«Դուք միավորում եք Սփյուռքը». Դանիել Վարուժան Հեջինյան
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկահայ նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը բարձր գնահատեց արվեստագետի գործունեությունը, որը միտված է Սփյուռքում հայապահպանությանը, հայ մշակույթի զարգացմանն ու տարածմանը:
Դանիել Վարուժան Հեջինյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, կարևորեց նախարարի և նախարարության դերը Սփյուռքի համախմբման գործում: «Դուք զբաղվում եք ոչ միայն հայապահպանությամբ, նաև միավորում եք Սփյուռքը», – հավելեց նա:
Անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին` հայազգի նկարիչը նշեց, որ այն կարևոր էր այլ երկրների արվեստագետների հետ մշակութային նոր կապեր հաստատելու, մասնագիտական ցանցեր ստեղծելու, ինչպես նաև հայրենասիրական ոգին բարձր պահելու առումով:

«Вы объединяете Диаспору»: Даниел Варужан Эчинян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 28 сентября приняла американского армянина, художника Даниела Варужана Эчиняна.
Приветствовав гостя, министр высоко оценила его деятельность, направленную на сохранение армянства в Диаспоре, развитие и распространение армянской культуры.
Даниел Варужан Эчинян поблагодарил за теплый прием, отметив важность роли министра и Министерства в деле сплочения Диаспоры. «Вы занимаетесь не только сохранением армянства, но и объединяете Диаспору», – добавил он.
Коснувшись 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора, художник-армянин отметил, что он был важен в плане налаживания новых культурных связей с деятелями искусства из других стран, создания профессиональных сетей, а также сохранения на высоте патриотического духа.