարդակով ճանաչման անհրաժեշտության մասին` կարեւորելով ազգերի ինքնորոշման փաստը: Երկկողմ հարաբերություններին նպաստեց նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2014թ. հուլիսին կատարած այցը Ուրուգվայ:
2014­ի դեկտեմբերին անցկացված ընտրություններում Ուրուգվայի նախագահ է ընտրվել Տաբարե Վասկեսը, որը պետության ղեկավարի պաշտոնում Խոսե Մուխիկային կփոխարինի այս տարվա մարտի 1­ից:

В Уругвае мероприятия 100-летия Геноцида армян пройдут под высоким патронатом президента страны
Президент Уругвая Хосе Мухика встретился перед завершением своего президентства с армянской общиной. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на CausaArmenia.org, на встрече Мухика подчеркнул роль армянской общины и то, что Уругвай – первая страна, признавшая Геноцид армян.
�?дя навстречу просьбе общины, Мухика согласился оказать свое покровительство мероприятиям, которые будут организованы в Уругвае к 100-летию Геноцида.
«Знаю, что турки обидятся, однако я уверен, что Геноцид был, и я принимаю это предложение, если могу оказаться полезен. Турки должны научиться терпению, в мире должен быть плюрализм, мы должны его уважать, иначе невозможно жить»,- сказал он, добавив, что турецкое правительство должно, как минимум, иметь храбрость и проявить самокритику, признав факты произошедшего варварства.
В годы президентства Хосе Мухики армяно-уругвайские связи еще более окрепли, в ряде сфер двустороннее сотрудничество углубилось.
При президентстве Мухика в Уругвае был принят Закон относительно строительства Музея геноцида в Монтевидео. Функционирует парламентская группа дружбы Уругвай-Армения. А в начале этого года министр иностранных дел Уругвая Луис Алмагро заявил о необходимости признания на международном уровне Нагорного Карабаха, отметив важность права народов на самоопределение. Двусторонним отношениям поспособствовал также визит Президента РА Сержа Саргсяна в Уругвай в июле 2014 года.
На выборах в декабре 2014 года президентом Уругвая был избран Табаре Васкес, который сменит Хосе Мухику на посту главы государства 1-го марта 2015 года.